کيهان/متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

يک نشريه فرانسوي، سفر منطقه‌اي وزير خارجه آمريکا را فاقد دستاورد حداقلي توصيف کرد.
لوموند درباره سفر پمپئو نوشت: «وزير امور خارجه آمريکا که براي ترغيب کشورهاي عربي به عادي‌سازي روابط با اسرائيل به خاورميانه سفر کرده بود، در آخرين ايستگاه سفر چند روزه خود از عمان به آمريکا بازگشت. اين سفر نتوانست انتظارات آمريکا را براي پيوستن کشورها به رويکرد امارات براي عادي‌سازي روابط با اسرائيل تامين کند. سه کشور سودان، بحرين و عمان به طور آشکاري از تلاش‌هاي پمپئو در اين‌باره استقبال نکردند.
فقط تعداد بسيار کمي از ناظران معتقدند که اين کشورها شايد رويکرد امارات را دنبال کنند. مهم‌تر از همه، سفر اخير چند روزه پمپئو به خاورميانه، فشار بسيار زيادي را که دولت ترامپ بر متحدين خود در اين منطقه وارد مي‌کند، آشکار مي‌کند. هدف دولت ترامپ استفاده تبليغاتي از کسب حداقل يک موفقيت در سياست خارجي در پيش از انتخابات رياست جمهوري آمريکا بوده است.»
رامي خوري، تحليلگر فلسطيني متخصص در امور ديپلماتيک خاورميانه در بيروت مي‌گويد: «برخي از کشورهاي عربي آماده هستند تا در اين راه‌ گام بردارند، اما آنها نمي‌خواهند در حال حاضر و به سرعت با اين شيوه تحقيرآميز در اين راه گام بردارند. آنها نمي‌خواهند خصوصا با اين شيوه تحقيرآميز و تحت فشار وزير امور خارجه آمريکا که سناريويي را به آنها ديکته مي‌کند که بخش اعظم آن توسط بنيامين نتانياهو نوشته شده است، در اين راه وارد شوند.»
پيش از عمان، دولت انتقالي سودان نيز به آقاي پمپئو اعلام کرد که در حال حاضر هيچ دستورالعملي براي برداشتن گامي به اين بزرگي ندارد و نمي‌تواند درباره عادي‌سازي مناسبات اين کشور با اسرائيل تصميم بگيرد.
لوموند مي‌نويسد: «البته، نزديکي با اسرائيل مي‌تواند خروج نام سودان از ليست سياه تروريست ايالات متحده را تسهيل کند اما خارطوم بايد فضاي سياسي و اجتماعي پديد آمده از انقلاب در اين کشور را که باعث بيرون راندن عمر البشير از قدرت در سال 2019 شد و همچنين افکار عمومي خصمانه مردمي را براي چنين رويکردي در مد نظر بگيرد.
بحرين نيز دست رد به سينه پمپئو زد و با اشاره به اين‌که توافق با اسرائيل بدون تاسيس يک کشور مستقل فلسطين تحقق نخواهد يافت، اعلام کرد که در چنين شرايطي، آماده عادي‌سازي روابط با اسرائيل نيست. 
رامي خوري در خصوص دلايل ناکامي رويکرد دولت دونالد ترامپ در جلب نظر کشورهاي منطقه براي عادي‌سازي روابط با اسرائيل مي‌گويد: «اين شکست‌ها نشان مي‌دهد که افکار عمومي عرب هنوز در محاسبات رهبران خود مهم است.»
طي سفر اخير پمپئو، نخستين مشکلات در جهت تحقق توافق براي عادي‌سازي روابط بين اسرائيل و امارات نيز بروز کرد. بنيامين نتانياهو، در کنار مايک پمپئو اين موضوع را انکار کرد که به واشنگتن چراغ سبز داده است تا امارات بتواند هواپيماهاي جنگنده و رادارگريز اف-35 را که درخاورميانه فقط کشورش در اختيار دارد، به دست آورد. ابوظبي نيز با لغو نشست سه‌جانبه سفراي سه کشور آمريکا، اسرائيل و امارات متحده عربي که در سازمان ملل متحد پيش‌بيني شده بود، نارضايتي خود را به اين موضوع ابراز کرد.
سفر چهار روزه مايک پمپئو به چهار کشور عربي نتوانست اهداف از پيش تعيين شده آمريکا را محقق کند و اين سفر در واقع با ناکامي همراه بود و به نوعي يک شکست در سياست خارجي دولت دونالد ترامپ محسوب مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar