فارس/ متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یک منبع نظامی مصری فاش کرد که هدف از تأسیس پایگاه نظامی«برنیس» در دریای سرخ ایجاد پایگاه دائمی برای نیروهای دریایی وابسته به ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن است.

 یک منبع نظامی مصری با اشاره به اینکه هدف از تأسیس پایگاه نظامی «برنیس» در دریای سرخ، ایجاد پایگاه دائمی برای نیروی دریایی وابسته به ائتلاف عربی علیه یمن است، گفت که قرار است همه نیروهای دریایی مصری مستقر در نزدیکی سواحل یمن خارج شده و به پایگاه نظامی جدید منتقل شوند.

این منبع افزود که مأموریت نیروهای دریایی مصری در سواحل یمن منحصر به رصد کشتی‌ها و شناورهایی بود که از بنادر یمنی به ویژه الحدیده خارج یا به آن وارد می‌شوند، بی‌آنکه در درگیری مسلحانه با هیچ یک از طرف‌های دیگر مشارکت داشته باشند.

این منبع نظامی که به نام آن اشاره‌ای نشده است، در مصاحبه با وبگاه «العربی‌الجدید» افزود که این نیروها در عملیات اطفاء حریق قایق جنگی سعودی مشارکت داشتند و دستوراتی از فرماندهی کل نیروهای مسلح مصر در خصوص خروج نیروی دریایی از آب‌های منطقه‌ای یمن و استقرار آن‌ها در پایگاه برنیس که چهارشنبه گذشته توسط «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در دورترین نقطه جنوب مصر افتتاح شد، صادر شده است.

پایگاه برنیس بزرگ‌ترین پایگاه در سواحل دریای سرخ است و در افتتاحیه آن شماری از مقامات عرب حاشیه خلیج فارس از جمله «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع سعودی حضور داشتند و انواع جدیدی از سلاح‌ها از جمله هواپیماهای جنگی «میگ ۲۵» نیز به نمایش گذاشته شدند.در همین ارتباط یک منبع آگاه مصری گفت که افتتاح این پایگاه بیانگر هماهنگی در سطح عالی بین قاهره و ابوظبی است تا جائی که سلاح‌ها و جنگنده‌های اماراتی نیز در رژه نظامی که در جریان افتتاح پایگاه برگزار شد، مشارکت داشتند و هدف از این همکاری نیز ارسال پیام‌هایی از ائتلاف نظامی دو کشور به «دشمنان مشترک» بود.

این منبع افزود که حجم و نوع سلاح‌هایی که در جریان مانور «قادر ۲۰۲۰» و افتتاحیه پایگاه برنیس به نمایش گذاشته شد، فراتر از توان مصر بود و در طول یک هفته کامل مقادیری بمب‌افکن و جنگنده از امارات به مصر انتقال داده شد تا در جریان مانور نمایش داده شده و پیام تهدیدی به ترکیه باشد چرا که ترکیه سعی دارد نیروهای نظامی به لیبی اعزام کرده و با نفوذ امارات و عربستان در منطقه دریای سرخ و شاخ آفریقا مقابله کند.

به گفته این منبع، به دنبال امضای توافق بین «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان درباره تحویل جزیره سواکن در ساحل دریای سرخ به ترکیه به منظور مقابله با عربستان سعودی، موقعیت پایگاه برنیس نیز با دقت فراوان و تجهیز و حمایت مالی امارات و عربستان انتخاب شد.

این منبع همچنین گفت که «در دوره اخیر به دنبال افزایش نفوذ ترکیه در منطقه غرب آسیا و مشخصا منطقه عربی، هماهنگی بین قاهره، ریاض و ابوظبی بیشتر شده است».

اردوغان در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که سودان جزیره سواکن واقع در دریای سرخ را به ترکیه تحویل داده تا برای یک دوره زمانی مدیریت و بازسازی آن را انجام دهد. در همان زمان گفته شد که هدف از تحویل این جزیره به ترکیه، ایجاد پایگاه نظامی ترکیه است. آوریل ۲۰۱۹ به دنبال سرنگونی رژیم عمر البشیر وزارت خارجه ترکیه لغو قرارداد امضاشده با سودان درباره جزیره سواکن را تکذیب کرد و گفت که عملیات‌های مربوط به این جزیره در حال انجام است.

امارات و عربستان سعودی در شاخ آفریقا فعال هستند و ابوظبی در تلاش است تا با ایجاد بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی در این منطقه، جلوی نفوذ ترکیه را بگیرد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید