فارس/ نامزد شکست خورده انتخابات بلاروس به رئیس جمهور قانونی این کشور گفت که در صورت کناره گیری از قدرت برای وی تضمینهای امنیتی فراهم خواهد کرد.

درحالیکه «الکساندر لوکانشکو» رئیس جمهور فعلی بلاروس حرفی درباره واگذاری قدرت نزده است، رقیب بازنده وی در انتخابات اخیر که به خارج از کشور فرار کرده است می‌گوید که درصورت کناره گیری لوکاشنکو از قدرت به صورت مسالمت آمیز حاضر است تضمینهای امنیتی برای وی فراهم کند. 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، «سوتلانا تیخانوفسکایا» رهبر مخالفان بلاروس در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت: اگر لوکاشنکو به صورت مسالمت آمیز قدرت را رها کند مطمئنا این فرصت وجود دارد که برای وی تضمینهای امنیتی قائل شد. من شخصا با همه مردم صحبت خواهم کرد و فکر نمی‌کنم مشکلی وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالهای تکمیلی در این زمینه از ارائه تضمینهای بیشتر صحبت کرد اما مشخصا نگفت که منظور از تضمینهای اساسی چیست.

به دنبال برگزاری انتخابات ماه گذشته در بلاروس که به پیروزی الکساندر لوکاشنکو با کسب 80 درصد آرا منجر شد موجی از اعتراضات در این کشور در اعتراض به نتیجه انتخابات به راه افتاده است که همچنان ادامه دارد.

سوتلانا تیخانوفسکایا تنها ۱۰.۱۲ درصد آراء انتخاباتی را به دست آورد اما تاکنون نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس را به رسمیت نشناخته است.

لوکاشنکو اخیراً با اشاره به اعتراضات در بلاروس تاکید کرده که منشا این اعتراضات از خارج از کشور است و به منظور ایجاد یک منطقه حائل بین روسیه و دیگر نقاط اروپا انجام می‌گیرد.

با این حال لوکاشنکو اخیرا در مصاحبه ای اذعان کرده است که کمی زیادی در قدرت باقی مانده است.

لوکاشنکو از زمان استقلال بلاروس از شوروی 5 دوره متوالی به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar