ایرنا/ دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درحالی اعلام کرد که کشورش دست‌کم یک‌صد میلیون دُز واکسن کرونا تا قبل از پایان سال جاری میلادی تولید می‌کند که کارشناسان بهداشتی درباره آماده شدن واکسن در این مدت کوتاه ابراز تردید کرده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان، با وجود وعده های ترامپ درمورد آماده شدن واکسن، کارشناسان بخش بهداشت و سلامت آمریکا مهیا شدن واکسن در این مدت زمان کوتاه را بعید می دانند.
پیش‌بینی ترامپ در مورد واکسن کرونا با سطح انتظار «رابرت ردفیلد» رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا در مورد واکسن فاصله زیادی دارد.
ردفیلد پیشتر در هفته جاری گفت که آمریکا واکسینه کردن مردم را تا ماه نوامبر یا دسامبر (آبان - آذر ماه) آغاز نخواهد کرد و دُزهای واکسن در ابتدای امر محدود و کم است.
وی تاکید کرد که واکسن تا تابستان یا اوایل پاییز سال آینده در سطحی گسترده در دسترس نخواهد بود.
همچنین آنتونی فائوچی متخصص ارشد بیماری های عفونی در آمریکا اوایل ماه جاری میلادی به شبکه خبری سی ان ان گفت بیشتر کارشناسان بر این باورند که واکسن تا ماه نوامبر یا دسامبر در دسترس خواهد بود. وی افزود قابل درک است که واکسن را تا ماه اکتبر (مهر) داشته باشیم اما من آن را بعید می دانم.
برخی دیگر از کارشناسان آمریکایی می گویند واکسن بی خطر و معتبر کرونا تا اوایل سال ۲۰۲۱میلادی آماده نخواهد شد. با این حال ترامپ مدعی است که مقادیر زیادی واکسن کرونا از طریق ارتش آمریکا توزیع خواهد شد.
وی تاکید کرده است که ردفیلد اشتباه می کند که می گوید واکسن تا تابستان یا پاییز سال آینده در دسترس عموم قرار نمی گیرد.
در حال حاضر، سه شرکت داروسازی تحت حمایت آمریکا در مرحله پایانی آزمایش واکسن بالقوه کرونا هستند.
پیشتر در هفته جاری، مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا طرحی را تشریح کرد تا واکسن رایگان در اختیار همه آمریکایی ها قرار گیرد مشروط بر اینکه واکسن برای استفاده عموم تائید شود.
کارشناسان بهداشت و سلامت آمریکا نیز قبلا گفته بودند که اکثر آمریکایی ها احتمالا تا اواسط سال آینده میلادی از واکسن کرونا برخوردار نخواهند شد.
ترامپ پیش تر نیز وعده واکسیناسیون رایگان کرونا در سراسر آمریکا داده بود تا بدین ترتیب محبوبیت از دست رفته اش را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری احیا کند، واکسنی که هنوز عملا وجود خارجی ندارد و مورد تائید نیست.
دولت ترامپ به همین منظور طرحی را برای ارائه واکسن رایگان کووید – ۱۹ برای همه آمریکایی‌ها در نظر گرفته است حتی با وجودی که مقام‌های ارشد بهداشتی این کشور تداخل سیاسی با اطلاع‌رسانی درمورد این ویروس به مردم را زیرسوال برده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar