نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
تحلیل ها

لغو جلسه سران قوا؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی یا عصبانیت از مجلس انقلابی؟ 

منبع
کيهان
بروزرسانی
لغو جلسه سران قوا؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی یا عصبانیت از مجلس انقلابی؟ 

کيهان/  متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست
جلسه سران قوا که قرار بود ديروز به ميزباني قاليباف در مجلس برگزار شود از سوي رئيس‌جمهور لغو شد.

جلسه سران قوا قرار بود ديروز سه‌شنبه به ميزباني محمدباقر قاليباف در مجلس شوراي اسلامي برگزار شود اما به دليل بازديد سرزده قاليباف از بخش کرونايي بيمارستان امام‌خميني(ره) و ادعاي احتمال انتقال بيماري به حسن روحاني، اين جلسه از سوي رئيس‌جمهور لغو شد.
محمدباقر قاليباف ظهر روز دوشنبه طي بازديد سرزده‌اي از بخش‌هاي مختلف مجتمع بيمارستان امام خميني(ره) در بخش ICU کرونايي اين بيمارستان حضور يافت و با بيماران گفت‌وگو کرد.
گفتني است لغو جلسه سران قوا به ادعاي احتمال انتقال بيماري به حسن روحاني ختم نشد و با واکنش‌هاي مختلفي رو‌به‌رو شد. اولين واکنش‌ها از سوي برخي خبرگزاري‌هاي داخلي و نزديکان رئيس‌جمهور مطرح شد؛ واکنش‌هايي که حاکي از عصبانيت مدعيان اصلاحات از حضور قاليباف در بيمارستان امام خميني(ره) و بازتاب گسترده آن در رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي و استقبال افکار عمومي بود.

کنايه معاون دفتر روحاني به رئيس مجلس
هنوز چند ساعت از حضور ميداني قاليباف در بين بيماران کرونايي و وعده او مبني بر اينکه «در جلسه سه‌شنبه سران قوا مسائل و مشکلات را مطرح مي‌کنم» نگذشته بود که عليرضا معزي، معاون دفتر رئيس‌جمهوري دست به توييت شد و در سلسله توييت­‌هايي به حضور قاليباف در بخش کروناي بيمارستان امام خميني(ره) واکنش نشان داد
معاون دفتر رئيس‌جمهوري که سعي مي‌کرد القا کند حضور قاليباف در جمع بيماران کرونايي، يک تاکتيک تبليغاتي و انتخاباتي است، اظهار کرد: حضور در بخش بيماران بدحال و به همراه بردن خبرنگار و دوربين نه ايستادن در کنار مردم که بي‌اهميت کردن سلامت مردم است.
معزي افزود: دغدغه‌هاي تبليغاتي و برندسازي‌هاي شخصي را آن‌قدر فربه نکنيم که از دغدغه سلامت عمومي هم پيشي بگيرد.  بر همين اساس بود که خبرگزاري برنا نيز در گزارشي با تأکيد بر اينکه «سفرهاي رئيس مجلس خلاف پروتکل‌هاي ستاد ملي مقابله با کرونا انجام مي‌شود» نوشت: رفتار خلاف پروتکل قاليباف براي روحاني و رئيسي خطرآفرين است!
برنا همچنين نوشت: لغو جلسه سران قوا منطقي‌ترين اقدامي است که مي‌شود انجام داد.
نکته جالب ‌توجه در اين ماجرا، دستپاچگي خبرگزاري دولتي ايرنا بود که با 3 تيتر متفاوت در يک ‌زمان مشخص به خبررساني در اين موضوع پرداخت.
خبرگزاري ايرنا ساعت 23 و 46 دقيقه 14 مهر، در ابتدا در تيتر خبري خود نوشت «نشست سران قوا به درخواست وزير بهداشت لغو شد» اما پس از لحظاتي در تيتر ديگري نوشت: «نشست سران قوا به درخواست کميته درمان ستاد ملي کرونا لغو شد.»
عصبانيت دولتي‌ها از حضور قاليباف در جمع بيماران کرونايي و تلاش براي القاي اين گزاره که دليل لغو جلسه سران قوا، عدم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي قاليباف بوده، آنجا معلوم شد که ايرنا لحظاتي بعد در تيتر سوم خود نوشت: «رعايت نکردن پروتکل‌ها از سوي قاليباف؛ علت لغو نشست سران قوا»
توضيح «ربيعي» درباره علت لغو جلسه سران قوا
علي ربيعي، سخنگوي دولت نيز در نشست خبري خود در رابطه با علت لغو جلسه سران قوا اين‌گونه توضيح داد: آنچه مطلع هستم پيشنهاد جلسه را خود آقاي رئيس‌جمهوري دادند، وقت و زمان آن را هم مشخص کردند؛ زماني که رئيس محترم مجلس به بيمارستان تشريف بردند، از وزير محترم بهداشت سؤال شد که اين بازديد در کدام بخش‌ها و تا چه اندازه بوده گفتند «در بخش‌هاي مبتلايان حتي در بخش‌هايي که افراد خيلي بدحال هم بستري هستند، اين بازديد صورت گرفته است؛ ممکن است فرد خودش نگيرد ولي امکان انتقال آن وجود دارد.» سخنگوي دولت ادامه داد: در کميته بهداشتي ستاد ملي کرونا توصيه شد که بهتر است چند وقت نشست به عقب بيفتد و تأخير صورت بگيرد.
تقدير زالي از حضور قاليباف در خط‌مقدم مبارزه با کرونا
در کنار واکنش دولتي‌ها به حضور قاليباف در بيمارستان امام خميني(ره)، تقدير فرمانده عمليات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از حضور رئيس مجلس در خط مقدم مبارزه با کرونا درخور توجه بود.

دکتر عليرضا زالي فرمانده ستاد مقابله با کروناي تهران در جلسه با قاليباف گفت: همگامي ‌و حضور در کنار مدافعين سلامت مطمئناً نقش بي‌بديلي در ارتقاي روحيه اين عزيزان دارد.
زالي با بيان اينکه حضور در يکي از صحنه‌هاي پرخطر مقابله با کرونا، تأييدي بر مديريت جهادي و مردمي قاليباف بود، اظهار داشت: حضور رئيس يک قوه در خط‌مقدم مبارزه با کرونا، نقطه عطف جديدي براي التفات مسئولان ارشد کشور به حل مشکلات مدافعين عرصه سلامت خواهد بود.
جلسه سران قوا را لغو کردند اما حرف وزير بهداشت را گوش نمي‌کنند!
لغو جلسه سران قوا به طعنه معاون دفتر روحاني و توجيه و توضيحات سخنگوي دولت و خبرگزاري‌هاي دولتي ختم نشد بلکه واکنش و مخالفت‌ها و فعالان سياسي و به‌ويژه کاربران شبکه‌هاي اجتماعي را در پي داشت.
احمد اميرآبادي فراهاني، عضو هيئت‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي طي توئيتي نوشت: «قاليباف با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي از بيمارستان بازديد مي‌کند. رئيس دفتر رئيس‌جمهور طي تماسي با مجلس لغو جلسه سران قوا را اعلام مي‌کند. 
حالا که آقاي روحاني حرف آقاي دکتر نمکي را گوش کرده جلسه سران قوا را لغو کرده بفرمايند چرا براي يک ميليارد يورو حرف وزير بهداشت را گوش نمي‌کنند.»
آيا فقط رئيس‌جمهور بايد در قرنطينه باشد؟
حجت‌الاسلام عليرضا سليمي ‌عضو هيئت‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي نيز درباره علت لغو جلسه ديروز سران قوا گفت: بنده علت اين موضوع را پيگيري کردم و مشخص شد که رئيس‌جمهور اين جلسه را لغو کرده است که نبايد اين اقدام را انجام مي‌داد. وي تصريح کرد: رئيس‌جمهور هفت ماه است که در قرنطينه به سر مي‌برد و بايد هرچه سريع‌تر از قرنطينه خارج شود و به فکر حل مشکلات مردم باشد.
سليمي ‌با بيان اينکه رئيس‌جمهور قسم‌خورده که خود را وقف خدمت به مردم کند اما متأسفانه در دوران کرونايي مي‌بينيم که وي کاملاًً در قرنطينه به سر مي‌برد، تأکيد کرد: سؤال ما اين است که چرا ستاد ملي مبارزه با کرونا فقط محدوديت‌هاي کرونايي را براي رئيس‌جمهور در نظر مي‌گيرد و اين محدوديت‌ها شامل روساي مجلس و قوه قضائيه نمي‌شود؟ مگر فقط رئيس‌جمهور بايد در قرنطينه باشد؟

آيا اين هم تقصير واشنگتن است؟
سيد محسن دهنوي، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي هم در توييتي نوشت: رئيس‌جمهور، جلسه سران قوا را که قرار بود فردا در مجلس برگزار شود، لغو کرده است. او در بحبوحه مشکلات معيشتي و آمارهاي نااميدکننده اقتصادي و در شرايطي که مردم به تدابير رئيس دولت احتياج دارند، فقط دغدغه سلامتي خود را دارد. آيا اين هم تقصير واشنگتن است؟
سؤالاتي که بدون پاسخ مانده است
گرچه هنوز علت اصلي لغو جلسه سران قوا از سوي رئيس‌جمهور معلوم نشده و توضيحات منطقي‌تري داده نشده است اما بيان چند نکته خالي از لطف نيست. 
اول آنکه مگر رئيس مجلس شوراي اسلامي در بازديد سرزده از بيمارستان امام خميني(ره) و شنيدن مشکلات بيماران و کادر درمان، پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت نکرده بود؟ در تصاوير و عکس‌هاي مربوط به نظارت ميداني، قاليباف کاور بر تن داشت، ماسک زده و فاصله‌هاي اجتماعي را رعايت کرده بود. 
دوم آنکه، مفروض که احتمال ابتلاي رئيس مجلس به کرونا بالا باشد (ان­‌شاءالله که چنين نباشد) سؤال اساسي که مطرح مي‌شود اين است که مگر نمي‌شد جلسه سران قوا با فاصله مطمئن يا مانند ساير جلسات جناب روحاني در طي چند ماه گذشته، به‌صورت مجازي برگزار شود؟
سوم آنکه برخي مدعيان اصلاحات که سفر اخير رئيس مجلس شوراي اسلامي به استان خوزستان را يک ژست و تاکتيک انتخاباتي عنوان مي‌کردند اين‌بار هم در شبکه‌هاي اجتماعي، بازديد سرزده قاليباف از بيمارستان امام خميني(ره) را يک رفتار تبليغاتي عنوان کردند چه آنکه معاون دفتر رئيس‌جمهوري نيز نتوانست جلوي خود را بگيرد و در طعنه زدن و القاي اينکه حضور قاليباف از سر «دغدغه‌هاي تبليغاتي و برندسازي‌هاي شخصي» بوده، وارونه‌نمايي نکند! سؤالي که مطرح است اين است که احتمال ابتلاي روحاني به کرونا براي آنها مهم بوده يا وارونه‌نمايي و تخطئه اقدامات انقلابي رئيس مجلس؟ 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره