خراسان/ « دادگاه «فلوید» و نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم امیرعلی ابوالفتح است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
10 ماه پس از قتل دلخراش جورج فلوید، جوان سیاه پوست در شهر مینیاپولیس، هیئت منصفه دادگاه، درک شووین را در  قتل درجه دو و درجه سه گناهکار شناخت. پیش بینی می شود قاضی دادگاه تا 75 سال زندان برای این پلیس خاطی حکم صادر کند.
محکومیت شووین که روز 25 مه 2020 با خونسردی ، زانوی خود را بیش از 8 دقیقه روی گردن فلوید قرار داد تا در نهایت به مرگ وی منجر شد، پیروزی بزرگی برای جنبش عدالت خواه و ضد تبعیض نژادی در ایالات متحده به شمار می‌آید.  این دادگاه از مدت ها قبل به طور جدی زیر نگاه رسانه ها قرار داشت و حکم آن با حساسیت دنبال می شد. دویچه وله درگزارشی درباره آغاز این دادگاه نوشته بود:« بسیاری منتظرند تا نتیجه این دادگاه سندی برای مبارزه با نژادپرستی باشد.»
کمتر از یک سال پس از قتل ،دادگاه رسیدگی به این پرونده در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا روز دوشنبه ۲۹ مارس آغاز شد. این سیاه پوست ۴۶ ساله روز 25 مه ۲۰۲۰ در حالی که به اتهام استفاده از یک اسکناس ۲۰ دلاری تقلبی دستگیر شده بود، زیر فشار زانوهای یک پلیس سفیدپوست جان باخت. مرگ فلوید که در مقابل دوربین یک گوشی تلفن همراه رخ داد و تصاویر آن ، آمریکا را لرزاند، یکی از نقاط عطف در تاریخ طولانی مبارزات نژادی در ایالات متحده به شمار می آید. اعتراضات و آشوب هایی که بعد از مرگ فلوید، سراسر آمریکا را در برگرفت، از بعد از دهه پرغوغای 1960 در این کشور بی سابقه بوده است. در این اعتراضات که ده ها شهر را در بر گرفت و میلیون ها تن را به خیابان ها کشاند حتی مجسمه قهرمانان تاریخی آمریکا نیز در امان نماند.
البته فضای انتخاباتی در تابستان 2020 و اظهارات تحریک آمیز دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری وقت آمریکا ، اعتراضات به قتل فلوید را تشدید کرد. با این حال، اصل ماجرای قساوت پلیس و تیراندازی های بی دلیل ماموران پلیس سفید به جوانان و نوجوانان سیاه پوست به اندازه کافی خشم عمومی را برانگیخت .
اکنون درک شووین در آستانه مواجهه با مجازات قتل یک انسان است ؛ که گرچه زندگی از دست رفته جورج فلوید را جبران نمی کند، اما درد و غم بازماندگان وی را تا حدی  تسکین خواهد داد. این بازماندگان نیز فقط خانواده یا بستگان فامیلی وی نیستند بلکه میلیون ها شهروند آمریکایی هستند که برای سالیان متوالی ، طعم تلخ تبعیض نژادی و رفتارهای خشن نیروهای پلیس را چشیده اند.
این گروه امیدوارند مقامات مسئول ، دستورالعمل های انسانی برای ماموران پلیس در مواجهه با مظنونان یا حتی مجرمان تدوین کنند و آنان را از تیراندازی بی ضابطه به سوی رنگین پوستان بازدارند. از این رو، خواسته بعدی افکار عمومی در آمریکا بعد از محاکمه و مجازات قاتل فلوید، اصلاح قوانین پلیس در آمریکاست. هرچند که بدون یک دگردیسی بنیادین در سنت های نژادپرستانه و تبعیض آلود فرهنگی در ایالات متحده، جلوگیری از تکرار فاجعه تلخ قتل فلوید سیاه پوست زیر زانوهای شووین سفیدپوست، بسیار دشوار خواهد بود.
به گفته جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا، نژادپرستی ساختاری، روح ملت آمریکا را آلوده کرده است.
مبارزه با این نژادپرستی ساختاری به اقدامات عظیم تری همچون محاکمه پلیس های قاتل نیاز دارد. چرا که همین قتل نیز با آن که در مقابل دوربین های موبایل ها و حضور رهگذران اتفاق افتاد و حتی دادستان هم در دادگاه در مقابل دفاع وکیل متهم با  استناد به سخنان کودکی که در صحنه حاضر بود و خواستار رها کردن فلوید شده  قتل را محرز و واضح دانسته  بود که نیاز به طولانی کردن فرایند رسیدگی ندارد اما یک سال طول کشید تا حکم صادر شود و به گفته اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا  برای نخستین بار در تاریخ ایالت مینه سوتا، یک افسر پلیس سفید پوست، مسئول قتل یک سیاه پوست شناخته شود.ازاین رو می توان گفت ، همچنان راه درازی پیش روی ملت آمریکا قرار دارد تا بتواند از این آلودگی رهایی یابد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar