آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«انقلاب امام(ره)سالم بود؛ انتخاب غلط فساد آورد»، این اظهارات مداح نماز جمعه تهران بود که علنا انتخاب و منتخب مردم را از تریبون نمازجمعه زیر سوال برد و هیچ کسی نیز به‌ وی متعرض نشد که چرا دومین مقام رسمی کشور را مورد تخریب قرار می‌دهد. هرچند که‌این رویه سابق براین نیز در جریان نماز عید سعید فطر سال 96 نیز رخ داد و آنجا نیز مداح مراسم رئیس‌جمهور را مورد تخریب قرار داد. جای تعجب دارد در شرایط حساس فعلی که کشور و جامعه نیاز به وحدت، همدلی و پرهیز از نفاق و تفرقه دارد تریبون نماز جمعه در اختیار برخی دلواپسانی قرار می‌گیرد که نه تنها درکی از منافع ملی ندارند بلکه در راستای منافع جریانی خود دست به هر کاری از جمله تخریب رئیس‌جمهور می‌زنند.

تخریب رئیس‌جمهور از تریبون نماز جمعه
تاکنون بارها و به کرات مقامات و مسئولان نظام از هر تریبونی به لزوم حفظ وحدت و انسجام ملی تاکید کرده‌اند و مردم و جریانات سیاسی را به پرهیز از تفرقه‌افکنی و نفاق توصیه کردند. با این حال کم نبوده زمان‌هایی که برخی‌ افراد با استفاده از تریبون‌هایی که در اختیار داشته‌اند با هدف قرار دادن رئیس‌جمهور، دولت و مجلس در جهت تخریب، تخطئه و تفرقه‌افکنی قدم برداشته‌اند. سخنرانی‌ها و مداحی‌های از پیش برنامه‌ریزی شده با هدفی مشخص که همواره دولت و به‌خصوص رئیس‌جمهور را نشانه می‌گیرد. مداحی‌هایی که شاید معروف‌ترین آنها به نماز عید فطر سال 96 بازگردد. جایی که میثم مطیعی مداح مراسم درانتقادی صریح به روحانی خطاب به وی گفت:‌ «ای نشسته صف‌اول! نکنی خود را گم» که پس از آن این شعر تحت عنوان صف اول معروف شد. هر چند که انتقادات دیگری نیز در تخریب مذاکرات هسته‌‌ای، وزیر امور خارجه، رئیس‌جمهور و... توسط برخی ائمه جمعه، سخنرانی‌ها و مداحی‌های مختلف ابراز شده است. با این حال تا پیش از این هر زمان شعری در مخالفت از تریبون‌های عمومی مثل نماز جمعه در حضور مقامات و مسئولان ارشد نظام پخش می‌شد خطاب مستقیما اهانت یا تخریبی علیه شخص خاصی نداشت بلکه صرفا یک سیاست یا رویه را نقد می‌کرد. این در حالی است که در نماز جمعه‌ای که گذشت مداح مراسم به طور مشخص رئیس‌جمهور را غیرانقلابی و رای مردم را غلط خواند. سیدرضا نریمانی مداح نماز جمعه بود که در حضور سران و مقامات لشکری و کشوری اینگونه به تخریب رئیس‌جمهور پرداخت «با تمام فسادها اما مانده است انقلاب پاینده زخم‌ها خورده‌ایم پی‌درپی، از مدیری که انقلابی نیست؛ ما علیه فساد جنگیدیم، باید این نکته را به یاد آورد؛ انقلاب امام سالم بود، انتخاب غلط فساد آورد». اینگونه هجمه به منتخب ملت آن هم از تریبون نماز جمعه و غلط خواندن رای مردم سابقه نداشته و مشخص نیست که مسئولان ستاد نماز جمعه بر چه اساسی تریبون وحدت بخش نماز جمعه را در اختیار چنین افرادی برای تخریب چهره و شخصیت مسئولان نظام قرار می‌دهند.

لزوم برخورد با اهانت کنندگان
چندی پیش بود که حجت‌الاسلام حاج علی اکبری مسئول سیاست‌گذاری ائمه جمعه در کشور به پدیده‌ای با نام فتنه زرد که در کشور به سیاه‌نمایی کمک می‌کند اشاره کرد و گفت: «مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم بر امید تاکید کرده‌اند.» وی باانتقاد ازاینکه چراهمه چیز را زیر سوال می‌بریم، افزود: «برای مثال انتخابات نشاط و طرب سیاسی در کشور ایجاد می‌کند، ولی گاهی عده‌ای با لکه‌دار کردن حیثیت افراد یک اتفاق خوب را بد جلوه می‌دهند.» حال پرسش اینجاست که چرا با وجوداین رویکرد باید شاهد تخریب رئیس‌جمهور در تریبون نمازجمعه باشیم؟ تریبونی که باید همواره ندای وحدت ازآن بیرون آید، امااین روزها صدای تخریب مقامات ازآن به گوش می‌رسد. مسئولان نماز جمعه باید دقت کنند که‌اگر قرار است بر محوریت امید گام بردارند و فتنه زرد را دفع کنند باید از قرار دادن تریبون در اختیارافرادی که بیش از وحدت در جهت تفرقه گام برمی‌دارند، خودداری کنند.

نمازجمعه محل اختلاف و نفاق نیست
یک عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص تخریب رئیس‌جمهور در برخی تریبون‌ها اظهارداشت: اینکه در کشورمان عده‌ای هستند که نمی‌خواهند وحدتی شکل گیرد محسوس و مشهود است. حال این گروه یا وابسته به جایی هستند و از جایی هدایت می‌شوند یا از روی جهالت و نادانی آنهاست. حجت‌الاسلام‌محمدتقی فاضل میبدی به «آرمان ملی» گفت: من معتقدم پاره‌ای از مداح‌ها که به جای مداحی تفرقه‌افکنی و نفرت‌پراکنی می‌کنند ممکن است از جایی تحریک شوند. نمازجمعه مظهر وحدت وهمدلی با مردم است و محل اختلاف و نفاق نیست، اما پاره‌ای از ائمه جمعه ومداحان هیچ‌گاه مصالح کشور را در نظر نمی‌گیرند و سعی می‌کنند که جناحی و گروهی عمل کنند. وی افزود: وقتی مساله‌ای جزئی مثل برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف یا حضور زنان در ورزشگاه مطرح می‌شود، اینهمه داد و فریاد از جاهای مختلف بلند می‌شود، اما چرا وقتی اینگونه ‌اظهارات که تخم نفاق واختلاف می‌پراکند کسی‌اعتراض نمی‌کند؟

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید