ایسنا/ تحسین پادشاه تایلند از مردی که در یکی از مکان‌های اعتراضات در بانکوک تصویری از چهره پادشاه را در دست گرفته بود، در این کشور جنجال به پا کرد، تحسین سلطنت‌طلبان را برانگیخت و اعتراض معترضان را به همراه داشت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ماها واجیرالونگکورن، پادشاه تایلند هیچ صحبتی درباره این اعتراضات سه ماهه در کشورش نکرده است؛ اعتراضاتی که به شدت سیستم پادشاهی و همچنین دولت تایلند را هدف گرفته است.

اما بر اساس یک فیلم منتشره شده، روز جمعه در حالی که پادشاه با طرفدارانش در مقابل "کاخ بزرگ" دیدار کرد، تحسین‌های یک سلطنت‌طلب را شنید که توسط ملکه تایلند به عنوان مردی که در بین معترضان تصویر پادشاه را در دست گرفته بود، معرفی شد.

پادشاه گفت: خیلی شجاع هستید، آفرین، متشکرم!

این در حالی است که کاخ سلطنتی در این خصوص هیچ اظهارنظری نکرده است، درست همان طور که درباره این اعتراضات ضد دولتی از زمان آغازش در ژوئیه که سیستم سلطنتی تایلند را نیز هدف گرفته، هیچ حرفی نزده است.  

آنوچا بوراپاچیسری، سخنگوی دولت نیز در این خصوص هیچ اظهارنظری نکرده است.

این فیلم به همراه فیلم‌هایی دیگر از این رویداد و تصاویری از این فرد سلطنت‌طلب در تاریخ ۲۰ اکتبر که تصویر پادشاه را در اعتراضات در دست گرفته بود، در صفحه فیس‌بوکش منتشر شد.

تیتیوات تاناگارون، این مرد سلطنت‌طلب در پستی نوشت: اعلیحضرت مرا شناختند. این بهترین اتفاق زندگی من است.

این در حالی است که این اظهارات پادشاه واکنش گسترده‌ای را به همراه داشت.

وارونگ دچگیتویگروم، رهبر سلطنت‌طلبان در پستی نوشت: دیدن این تصویر بسیار تاثیرگذار بود. این جامعه طرفدار تایلندی است. امروز گمان می‌رود که تشکیلات پادشاهی به مردم بسیار نزدیک است.

اما معترضان و طرفداران‌شان نیز در توییتر به این مساله واکنش نشان دادند و گفتند: کاخ سلطنتی در حال حاضر موضع خود را مشخص کرد.

پیارات چونگتپ، یکی از رهبران معترضان گفت: پادشاه هرگز خارج از مشکلات سیاسی نبوده و همیشه در مرکز این مشکلت قرار دارد.  

معترضان به دنبال برکناری پرایوت چان-اوچا، نخست وزیر تایلند و رهبر خونای سابق هستند و وی را به رهبری تقلب در انتخابات سال گذشته برای حفظ قدرت متهم می‌کنند؛ اتهاماتی که وی آنها را رد کرده است.  

معترضان همچنین به دنبال تغییراتی در قانون اساسی و کاهش قدرت‌های پادشاه هستند؛ پادشاهی که به گفته معترضان به سلطه چندین دهه‌ای ارتش کمک کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar