ایرنا/ چین در واکنش به سفر «آلکس آزار» وزیر بهداشت و منابع انسانی آمریکا به تایوان با بیان اینکه پکن مخالف روابط رسمی آمریکا با تایوان به بهانه‌های مختلف است، هشدار داد کسی که با آتش بازی کند می سوزد.

به گزارش «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در پکن در جمع خبرنگاران افزود: پکن مخالف روابط رسمی آمریکا با تایوان به بهانه های مختلف است.
او گفت: مساله تایوان از مهم ترین مسائل است و بیشترین سطح حساسیت را در روابط میان چین و آمریکا دارد آمریکا باید هر نوع ارتباط و تبادل رسمی با تایوان را متوقف کند.
جائو تصریح کرد: اصل «چین واحد» پایه سیاسی روابط چین و آمریکا است و چین از این کشور می خواهد به این اصل پایبند باشد.
سفر سه روزه آلکس آزار وزیر بهداشت آمریکا روز جمعه آغاز شد او در این سفر با تسای اینگ ون رهبر تایوان دیدار و گفت و گو کرد، آزار در این دیدار از چین انتقاد کرد و گفت اگر کرونا در تایوان شایع شده بود اکنون مهار شده و سراسر دنیا را درگیر نمی کرد.
آزار اولین عضو کابینه آمریکا بود که ظرف ۶ سال اخیر به تایوان سفر کرد و نیز بلندپایه ترین مقام کابینه آمریکا است که از سال ۱۹۷۹تا کنون از این کشور بازدید کرده است واشنگتن و پکن در همان سال روابط دیپلماتیک برقرار کردند که این سبب حاد شدن روابط دیپلماتیک بین آمریکا و تایوان شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar