logo

قالیباف، شانس اول ریاست مجلس

منبع
صبح نو
بروزرسانی
قالیباف، شانس اول ریاست مجلس

صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

با مشخص شدن تکلیف 45 کرسی باقیمانده مجلس دوازدهم در دور دوم انتخابات، لیست 290 نفر نمایندگان مجلس دوازدهم برای ورود به خانه ملت تکمیل شد. مجلس دوازدهم 7 خردادماه آغاز به کار خواهد کرد و مهم‌ترین دستور کار روز اول، انتخاب رئیس و اعضای هیأت رئیسه مجلس خواهد بود. موضوعی که در ماه‌های گذشته با توجه به اظهارات و مواضع برخی باعث شده است تا همه اشخاص و جناح‌های سیاسی نسبت به آن اعلام نظر کنند.
طرح نام افراد متعدد برای ریاست مجلس یکی از راهبردهایی بود که در ماه‌های اخیر از سوی عده‌ای که تنها هدفشان حذف قالیباف بود، دنبال شد؛ اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسید و شاهد این هستیم در روزهای اخیر تعدادی از افراد که نامشان خواسته یا ناخواسته به رسانه‌ها کشیده می‌شد، از نامزدی برای ریاست مجلس کناره‌گیری می‌کردند. در این میان یکی از افرادی که در این روزها در مصاحبه‌ای مواضع خود را اعلام کرد، نبویان بود.

یکه‌تازی قالیباف برای ریاست مجلس
بر اساس گمانه‌زنی‌های روزهای گذشته، محمدباقر قالیباف با سابقه ریاست مجلس در چهار سال گذشته، علی نیکزاد با سابقه دو دوره‌ای وزارت و نایب رئیسی مجلس، منوچهر متکی با سابقه یک دوره سکانداری وزارت خارجه و حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری با سابقه نایب رئیسی مجلس یازدهم، چهار گزینه اصلی برای ریاست مجلس دوازدهم بودند که اعلام شده بود ممکن است در اثر رایزنی‌هایی که اکنون در حال انجام است، در نهایت دو گزینه برای رأی‌گیری در صحن علنی باقی بمانند.
اما حالا با پیگیری‌های بیشتر خبرنگار تسنیم از منتخبین مجلس آینده مشخص شده است که اکثر نمایندگان، موافق ریاست محمدباقر قالیباف هستند و یکی از این منتخبین به خبرنگار تسنیم گفته است که 120 نفر از نمایندگان که تاکنون حضور خود در فراکسیون اکثریت را قطعی کرده‌اند با ریاست آقای قالیباف موافق‌اند.
وی همچنین تأکید کرد که از بین مابقی منتخبین، حدود 115 نفر که شامل 65 نفر از مستقلین و 50 نفر از اصلاح‌طلبان می‌شوند نیز از میان گزینه‌های مطرح برای ریاست، تمایل زیادی به آقای قالیباف دارند.

احتمال انصراف نیکزاد از ریاست مجلس
یکی دیگر از منتخبین مجلس دوازدهم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از انصراف علی نیکزاد از کاندیداتوری ریاست مجلس دوازدهم خبر داد و گفت که آقای نیکزاد تمایل بیشتری به حضور در جایگاه نایب رئیسی مجلس دارد.
در مجلس دوازدهم اصول‌گرایان 170 کرسی، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون 50 کرسی، مستقلین 65 کرسی و اقلیت‌های مذهبی 5 کرسی را در اختیار خواهند داشت که ممکن است در آینده شاهد تغییراتی هم باشد. ترکیب منتخبان مجلس دوازدهم نشان می‌دهد که با کاهش نمایندگان اصول‌گرا، تعداد نمایندگان اصلاح‌طلب، اعتدالی و مستقل افزایش پیدا کرده است. 
اعداد مربوط به مجلس دوازدهم، برآورد به دست آمده از چهار گزارش در مورد گرایش‌های سیاسی منتخبان است. با تشکیل مجلس آینده، این اعداد دقیق‌تر خواهد شد. مستقلین در مجلس آینده به نسبت مجلس فعلی نقش تعیین‌کننده‌تری خواهند داشت. اصول‌گرایان با اینکه همچنان اکثریت مجلس را در اختیار دارند؛ اما با توجه به رقابت‌های زمان انتخابات، انتظار می‌رود که در قالب حداقل دو شاخه متفاوت، فعالیت‌های پارلمانی را پیگیری کنند. البته فارغ از در نظر گرفتن تمامی گزاره‌های بیان شده، آنچه که مسلم به نظر می‌رسد این است که مشخص شدن ترکیب سیاسی مجلس دوازدهم تا پیش از آغاز رسمی این مجلس در 7 خرداد امکان‌پذیر نخواهد بود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره