ایسنا/ بر اساس اعلام مقامهای فیلیپین فرمانده ارشد شبه نظامیان افراطگرای موسوم به ابوسیاف در این کشور که چند سال پیش در سر بریدن چند گروگان از جمله دو کانادایی و یک مالزیایی دست داشته بعد از زخمی شدن در یک درگیری خود را به مقامها تسلیم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال آرچیه گامبوآ، رئیس پلیس ملی فیلیپین اظهار کرد، "عبد الجهاد سوسوکان"، فرمانده ابوسیاف بعد از مذاکراتی با پلیس در شهر داوائو در جنوب این کشور خود را تسلیم کرده است. این در حالی است که وی از بابت دستکم ۲۳ مورد قتل، شش مورد تلاش به تقل و پنج مورد آدمربایی تحت تعقیب بوده است.
او تا کنون طی سال جاری میلادی بلندپایه ترین فرمانده گروه شبه نظامی کوچک اما بی رحم ابوسیاف است که دستگیر می شود. ارتش فیلیپین سالهاست حملاتی را علیه ابوسیاف که از جانب آمریکا و فیلیپین به سبب دست داشتن در موارد متعدد بمب گذاری، اخاذی با آدم ربایی و سر بریدن به عنوان گروه تروریستی اعلام شده ترتیب می دهد. تعداد زیادی از افراد مسلح آن که عمدتا روستایی و فقیر و کشاورز هستند به به سمت گروه تروریستی داعش گرایش پیدا کرده است.
مقامهای امنیتی سوسوکان و افرادش را از بابت دست داشتن در آدم ربایی فرامرزی توریستها و دیگر قربانیان از ایالت صباح مالزی واقع در جزیره بورنو مقصر دانسته اند. آنها در سال ۲۰۱۵ یک مالزیایی را در روز ورود نجیب رزاق نخست وزیر سابق مالزی به مانیل به هدف شرکت در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه در پایگاه جنگلی خود در استان سولو سر بریدند.
گزارش شد که سوسوکان بعد از انفجار تصادفی نارنجکی در مسلسلش در درگیری مسلحانه با سربازان در سولو که به قطع دست چپش انجامید خودش را به یکی از روسای شورشیان مسلمان تسلیم کرده است. مقامهای ارتش فیلیپین تصور کردند که او کشته شده اما بعدا فهمیدند که در بازداشت نور میسواری، رهبر یک گروه مسلح که در سال ۱۹۹۶ توافق صلح با دولت امضا کرد، قرار دارد.
میسواری به همراه چند تن از جمله سوسوکان روز یکشنبه از شهر جولو با یک هواپیمای شخصی به شهر داوائو پرواز کرده و گمانه زنی شده که او ممکن است این مظنون به تروریسم را به رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین ارائه کند.
دوترته در شهر زادگاهش یعنی داوائو اقامت داشته جایی که میسواری هم خانه ای دارد. اگرچه رئیس جمهور فیلیپین میسواری را به عنوان فرستاده ویژه به سازمان همکاری اسلامی تعیین کرده اما این رهبر شورشیان مسلمان آشکارا اختیار مذاکره کردن با مظنونان به تروریسم را پیدا نکرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar