فارس/ علیرغم هشدارهای پکن در خصوص سفر مقام‌های آمریکایی به تایوان، وزیر بهداشت ایالات متحده با سفر به این جزیره، پیام اتحاد و حمایت عمیق واشنگتن را به رئیس‌جمهور تایوان ابلاغ کرد.

 علیرغم هشدارهای پیاپی پکن در خصوص خودداری واشنگتن از مداخله در امور داخلی «تایوان»، «الکس آزار» وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا روز گذشته (یکشنبه) وارد تایوان شد و امروز (دوشنبه) بر حمایت مستحکم و عمیق «دونالد ترامپ» از تایوان حمایت کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، آزار در گفت‌وگو با «تسای اینگ ون» رئیس‌جمهور تایوان، پاسخگویی این کشور به شیوع ویروس کرونا را بعنوان بهترین پاسخ به این ویروس در جهان توصیف کرد.

سفر این مقام عالیرتبه آمریکا به تایوان در شرایطی صورت گرفته است که چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و از مقامات کشورهای خارجی درخواست کرده است که از سفر به این جزیره خودداری کنند.

پکن متعهد شده است که یک اقدام تلافی‌جویانه در واکنش به سفر وزیر بهداشت ایالات متحده به جزیره تایوان صورت خواهد داد.

واشنگتن علیرغم آنکه در سال ۱۹۷۹ روابط رسمی خود را با چین تایپه (تایوان) قطع کرده اما در سالهای اخیر، با ارائه کمک‌ به این جزیره و موافقت با فروش تسلیحات به این منطقه، خشم پکن را برانگیخته است.

طبق گزارش بی بی سی،  واشنگتن مدعی شده که سفر آزار به منظور بررسی موفقیت تایوان در مبارزه با کرونا و احترام به ارزش‌های دموکراتیک این جزیره صورت گرفته است.

وزیر بهداشت آمریکا تصریح کرد که سه هدف اصلی را برای انجام این سفر وجود دارد و ادامه داد: «اول اینکه تایوان را بعنوان یک جامعه باز و دموکرات که پاسخگویی بسیار موفقیت‌آمیز و شفافی در مقابل کووید-19 دارد، به رسمیت بشناسیم. دوم آنکه بر تایوان بعنوان یک شریک و دوست طولانی‌مدت تأیید کنیم و سوم آنکه به این مسئله تصریح کنیم که تایوان شایسته است با توجه به سابقه بسیار خارق‌العاده در کمک به بهداشت و سلامت جامعه بین‌الملل، بعنوان رهبر بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شود».

وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در دفتر ریاست‌جمهوری خانم تسای در حالیکه مقابل پرچم تایوان ایستاده بود، گفت: «افتخاری است که اینجا هستم تا پیام حمایت و دوستی مستحکم را از رئیس‌جمهور ترامپ به تایوان ابلاغ کنم».

وی به تسای گفت: «پاسخگویی تایوان در مقابل کووید-19، یکی از موفقیت‌آمیزترین پاسخگویی‌ها در جهان بوده است و این به واسطه ماهیت باز، شفاف و دموکراتیک جامعه و فرهنگ تایوان بوده است».

در ماههای اخیر، تنش‌ها میان چین و آمریکا در پی اتهام‌زنی‌های واشنگتن به پکن تشدید شده است. دولت ترامپ، چین را به مخفی‌کاری در زمینه شیوع ویروس کرونا متهم کرده است و سازمان جهانی بهداشت را نیز در این موضوع به عنوان هم‌دست چین معرفی کرده است که پکن و سازمان جهانی بهداشت به طور مکرر این اتهامات را رد کرده‌اند.

وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا و مقام‌های تایوان امروز در صدد امضای یک تفاهم‌نامه همکاری بهداشتی هستند و آیزار نیز قرار است از مرکز کنترل بیماری‌های تایوان بازدید کند.

رئیس‌جمهور تایوان نیز، سفر آیزار به تایوان را «گام بزرگی در جهت همکاری دو کشور برای مقابله با شیوع (کرونا)» توصیف کرد و به زمینه‌های همکاری میان دو کشور از جمله تحقیقات در خصوص تحقیقات و تولید واکسن و دارو برای مقابله با کرونا نیز اشاره کرد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه پکن در واکنش به سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان از واشنگتن درخواست کرد که به اصول «چین واحد» احترام بگذارد.

این دیپلمات چینی هفته گذشته در آستانه سفر ایزار به تایوان تصریح کرده بود: «چین به شدت با هرگونه تعامل رسمی میان میان آمریکا و تایوان مخالف است. ما از آمریکا می‌خواهیم در صورتیکه خواهان دوری از خدشه‌دار کردن روابط چین-ایالات متحده است....هیچ‌گونه سیگنال اشتباهی درباره عنصر «استقلال تایوان» ارسال نکند».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar