تسنیم/ نماینده غیرنظامی ناتو در کابل گفت که نظامیان این سازمان تا زمان نیاز در افغانستان باقی خواهند ماند و دولت این کشور در این باره تصمیم خواهد گرفت.

«استفانو پونتیکورو» نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان با اظهار اینکه سطح خشونت‌ها در این کشور همچنان بالا است از طالبان خواست تا با کاهش خشونت‌ها نشان دهد درباره صلح و ایجاد شرایط لازم برای آغاز مذاکرات جدی است.

وی افزود که آزادی زندانیان طالبان نه تنها یک مسئله سیاسی بلکه یک موضوع حقوقی است و دو طرف باید برای تکمیل روند تبادل زندانیان انعطاف نشان دهند.

پونتیکورو اظهار داشت که دولت افغانستان برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان آماده است اما اگر این گروه بر آزادی یک فهرست ثابت از زندانیانش پافشاری کند پیشرفتی در این روند حاصل نخواهد شد.

نماینده غیرنظامی ناتو در ادامه نیز حفظ دستاوردهای 19 سال گذشته که مردم افغانستان و جامعه این کشور به آن رسیده‌اند را برای تضمین ثبات و صلح در این کشور ضروری دانست.

وی همچنین تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم برای همیشه در افغانستان بمانیم، اما متعهد هستیم تا زمانی که نیاز به حضور در این کشور باشد به کمک ادامه دهیم و تصمیم با دولت افغانستان خواهد بود.نماینده غیرنظامی ناتو در حالی دولت افغانستان را تصمیم گیرنده درباره ادامه حضور نظامیان این سازمان می‌داند که براساس توافقنامه قطر همه نیروهای آمریکایی و ناتو باید تا ماه می سال آینده میلادی و مبتنی بر شرایط مشخص افغانستان را ترک کنند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید