تسنیم/ رئیس سنای افغانستان گفت که دولت این کشور برای اعتمادسازی جهت آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شمار زیادی از زندانیان طالبان را آزاد کرده است اما برخی از این زندانیان به میدان جنگ بازگشته‌اند.

«فضل هادی مسلم‌یار» رئیس مجلس سنای افغانستان در نشست امروز (17 تیر) اظهار داشت که در درگیری‌های نیروهای امنیتی با طالبان در ولایت «لغمان» شماری از اعضای این گروه کشته شدند که به تازگی در روند تبادل زندانیان با دولت آزاد شده بودند.

وی از آمریکا نیز خواست تا به عنوان میانجی روند صلح موضوع بازگشت زندانیان آزاد شده طالبان به جنگ را جدی بگیرد و از دولت نیز درخواست کرد تا افرادی را آزاد کند که بر تعهداتشان مبنی بر ادامه زندگی مصالحه‌آمیز پایبند باشند.

این در حالی است که زندانیان طالبان در تعهدی کتبی متعهد شده‌اند تا پس از آزادی بار دیگر به میدان‌های جنگ بازنگردند و طالبان نیز در توافقنامه با آمریکا تضمین داده که اعضای آزاد شده این گروه به جنگ بازنخواهند گشت.

پیش از این نیز یکی از اعضای آزاد شده طالبان گفته بود که اگر آمریکایی‌ها از افغانستان خارج نشوند این گروه تا زمان خروج نیروهای خارجی به جنگ ادامه خواهد داد.

مسلم‌یار در حالی از بازگشت زندانیان آزاد شده طالبان به میدان جنگ می‌گوید که این گروه در بهار سال 96 با انتشار ویدئویی از اعترافات شخصی که جنگجوی داعش گفته می‌شد، اعلام کرد که فضل هادی مسلم‌یار رئیس مجلس سنای افغانستان با داعش همکاری می‌کند.