ایرنا/ نخست وزیر ژاپن در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در توکیو تاکید کرد که کشورش هرگز اجازه نخواهد داد تراژدی جنگ جهانی دوم تکرار شود.

به گزارش کیودو، «آبه شینزو» روز شنبه در این مراسم افزود: ما هرگز فراموش نخواهیم کرد که صلح، سعادت و آرامشی که امروز از آن لذت می بریم، نتیجه فداکاری جان باختگان دوران جنگ است.
او که مشتاق به تجدید نظر در قانون اساسی پس از جنگ است همانند مراسم های قبلی از زمان نخست وزیری در سال ۲۰۱۲، به تجاوزات ژاپن در زمان جنگ اشاره نکرد.
در همین حال، «نارو هیتو» اولین امپراتور ژاپن که پس از جنگ متولد شده است در این مراسم همانند مراسم سال های پیش نسبت به اقدامات ارتش این کشور در گذشته، «ابراز پشیمانی عمیق» کرد.
وی در ادامه سخنان خود گفت: با نگاهی به دوره طولانی صلح پس از جنگ، تأمل بر گذشته ما و با یادآوری احساس پشیمانی عمیق، صمیمانه امیدوارم که ویرانی های جنگ دیگر تکرار نشود.
پیش از این مراسم، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، مردم ژاپن در یک مراسم مذهبی یک دقیقه سکوت کردند و برای صلح به دعا پرداختند.
در بحبوحه دنیاگیرشدن ویروس کرونا، مراسم و گردهمایی ها امسال در سراسر ژاپن با احتیاط برگزار شد.
 در مراسم امروز امپراطور ناروهیتو همچنین به یادبود تقریبا ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار ژاپنی کشته شده در جنگ،  دسته گل هایی به محراب اهدا کرد.
در سال جاری برگزارکنندگان این مراسم به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، تعداد شرکت کنندگان را شدیدا محدود کرده بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar