صبح نو/  متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پس از وعده‌های چندباره و البته بی‌اثر دولت برای گشایش اقتصادی، مدتی است که رسانه‌های اصلاح‌طلب با پوشش گسترده دیدار برخی چهره‌های سیاسی با مهدی کروبی، از گشایش سیاسی در ماه‌های آینده سخن می‌گویند. هر چند طرح این گشایش می‌تواند با نیت انتخاباتی مطرح شده باشد، اما سابقه نشان می‌دهد که خود اصلاح‌طلبان از جمله موانع اصلی در رفع محدودیت‌های مورد نظر بوده‌اند.
مدتی است که تصاویری از دیدار برخی چهره‌های اصلاح‌طلبی با مهدی کروبی یکی از سران فتنه، در فضای رسانه‌ای اصلاح‌طلبان دست به دست می‌شود. اولین تصاویر مربوط به دیدار نشست مهدی کروبی با برخی اعضای مجمع روحانیون مبارز در خانه-باغ شیخ قدرت‌الله علیخانی بود. چندی پس از این، دیدار دوم میان کروبی با کرباسچی و قوچانی دو عضو حزب کارگزاران سازندگی برگزار شد. دیدار سوم نیز مانند اولی، با حضور علیخانی و حسین کروبی برگزار شد. 
بررسی جزئیات دیدار کرباسچی و قوچانی با کروبی، یکی از محورهای جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران در روز دوشنبه 31‌شهریورماه بود. کانال حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به جزئیات جلسه شورای مرکزی این حزب، نوشت: غلامحسین کرباسچی ضمن طرح جزئیاتی از دیدار روز یکشنبه خود و محمد قوچانی با مهدی کروبی، گفت که این ملاقات پس از گذشت 10‌سال از اعمال محدودیت‌ها بر ایشان و حدود یک سال از درخواست ما و آقای کروبی برای انجام آن صورت گرفت. در ادامه مطلب منتشرشده توسط این کانال، چنین آمد: «دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران ضمن ابراز نگرانی نسبت به برخی مشکلات جسمی کروبی، روحیه وی را همچون گذشته عالی توصیف کرد و اظهار داشت که در این دیدار ایشان با حافظه‌ای قوی و ذهنی باز و فعال مسائل روز را تحلیل کردند و نگرانی‌های خود را نسبت به آینده کشور و همچنین تشتت در میان اصلاح‌طلبان و تبعات آن ابراز نمودند. در ادامه، شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران ضمن تأکید بر لزوم رفع کامل محدودیت‌ها از همه محصورین، نسبت به گشایش‌های اخیر در مسأله حصر و ادامه این روند، ابراز خوش‌بینی و امیدواری کرد.» 


مانور روی گشایش سیاسی 
در ادامه فضاسازی رسانه‌های اصلاح‌طلب درباره دیدار اخیر کروبی با دو عضو حزب کارگزاران، روز گذشته سه‌شنبه، روزنامه اعتماد نیز در گزارشی با عنوان «گشایش سیاسی در پاییز» سعی کرد دیدار رخ داده را جزئی از طرحی کلان از سوی مقامات کشورمان مشخصاً رییس‌جمهوری برای گشایش سیاسی قلمداد کند. این روزنامه البته در بخشی از گزارش خود، به سابقه کنش سیاسی کروبی و همراهی کرباسچی با او در انتخابات‌88 پرداخت و نوشت: «یک سیاستمدار کارکشته به‌عنوان معاون اول کروبی، وارد میدان رقابت انتخابات شد. سیاستمداری که برخلاف انتظار نه ازجمله اعضای حزب اعتمادملی، بلکه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بود و کروبی که با شعار تغییر و با کمپینی متفاوت از آنچه تا آن زمان در ذهن داشتیم، وارد گود رقابت شده بود، از همان ابتدای مسیر، شمایی از کابینه موردنظرش را نیز به ملت و رای‌دهندگان معرفی کرد؛ کابینه‌ای که چنانچه اشاره شد، غلامحسین کرباسچی ازجمله اعضای شاخص آن بود و البته به‌جز او، چهره‌هایی چون عطاءالله مهاجرانی و محمدعلی نجفی را که از نزدیکان کارگزاران سازندگی بودند، در جمع خود می‌دید.» اعتماد که رسانه نزدیک به کروبی محسوب می‌شود در ادامه نوشته خود، به بقیه طیف‌های اصلاح‌طلبی کنایه زد و از کروبی و نه موسوی، به‌عنوان نامزد اصلی اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری دهم نام برد. اعتماد در این باره نوشت: «هرچند دایره حامیان انتخاباتی کروبی به هیچ عنوان به اعضای شاخص اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی محدود نماند و برخلاف آنچه در روزهای نزدیک به انتخابات و به‌ویژه پس از آن تصور شد، کروبی به‌تعبیری کاندیدای اصلی جریان اصلاحات بود و بسیاری از اصلاح‌طلبان شاخص را نیز پشت خود و در تیم انتخاباتی‌اش داشت.» اعتماد همچنین در ادامه نوشتار خود به نقل از یک فعال رسانه‌ای به زعم خود اصول‌گرا، دیدارهای اخیر چهره‌های سیاسی با کروبی را پازلی از طرح کلان گشایش سیاسی توسط رییس‌جمهوری برشمرد و مدعی شد: «برخلاف برخی همفکرانش که انتشار تصویر دیدار کروبی را وسیله‌ای برای زیرسوال بردن مشقات حصر قرار دادند- از این نوشت که حسن روحانی برنامه‌ای جدی و نظام‌مند برای اجرای یک طرح اساسی گشایش سیاسی مدنظر دارد.» اصلاح‌طلبان در حالی این روزها مشغول مانور روی ظرفیت بسیج‌کنندگی اقشار خاکستری جامعه(اقشاری که معمولاً نگاهی مظنون به پدیده انتخابات در انتخابات دارند و غالباً به‌عنوان اصلی‌ترین پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان برشمرده می‌شوند) هستند که خود، طی این سال‌ها یکی از اصلی‌ترین موانع برای رفع برخی محدودیت‌ها بوده‌اند. چه آنکه محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی، ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران، پس از انتشار نامه موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب، در یادداشتی تند و انتقادی نسبت به مرد خاکستری اصلاحات، تاکید کرد که موسوی‌خوئینی‌ها بارها با وجود امکان گفت‌وگو با حاکمیت، از این اقدام صرف‌نظر کرده بود. برای بررسی این مساله به سراغ بیژن‌مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی رفته‌ایم. او معتقد است که ادامه جریان حصر برای اصلاحات آورده‌هایی دارد.
  
بیژن مقدم: جریان اصلاحات، مانع اصلی رفع حصر است 
بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، ضمن آنکه معتقد است جریان اصلاحات تا امروز علاقه داشته که حصر ادامه داشته باشد، گفت: ادامه جریان حصر برای اصلاحات آورده‌هایی دارد که در شرایط عادی، این آورده‌ها نخواهد بود. در گذشته، شرایطی برای رفع کامل حصر فراهم می‌شد اما همین آقایان اصلاح‌طلب چه با تحریک شخص موسوی و کروبی و چه با تحریک اقوام آن‌ها و چه با مطالبی که بیرون می‌نوشتند، تلاش می‌کردند شرایط را به‌گونه‌ای به هم بزنند که رفع حصر محقق نشود. مقدم افزود: یکی از موانع جدی رفع حصر، خود آقایان در حصر و طرفداران آن‌ها یعنی اصلاح‌طلبان هستند. 
این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه مساله حصر مدت‌هاست که بی‌معنا شده است، گفت: حصر برای آقایان فرصت سیاسی بوده و تا توانسته‌اند با برگزاری مهمانی، دورهمی و رفتن به سفر، از این فرصت بهره‌برداری کرده‌اند. مقدم با بیان اینکه مساله حصر از منظر سیاسی و نه امنیتی، در حال حاضر مساله دوقطبی کشور نیست، اضافه کرد: مساله حصر، مساله دوقطبی میان اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان نیست چون بسیاری از اصول‌گرایان را می‌شناسم که برای رفع حصر، تلاش کرده‌اند. وی ادامه داد: اگر بخش معقول جریان اصلاحات فعال‌تر عمل کند و طیف تندرو اصلاحات به کلی حذف شود، به نظرم شرایط برای رفع محدودیت‌ها می‌تواند فراهم شود. مقدم با بیان اینکه بهره‌برداری سیاسی و انتخاباتی از حصر، مانع رفع محدودیت‌ها خواهد بود، افزود: اگر سیاسی برخورد شود، محدودیت‌ها باقی خواهد ماند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar