کيهان/ متن پيش رو در  منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

 حسين شريعتمداري/ آقاي مصطفي کاظمي، نخست‌وزير عراق در ديدار با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا گفته است «ما براي مقابله با داعش به آمريکا نياز داريم»!! درباره اظهارات نخست‌وزير محترم عراق که از يکسو با واقعيات قابل تکيه و تجربيات قابل استناد متناقض است و از سوي ديگر با خواسته بارها اعلام شده مردم عراق فاصله‌اي پُر‌ناشدني دارد، گفتني‌هايي هست:
۱- اوايل مردادماه در يادداشتي با عنوان «از مسلم‌بن عقيل تا‌قاسم‌سليماني» به سفر قريب‌الوقوع آقاي مصطفي کاظمي نخست‌وزير عراق به آمريکا (که دو روز قبل انجام شد) انتقاد کرده و از جمله آورده بوديم: «بامداد ۱۳‌دي ۹۸ شمسي، آمريکا خودروي حامل سردار قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس که ملت‌هاي مسلمان و غيرمسلمان غرب آسيا، از جمله و مخصوصاً مردم عراق، حفاظت از جان و مال و امنيت و آسايش خود را مديون مجاهدت‌هاي بي‌وقفه و ايثار و فداکاري او مي‌دانند و به دعوت دولت عراق وارد فرودگاه بغداد شده بود و ميزبان او، ابومهدي المهندس، رهبر کتائب حزب‌الله و از فرماندهان ارشد نيروي مقاومت حشدالشعبي عراق، که دوشادوش سردار سليماني براي نجات مردم عراق از هجوم وحشيانه تروريست‌هاي داعش جنگيده بود، به دستور مستقيم ترامپ موشک‌باران مي‌کند و هر دو سردار، يعني ميهمان و ميزبان را با هم به شهادت مي‌رساند. رئيس‌جمهور آمريکا با وقاحت تمام اعلام مي‌کند که دستور ترور حاج‌قاسم سليماني را شخصاً صادر کرده است! و شهادت و ترور اين دو سردار بزرگ اسلام را براي آمريکا افتخاري بزرگ و تاريخي مي‌داند»! 
۲- تمامي اسناد و شواهد موجود به وضوح حکايت از آن دارند که گروه وحشي داعش ساخته و پرداخته خود آمريکاست. همين آقاي ترامپ که جناب نخست‌وزير عراق از او براي مقابله با داعش اعلام نياز مي‌کند، در تبليغات انتخاباتي خود با صراحت گفته بود «باراک اوباما و هيلاري کلينتون بنيان‌گذاران داعش هستند» و خانم هيلاري کلينتون در کتاب خاطراتش با عنوان «انتخاب سخت HARD CHOICE» مي‌گويد به ۱۱۲ کشور سفر کردم تا آنان را متقاعد کنم بعد از اعلام موجوديت اين گروه، از آن حمايت کنند؟! آيا نخست‌وزير عراق نمي‌داند که مجروحان داعش را براي مداوا به بيمارستان‌هاي تل‌آويو و حيفا مي‌فرستادند و نتانياهو از ملاقات خود با آنها عکس و فيلم گرفته و منتشر مي‌کرد؟! آقاي مصطفي کاظمي مي‌داند بسياري از داعشي‌هاي دستگير شده اعتراف کرده‌اند که در عربستان دوره ديده‌اند و از پايگاه‌هاي تسخير‌شده آنها سلاح‌هاي مدرن آمريکايي به دست آمده است و فيلم‌هاي مستندي در دست است که از ارسال آذوقه و مهمات براي تکفيري‌هاي محاصره شده توسط بالگردهاي آمريکايي حکايت مي‌کند و هر دفعه نيز پس از فاش شدن ماجرا فرماندهي سنتکام (نيروهاي نظامي آمريکا در منطقه) اعلام کرده است که محموله‌ها به اشتباه براي داعش ارسال شده است! مگر همين چند ماه قبل، تکفيري‌هاي داعش با هواپيما‌ها و هلي‌کوپترهاي آمريکايي از سوريه به مرزهاي عراق هلي‌بورن نشده بودند؟! و...
۳- مردم عراق اعم از شيعه و سني و پيروان ساير مذاهب، حاج‌قاسم سليماني و ابو‌مهدي المهندس و سپاه قدس و حشدالشعبي را اسوه‌هاي مثال‌زدني در مقابله با داعش و نجات‌دهنده خود از چنگال خونريز تروريست‌هاي تکفيري مي‌دانند. و در همان حال ترديدي ندارند که داعش ساخته و پرداخته آمريکا و متحدان غربي و عبري و عربي آن است. پارلمان عراق نيز به نمايندگي از مردم اين کشور خواستار اخراج آمريکا از خاک عراق شده است و همين ديروز نهضت نام‌آور حشد‌الشعبي عراق با صدور بيانيه‌اي به برخورد منفعلانه نخست‌وزير عراق با آمريکا اعتراض کرد و اظهارات ايشان را با خواست مردم اين کشور در تقابل دانسته و رسماً اعلام کرد «به آمريکا با همه توان حمله مي‌کنيم». بنا‌بر‌اين با جرأت مي‌توان گفت اظهارات نخست‌وزير عراق علاوه‌بر آنکه به گونه‌اي نا‌خواسته گرفتار کردن دوباره مردم مظلوم عراق در چنگال خونريز تروريست‌هاي داعش است، با خواست مردم اين کشور نيز در تناقض آشکار است. بديهي است که اين واقعيت از نگاه مقامات آمريکايي نيز پنهان نيست و به خوبي مي‌دانند که در عراق با ملتي سلحشور و جان برکف رو‌به‌رو هستند و از اين روي اگرچه از اظهارات نسنجيده نخست‌وزير عراق سوءاستفاده مي‌کنند ولي اظهارات ايشان درباره نياز به آمريکا براي مقابله با داعش را جدي نمي‌گيرند!
 ۴- اين نکته نيز گفتني است که امور عراق به خود عراق مربوط است و به قول حضرت آقا «ايران هيچ‌گاه بناي دخالت در امور عراق را نداشته و نخواهد داشت» اما امنيت کشورها، مخصوصاً کشورهاي همسايه بي‌ارتباط با يکديگر نيستند و همان‌گونه که ايران در مقابله با داعش و رفع خطر آن از سر خواهران و برادران عراقي کمترين ترديدي به خود راه نداد، دعوت هرچند ناخواسته نخست‌وزير عراق از پدر‌خوانده‌هاي داعش را، براي امنيت هردو ملت ايران و عراق مخاطره‌آميز مي‌داند و خوشبختانه در اين زمينه با ملت و مسئولان عراق ديدگاه مشترکي دارد و از اين روي خواستار آن است که اظهارات نخست‌وزير محترم عراق هم با ملت عراق ناهمخوان نباشد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar