تسنیم/ یک خبرنگار آمریکایی خواسته دولت ترامپ برای کسب سود در مذاکرات تیک تاک را مشابه رفتار مافیا دانسته است.


به گزارش رادیو بین المللی چین، آینده اپلیکیشن تیک تاک در آمریکا نامعلوم است. با توجه به آن که دولت ترامپ ابتدا از ممنوعیت فعالیت تیک تاک در آمریکا سخن گفت و سپس موضع خود را تغییر داد و خواستار کسب سود بیشتر از طریق فروش آن به یک شرکت آمریکایی شد، حتی رسانه‌های خارجی مانند بی بی سی و رویترز نیز این اقدام دولت آمریکا را یک رفتار مافیایی خواندند که می‎تواند موجب دادخواهی تیک تاک شود.

شارلوت جی، خبرنگار مجله آمریکایی «بررسی فناوری ام ای تی» (MIT Technology Review ) ضمن مصاحبه با بی بی سی اظهار داشت که سخنان ترامپ بسیار حیرت‌انگیز است. وی گفت: «کارهای او تقریبا شبیه رفتار مافیا است؛ اول تهدید، بعد ممنوعیت و بعد پیشنهاد کاهش قیمت در مذاکره. در چنین شرایطی ترامپ مدعی شده که آمریکا باید طبیعتاً سود بیشتری در این معامله ببرد چرا که باعث تحقق آن شده و معمله کنندگان باید تشکر هم بکنند.»

رویترز چهارشنبه 5 اوت (15 مرداد) گزارش داد اصرار ترامپ برای دریافت سود از معامله فروش تیک تاک یک امر بی سابقه است و می‎تواند با دادخواهی تیک تاک همراه شود.

با وجود  آنکه بر اساس قوانین آمریکا توقف معامله توسط رئیس جمهور آمریکا و به خاطر مسائل امنیت ملی مورد بررسی دادگستری قرار نمی گیرد اما کارشناسان حقوقی می‎گویند که طبق مفاد پنجمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده، مصادره املاک خصوصی بدون جبران خسارت غیرقانونی است و می‎تواند مورد دادخواهی قرار بگیرد.

آدام سگال، مدیر پروژه سیاست‌های دیجیتال و فضای رایانه‌ای کمیسیون روابط دیپلماسی آمریکا 3 اوت (13 مرداد) در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌بی‌سی تصریح کرد: «اکنون هنوز معلوم نیست که در مورد تیک تاک خطر امنیتی وجود دارد و یا خیر اما به نظر من موضوع بیشتر این است که دولت ترامپ، چین را رقیب فناوری آمریکا می داند و این رفتار واکنشی به حقیقت رستاخیز کنونی چین در این زمینه محسوب می شود.»

سگال در ادامه افزود: «نگرانی در مورد امنیت اطلاعات منطقی است اما ویدیوهای تیک تاک درباره رقصیدن نوجوانان در نقاط مختلف جهان، تاثیر واقعی بر امنیت ملی ندارد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar