تسنیم/ در حالی که رئیس جمهور و رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پس از نزدیک به دو ماه از توافق، هنوز اعضای کابینه را برای گرفتن رأی اعتماد به پارلمان معرفی نکرده‌اند سخنگوی «اشرف غنی» گفت که دو طرف اختلافی بر سر تکمیل کابینه ندارند.

پس از چند ماه جنجال‌های سیاسی برخاسته از انتخابات بین «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» دو طرف 28 اردیبهشت امسال توافقی را برای ایجاد دولت مشارکتی و تقسیم قدرت امضا کردند اما اکنون پس از گذشت نزدیک به دو ماه و نزدیک شدن تعطیلات تابستانی پارلمان هنوز فهرست وزیران برای تکمیل کابینه جدید برای گرفتن رأی اعتماد به این مجلس سپرده نشده است.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان تاکنون گزینه‌های خویش را برای ریاست وزارتخانه‌های اطلاعات و فرهنگ، امور زنان، معدن و نفت، آموزش و پرورش، دارایی و شهرسازی معرفی کرده است و «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه را مسئول تأخیر در تکمیل کابینه می‌داند.

عبدالله می‌گوید که در رابطه با تشکیل کابینه و نیز نهایی‌سازی تشکیلات شورای عالی مصالحه پیشرفت‌های لازم صورت گرفته اما تاکنون فهرست وزرای پیشنهادی‌اش را به ارگ ریاست جمهوری ارسال نکرده است.

«دواخان مینه‌پال» معاون سخنگوی اشرف غنی می‌گوید که ارگ و سپیدار بر سر فهرست کابینه کار می‌کنند تا هرچه زودتر برای اخذ رأی اعتماد به پارلمان فرستاده شود و گزارش‌ها درباره اختلاف غنی و عبدالله درباره اجرایی شدن توافقنامه دولت مشارکتی نیز نادرست است.

از سوی دیگر نیز گزارش‌هایی از اختلاف بین حامیان عبدالله بر سر تقسیم وزارتخانه‌ها و تعیین والی‌ها منتشر شده است اما «فریدون خوزون» سخنگوی شورای عالی مصالحه با تکذیب اختلافات می‌گوید که گفت‌وگوها درباره تعیین والی‌ها، معاون‌ها، مشخص شدن ریاست برخی ادارات مستقل، اعضای سنا و موارد دیگری جریان دارد که در توافقنامه درج شده است.

در توافقنامه دولت مشارکتی آمده که معرفی 50 درصد از اعضای کابینه از جمله وزارتخانه‌های کلیدی از صلاحیت‌های عبدالله است، والی‌های ولایت‌ها براساس یک قاعده مورد توافق دو طرف معرفی شده و در صورت عزل، تغییر و یا هم تبدیل نامزدها، معرفی نامزد جدید با تشخیص شایستگی و شرایط قانونی در مشورت به مرجع معرفی کننده صورت گیرد.

گفتنی است که اخیراً برخی رسانه‌ها فهرستی از نامزدان پیشنهادی عبدالله به غنی منتشر کرده بودند اما «اسدالله سعادتی» معاون دوم ریاست شورای عالی مصالحه افغانستان گفت که این فهرست «هنوز دقیق و درست نیست و به ارگ ریاست‌جمهوری نیز فرستاده نشده است».