تسنیم/ "سوتلانا تیخانوفسکایا" نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از تشکیل "شورای هماهنگی برای انتقال قدرت" خبر داده و از کشورهای اروپایی خواست برای انجام مذاکره با مقامات مینسک، به مخالفان کمک کنند.

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "سوتلانا تیخانوفسکایا" نامزد مخالفان برای پست ریاست جمهوری بلاروس که توانسته بود 10.1 درصد از آراء در انتخابات 9 آگوست (19 مرداد ماه) را بدست آورده و در تاریخ 11 آگوست (21 مرداد) از این کشور گریخته و در جمهوری لیتوانی بسر می‌برد، اعلام کرد که شروع به تشکیل یک شورای هماهنگی برای اطمینان از انتقال قدرت" خواهد کرد.

وی همچنین گفت که از جامعه بین المللی و به خصوص کشورهای اروپایی درخواست کرده تا به مخالفان کمک کنند و مقامات بلاروس را برای گفت‌وگو با آنها متقاعد سازند.

خانم تیخانوفسکایا افزود: «من شهروندان بلاروسی خود را تحسین می کنم. ممنون عزیزان من! ما کار غیرممکنی را انجام داده‌ایم. نشان دادیم که در اکثریت هستیم. و این کشور متعلق به ما، مردم بلاروس است و نه به یک نفر.»

به گفته وی، تصمیم برای ایجاد یک شورای هماهنگی "با در نظر گرفتن آنچه در این کشور می گذرد و لزوم اتخاذ تدابیر فوری برای بازگرداندن حاکمیت قانون بر بلاروس" اتخاذ شده است.

این مخالف دولت در عین حال برای گفتگو با مقامات مینسک ابراز آمادگی کرده و  از جامعه جهانی خواست تا به سازماندهی چنین مذاکراتی کمک کند.

اعتراضات گسترده در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس از روز یکشنبه، 9 آگوست (19 مرداد ماه) پس از پیروزی "الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهوری کنونی در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد. تظاهرات معترضین به نتیجه انتخابات هنوز ادامه داشته و غالباً با درگیری شرکت کنندگان و نیروهای امنیتی همراه است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar