خبرآنلاين/متن پيش رو در خبرآنلاين منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

الکاظمي پس از سفر به عراق به امان رفت تا از يک طرح جديد براي همکاري با اعراب پرده بردارد.

مهسا مژدهي/ الکاظمي بعد از سفر خود به آمريکا و سپس برخي کشورهاي عرب خاورميانه، حالا اعلام کرده است که قصد ندارد در انتخابات شرکت کند. نخست وزير عراق درباره انتخابات پارلماني زودهنگام گفت که نامزد نمي شود و بايد براي فراهم کردن شرايط مناسب براي برگزاري انتخابات تلاش شود.
 
دستاوردهاي متزلزل الکاظمي در سفر به واشنگتن
عضو کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان عراق پنجشنبه تأکيد کرد: آمريکا تلاش مي‌کند تا خروج نظاميانش از عراق را با تعيين مهلت سه ساله به تعويق بياندازد. عامر الفايز پنجشنبه در گفت‌وگو با پايگاه خبري "المعلومه" عراق، افزود: مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نيروهاي بيگانه تنها محدود به نيروهاي آمريکايي نيست بلکه تمام نيروهاي خارجي را شامل مي‌شود. وي افزود: پيش از رأي‌گيري اين مصوبه، گفت‌وگوي سياسي [ميان گروه‌ها و احزاب‌ها] درباره آن صورت گرفت و اگر اکنون فردي به آن معترض است، [رأي] اکثريت را در نظر نمي‌گيرد.

نخست‌وزير عراق در سخناني گفت که رئيس جمهوري آمريکا به وي اعلام کرده است که نيروهاي واشنگتن طي سه سال از عراق خارج مي‌شوند. مصطفي الکاظمي در گفت‌وگو با شبکه العراقيه درباره ديدار روز گذشته با دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا اظهار کرد که اين ديدار مهم و موفقيت‌آميز بوده است و دو طرف از آن رضايت داشته‌اند.

بعد از اين سفر بود که وزير خارجه عراق با اشاره به نياز کشورش به کمک نظامي اعلام کرد که بغداد خواستار تداوم همکاري اطلاعاتي، آموزشي و پشتيباني هوايي آمريکا است.

 موارد متنوعي در سفر نخست وزير عراق به واشنگتن مورد بحث قرار گرفت. يک منبع عراقي اعلام کرد که الکاظمي در ديدار با ترامپ به او تاکيد کرده است: اجازه نمي دهيم عراق به مکاني براي انجام هيچ اقدامي عليه ايران و ترکيه تبديل شود.

نخست‌وزير عراق و رئيس‌جمهور آمريکا در بيانيه مشترکي درباره شراکت راهبردي دو کشور، تأکيد کردند که اين شراکت مبتني بر تمايل دو طرف است. مصطفي الکاظمي نخست وزير عراق از بانک‌هاي آمريکايي خواست تا براي توسعه نظام بانکي کشورش با بغداد همکاري کنند.
 
آيا عراق به اعراب نزديک تر مي شود؟
آنچه مشخص است اينکه عراق در صدد ترميم روابط خود با کشورهاي عربي است. از دهه ۱۹۹۰ و بعد از حمله صدام به کويت، بيشتر کشورهاي عربي با ديده بدبيني به عراق نگاه کرده اند. حالا بعد از سفري که نخست وزير اين کشور به واشنگتن داشت، به نظر مي رسد که عراق به دنبال چرخشي بزرگ به سمت همسايگان عرب خود است. 

آخر هفته گذشته وزيرخارجه عربستان به عراق سفر کرده بود. پيش از اين قرار بود که البغدادي به رياض سفر کند، اما به دليل بيماري شاه سعودي و بهانه گيري هاي بعدي، اين سفر انجام نگرفت.

دفتر اطلاع رساني مصطفي الکاظمي، نخست وزير عراق با صدور بيانيه‌اي در خصوص ديدار وزيرخارجه عربستان با الکاظمي اعلام کرد، در ديدار با فيصل بن فرحان، وزير خارجه عربستان و هئيت همراهش روابط دوجانبه و توسعه آن در همه زمينه ها و نيز تحولات منطقه مورد بررسي قرار گرفت. الکاظمي در اين ديدار گفت: "عربستان شريک واقعي عراق است و اين کشور به دنبال دستيابي به روابط متمايز با تکيه بر روابط تاريخي با عربستان است، روابطي که آنها را کنار هم جمع کند به گونه اي که آينده اي بهتر براي دو کشور محقق شود". وي بر احياي تصميمات کميته هماهنگي ميان عراق و عربستان به گونه اي که منافع دو ملت را تضمين کند، تاکيد کرد.

از سوي ديگر عراق برخلاف برخي ديگر از کشورهاي اسلامي، واکنش خاصي به ارتباط امارات و رژيم صهيونيستي نشان نداد. «احمد ملا طلال» سخنگوي نخست‌وزيري عراق طي نشست خبري درباره توافق عادي‌سازي روابط ميان امارات و رژيم صهيونيستي گفت اين يک موضوع داخلي مربوط به خودشان است.

 مصطفي الکاظمي در نشست سران سه کشور عراق، مصر و اردن در امان که روز سه شنبه برگزار شد، در صدد اجرايي کردن طرح «شام جديد» برآمد که مبتني بر دادن نفت در مقابل جذب سرمايه‌هاي اين دو کشور خواهد بود.

مصطفي الکاظمي روز سه‌شنبه در نشست سه‌ جانبه سران اردن، عراق و مصر بيان کرد: عراق به نگاه راهبردي عقيده دارد که از ثبات در منطقه و ايجاد فرصت براي آرام کردن اوضاع حمايت کند و اين روند با تداوم مذاکرات ميان بازيگران منطقه ايجاد مي‌شود. وي افزود: عراق به برقراري روابط متوازن با همه کشورهاي همسايه پايبند است و به حمايت از حاکميت، امنيت و ثباتش اهميت مي‌دهد و با همه برادران و دوستان در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي همکاري مي‌کند.  

نخست وزير عراق تاکيد کرد که مواضع بغداد در حمايت از مساله فلسطين و حق مردم آن براي تشکيل کشور مستقل فلسطيني به پايتختي قدس شريف ثابت است. الکاظمي بر لزوم وجود يک خواست جمعي براي نابودي تروريسم از طريق همکاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي و مقابله با همه کساني که از تروريست حمايت مالي و تسليحاتي مي‌کنند، تاکيد کرد.


به نظر مي رسد بعد از سفر الکاظمي به واشنگتن و کشورهاي عربي، عراق آبستن حوادث تازه باشد چرا که بسياري از صاحب نظران بر اين باورند از محتواي رايزني و گفتگوهاي به عمل آمده، چنين چشم اندازي دور از ذهن نيست.

 

بيشتر بخوانيد:

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar