ایسنا/ تایوان امروز (دوشنبه) در هشداری واضح به چین اعلام کرد، نیروهای مسلح این کشور حق دفاع از خود و حمله متقابل در صورت تداوم "ارعاب و تهدید" از سوی چین را دراد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، تنش‌ها بین چین و تایوان در ماه‌های گذشته بالا گرفته است.

روزهای جمعه و شنبه چندین جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان و حریم دفاع هوایی تایوان به پرواز درآمده و تایوان را مجبور کردند تا جنگنده‌هایی را برای رهگیری اعزام کند؛ تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان نیز چین را تهدیدی علیه منطقه خواند.

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد، روش‌های واضح و مشخص را برای نخستین واکنش کشور در میان تهدیدها و ارعاب بیشمار از سوی ناوهای جنگی و هواپیماهای دشمن در سال جاری مشخص کرده است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است، تایوان حق دفاع از خود و حمله متقابل دارد و از خط مشی عدم افزایش درگیری و حوادث تحریک آمیز تبعیت کند. تایوان دست به اقدامات تحریک آمیز نمی‌زند اما از دشمن هم نمی‌هراسد.

این اظهارات از سوی وزارت دفاع تایوان در حالی مطرح شده که چین در ماه جاری میلادی رزمایش‌های بی سابقه بزرگی را در نزدیکی تایوان برگزار کرد که تایپه آن را اقدامات تحریک آمیز جدی توصیف کرده است اما پکن گفته که این رزمایش‌ها برای حفاظت از حق حاکمیتش ضرورت داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar