فارس/ «دویچه‌وله» در گزارشی مدعی شد در پی انفجار بیروت، بیش از 55 هزار نفر در لبنان با امضای طوماری دولت کشورشان را زیر سؤال برده و خواستار اداره این کشور توسط فرانسه شدند.

بنگاه خبررسانی آلمانی «دویچه وله» در گزارشی مدعی شده در پی انفجار بیروت، حدود ۵۵ هزار نفر در لبنان با امضای طوماری خواستار آن شده‌اند که فرانسه کنترل کشورشان را در دست بگیرد!
به ادعای این گزارش، بالغ بر ۵۷ هزار نفر در لبنان (کمتر از یک درصد) طوماری اینترنتی را تا صبح جمعه امضا کردند که در آن خواسته شده، لبنان برای ۱۰ سال آینده تحت قیومیت فرانسه قرار گیرد!
این رسانه آلمانی از زبان منتقدان، دلیل درخواست این افراد برای استعمار دوباره کشورشان از سوی فرانسه را فساد و ناکارآمدی مدیریتی دولت لبنان اعلام کرده است. این در حالی است که دولت حسان دیاب، به‌تازگی با محوریت مبارزه با فساد و ناکارآمدی که دامنگیر دولت‌های قبلی بود روی کار آمده است.
در این طومار همصدا با  برخی جریان‌های سیاسی در لبنان (نزدیک به عربستان سعودی و آمریکا) تلاش شده دولت کنونی در حادثه انفجار مرگبار بیروت مقصر جلوه داده شود. در حالی‌که این دولت چند ماه است که سر کار آمده و  مسئله بی‌مبالاتی در نگهداری مواد آتش‌زا در بندر بیروت موضوعی مربوط به چند سال قبل و مربوط به دوران نخست‌وزیری سعد الحریری است.
نویسندگان این طومار، با زیر سؤال بردن دولت لبنان و اتهام‌زنی علیه آن، سلطه یک کشور خارجی بر لبنان را سلطه‌ای پاک و بادوام توصیف کرده‌اند!
به گزارش دویچه‌وله در متن این درخواست آمده است: مقامات لبنان به روشنی ناتوانی کامل در تأمین امنیت و اداره کشور را نشان داده‌اند. معتقدیم لبنان باید تحت قیمومیت فرانسه بازگردد تا سلطه‌ای پاک و بادوام ایجاد شود.
لبنان در پی جنگ جهانی اول از سال ۱۹۲۰ به اشغال فرانسه درآمد، تا اینکه سرانجام آزادی‌خواهان لبنان با مجاهدت‌های بسیار در سال ۱۹۴۵ میلادی توانستند به طور کامل استقلال کشورشان را از این استعمارگر بیگانه باز پس‌گیرند.
سه‌شنبه این هفته، حادثه آتش‌سوزی در یک انبار در بندر بیروت باعث منفجر شدن نیترات آمونیوم انبارشده در انبارهای مجاور شد و انفجار شدیدی را رقم زد. در پی این انفجار مهیب، ۱۵۴ نفر از شهروندان لبنانی و خارجی جان باختند و هزاران نفر زخمی شدند. همچنین بندر بیروت به طور کامل تخریب و به نیمی از خانه‌های بیروت خسارت وارد شد.
بعد از انفجار، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که به گفته بسیاری از تحلیلگران آرزوی استعمار لبنان را در سر دارد، از مناطق حادثه دیده بازدید کرد و وعده رونمایی از «ابتکاری سیاسی» در ارتباط با لبنان را داد.
او همچنین با ژستی بشردوستانه، گفت که به صورت شفاف تلاش خواهد کرد که کمک‌های بشردوستانه به دست مردم آسیب دیده و مؤسسات غیر دولتی برسد.
او جوانان لبنانی را نیز خطاب قرار داد و گفت که دولت فرانسه، بعد از ارائه کمک‌های خود به لبنانی‌ها در کنار آن‌ها نیز خواهد بود و افزود باید بر فرهنگ و آزادی بیان جوانان لبنانی تمرکز کرد.
رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت که در روزهای آینده، نشستی را برای کمک به لبنان برگزار خواهد کرد و بانک بین‌المللی و سازمان ملل نیز نقش حیاتی در نحوه کمک رسانی به لبنان خواهند داشت.
او در ادامه اظهارات دیکته‌وار خود گفت لبنانی‌ها برای مبارزه با فساد تلاش کنند و لبنان به یک اصلاح سیاسی سریع نیاز دارد. این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مردم لبنان، بیشترین میزان فساد سیاسی و اقتصادی را در دوره استعمار فرانسه تجربه کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar