نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

پیش‌بینی برنده انتخابات آمریکا بر اساس شاخص بورس

منبع
اقتصاد نيوز
بروزرسانی
پیش‌بینی برنده انتخابات آمریکا بر اساس شاخص بورس

اقتصاد نيوز/متن پيش رو در اقتصادنيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

علي آزادي/ دن کليفتون، استراتژيست ارشد آمريکايي مي‌گويد S&P۵۰۰ در نزديک به ۱۰۰ سال گذشته برنده انتخابات را در ۸۷ درصد از موارد درست پيش‌بيني کرده است، اما رويدادهاي «تحول آفرين» سال ۲۰۲۰ انتخابات نوامبر را به چالش مي‌کشد.
 
وب‌سايت خبري بيزنس اينسايدر در گزارشي به نقل از يک استراتژيست ارشد که در برنامه مديريت ثروت BNY Mellon صحبت مي‌کرد، نوشت: شاخص S&P500 برنده انتخابات را براي تقريباً يک قرن گذشته در ۸۷ درصد از مواقع درست پيش بيني کرده است ، اگرچه رويدادهاي مهم امسال چالش بيشتري براي راي گيري در سال 2020 است.

حزب حاکم به طور کلي زماني پيروزي را کسب مي کند که سهام در دوره 3 ماهه قبل از انتخابات بالاتر از ميزان ابتداي سال باشد. اگر اينگونه نباشد، حزب مخالف به پيروزي نزديک مي‌شود.

دن کليفتون، استراتژيست موسسه تحقيقاتي Strategas ، پيش بيني کرد دو ماه آينده چالشي‌ترين بازه زماني در سياست باشد و يک چارچوب 3 نقطه اي را براي درک نتايج بالقوه ارائه داد.

وي گفت: اگر دموکرات‌ها تصميم به راي گيري عمده از طريق  آراي پستي بگيرند، ممکن است در نهايت به خود آسيب بزنند، زيرا اين امر احتمال خطا را به طرز چشمگيري افزايش داده و روند را به تعويق مي اندازد.

در حال حاضر S&P 500 در روز چهارشنبه گذشته به بالاترين رکورد رسيد، اما از آن زمان تاکنون تقريباً ۷درصد کاهش يافته است و تنها با سود سالانه ۳.۷ درصدي روبرو شده است. جديدترين داده‌هاي منعکس‌کننده شرايط اقتصادي حاکي از يک روند در حال بهبود است، اما با سرعتي نسبتاً کمتر.

نمودار فوق نشان‌دهنده ميانگين شاخص عملکرد S&P500 در سال‌هاي برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در بازه ۱۹۳۶ تا ۲۰۱۶ ميلادي را نشان مي‌دهد که شکست حزب در قدرت با رنگ آبي تيره و برد آن‌‌ها با رنگ آبي روشن مشخص شده است.


با اين حال، چهار رويداد «تحول آفرين» در سال ۲۰۲۰ يعني بيماري کرونا، رکود اقتصادي ناشي از آن، اعتراضات گسترده عليه تبعيض نژادي و  در نهايت خود انتخابات رياست جمهوري آمريکا، آراي پستي و پيامدهاي احتمالي آن چالش بزرگي براي سال جاري به شمار مي‌رود.
 
کليفتون گفت: اگر يک صد سال به عقب برگرديم من فقط مي‌توانم سه مورد را ببينم که در طول يک سال چنين مواردي همزمان اتفاق افتاده‌اند. اما ۲۰۲۰ يک شرايط نادر است که دامنه نتايج احتمالي رويدادهاي آن نيز گسترده است.

کليفتون با بيان اينکه «هرکسي که ادعا کند که مي‌داند چه اتفاقي خواهد افتاد، صادق نبوده است» گفت: براي سرمايه‌گذاران مهم است که در مورد سناريوهاي مختلف برنامه‌ريزي کنند.

طعم پيروزي جو بايدن شيرين نخواهد ماند
کليفتون افزود: در يک رقابت انتخاباتي نزديک، تأييد نتايج ممکن است تا اواسط دسامبر ادامه يابد - يک بازه زماني که قبل از مهلت قانوني ماليات در ۳۱ دسامبر به پايان مي‌رسد. ابهام و ترديد ناشي از نامعلوم ماندن نتايج نهايي براي مدت طولاني، فرصت مناسبي براي ترامپ فراهم مي‌کند تا در فضاي تعليق و نااطميناني، دست به اقدامات فريبکارانه و خرابکارانه بزند تا پيروزي احتمالي دموکرات‌ها به شکست بکشاند.

صريح بگويم؛ در صورت شکست ترامپ -مخصوصاً در يک رقابت نزديک- بعيد است طعم پيروزي براي جو بايدن و هم‌حزبي‌هايش شيرين و دلچسب باقي بماند و با رفتار پساانتخاباتي ترامپ به تلخکامي ختم نشود.

کليفتون گفت که در دو ماه آينده شاهد يکي از پرتنش‌ترين وضعيت‌هاي سياسي در تاريخ مدرن آمريکا هستيم. وي يک چارچوب 3 گانه براي درک نتايج بالقوه ارائه داد:

۱. درک آنچه با کرونا در اقتصاد اتفاق مي‌افتد.

۲. وضعيت موجود در ايالت‌هاي کليدي و چرخشي.


۳. وقتي بار پرونده کرونا در حال سنگين‌تر شدن بود، اين به نوعي يک همه‌پرسي درباره دونالد ترامپ به نظر مي‌رسيد. اما از زماني که پرونده‌هاي مختلف اوج گرفتند، کمي بيشتر به يک انتخاب ميان دونالد ترامپ و جو بايدن تبديل شده است.

کليفتون گفت، در صورت مهار کرونا يک انتخابات رياست جمهوري مرسوم مي‌تواند برگزار شود، اما اگر در ماه سپتامبر و اکتبر هنگامي که بچه‌ها به مدرسه برمي‌گردند، آتش کرونا دوباره شعله‌ور شود، برگزاري رفراندوم درباره ادامه رياست جمهوري ترامپ، احتمالاً نتايج خوبي براي وي در پي نخواهد داشت و واکنش احتمالي دونالد ترامپ به چنين نتايجي خود تبديل به يک نگراني بزرگ شده است. چراکه اگر اظهارات تصريحي و اشارات تلويحي شخص ترامپ درباره احتمال شکست در انتخابات -تقلب قطعي دموکرات‌ها در آراء پستي و غيرحضوري، عدم پذيرفتن نتايج منجر به شکست وي و خودداري از انتقال مسالمت‌آميز قدرت- را معيار قرار دهيم، بعيدترين و غيرمحتمل‌ترين سناريو اين است که ترامپ مانند رؤساي جمهور تک‌دوره‌اي پيشين واکنش نشان دهد و يا مانند ديگر نامزدهاي شکست‌خورده در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا رفتار کند.

شاخص‌هاي اقتصادي بهتر و رقابت سخت‌تر خواهد شد

اين استراتژيست ارشد آمريکايي براي نظارت بر روند چند روزه نظرسنجي‌هايي که بطور مستقيم به درصد آراي دريافتي يک رئيس‌جمهور در انتخابات مربوط مي‌شوند، به نرخ تأييد عملکرد موسسه گالوپ (Gallup Approval Rating) مراجعه کرد.

کليفتون گفت: اين رقابت سخت‌تر مي‌شود چرا که شرايط اقتصادي بهتر خواهد شد.

مدل توليد ناخالص داخلي فدرال آتلانتا پيش‌بيني مي‌کند که نرخ رشد توليد ناخالص داخلي در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ معادل ۲۹.۶ درصد باشد، در حالي که برآورد قبلي ۲۸.۵ درصد بود.


کليفتون تأکيد کرد که سريعترين نرخ رشدي که تاکنون قبل از انتخابات در ايالات متحده ثبت شده ۶.۲ درصد بوده است، اين بدان معني است که پيش‌بيني‌هاي فعلي حدود ۵ برابر ميانگين است.

رأي‌گيري پستي؛ تله خودساخته دموکرات‌ها
وي گفت که اگر دموکرات ها تصميم به راي‌گيري گسترده از طريق پست بگيرند، ممکن است در نهايت به خودآن‌ها آسيب برساند، زيرا اين امر احتمال خطا را به طرز چشمگيري افزايش مي دهد و روند اعلام نتايج نهايي را به تعويق مي‌اندازد. اين مي‌تواند فرصتي براي ترامپ باشد تا در صورت عدم رضايت از نتايج، صحت آراي رقيب را به چالش بکشد و تلاش‌هايي در راستاي ابطال بخشي از آراي دموکرات‌ها در برخي مناطق و ايالات صورت دهد. تيم حقوقي ترامپ مي‌تواند پروژه پرونده‌سازي براي آراي غيرحضوري را کليد بزند و چنانچه تصميم‌گيري درباره پرونده‌ها را ديوان‌عالي عهده‌دار شود، -باتوجه به ترکيب کنوني قضات ديوان‌عالي که اکثريت آن حتي پيش از مرگ گينزبرگ هم در دست جمهوري‌خواهان بود- به نظر نمي‌رسد نتايج چندان خوشايندي براي دموکرات‌ها حاصل شود.

موسسه استراتگاس احتمال پيروزي بايدن را در حدود ۵۵ درصد، و ترامپ را در حدود ۴۵ درصد برآورد مي‌کند؛ نزديک‌تر از آنچه اغلب نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar