ایسنا/ سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت، "آنتونیو گوترش" دبیر کل این سازمان، خواستار آن شده که مردم بلاروس تمام اختلافات پیش آمده بعد از انتخابات را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "استفان دوجاریک" آخر وقت روز جمعه اظهار کرد: دبیرکل سازمان ملل از مردم بلاروس خواسته نارضایتی‌های بعد از انتخابات خود را، به منظور حفظ صلح در این کشور، از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه برگزار شد. بر اساس تایید کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس، "الکساندر لوکاشنکو"، رئیس جمهور فعلی این کشور، ششمین دوره خود را با بیش از ۸۰ درصد آرا تضمین کرد. اپوزیسیون این کشور، که حول محور "سوتلانا تیخانوفسکایا"، نامزد ریاست جمهوری قرار دارد، این نتایج را به چالش کشیده و مقامات را به جعل گسترده در جریان انتخابات، متهم کرده است.

از زمان اعلام نتایج رسمی، تجمعات مخالفان شهرهای بلاروس را فرا گرفته، در حالی که نیروهای امنیتی نیز سعی دارند این اعتراضات را با زور و با استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین آب‌پاش، گلوله‌های لاستیکی و بمب‌های صوتی، فرو نشانند. افرادی که بازداشت شده بودند و اخیراً آزاد شده‌اند، گفتند بسیاری از بازداشت‌شدگان مورد آزار پلیس قرار گرفته‌اند؛ در حالی که وزیر کشور بلاروس این موضوع را انکار کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar