وطن امروز/متن پيش رو در وطن امروز منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

نيويورک‌تايمز گزارش داد «شبکه جاسوسي آمريکا در ايران» که توسط سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) براي ايجاد شبکه مخبران تشکيل شده است، در نتيجه «عمليات ضد اطلاعاتي بسيار کارآمد» از سوي تهران ناکام ماند.


به گزارش «وطن‌امروز»، اين روزنامه آمريکايي نوشته است: «مقام‌هاي آمريکايي مي‌گويند پيام مکتوب و محرمانه ارسال ‌شده از سوي يک افسر سيا که مسؤوليت تشکيل شبکه‌هاي جاسوسي در ايران را به عهده داشت در سراسر بخش‌هاي مقر مرکزي اين سازمان اطلاعاتي در لانگلي طنين‌انداز شد: شبکه مخبران آمريکا تا حد زيادي مغلوب عمليات‌هاي ضد اطلاعاتي بسيار کارآمد تهران شده بود و تهران، مانع تلاش‌ها براي بازسازي اين شبکه شده است».
  نيويورک‌‌تايمز همچنين به نقل از مقام‌هاي آمريکايي مدعي شده رژيم اسرائيل با فراهم کردن «اطلاعات موثق» درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي، برنامه موشکي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران به آمريکا براي پر کردن اين شکاف کمک کرده است. به نوشته اين روزنامه آمريکايي، سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريکا و اسرائيل سوابق طولاني همکاري با يکديگر را دارند و اين همکاري‌ها بويژه در دوران رياست‌جمهوري «دونالد ترامپ» در آمريکا بشدت افزايش يافت.


نيويورک‌تايمز در عين حال مدعي شده اين وضعيت بعد از روي کار آمدن «جو بايدن»، رئيس‌جمهور فعلي آمريکا که خواستار احياي توافق هسته‌اي برجام بود تغيير کرد تا جايي که در بهار سال جاري، «بنيامين نتانياهو»، نخست‌وزير وقت رژيم صهيونيستي حتي تبادل اطلاعاتي با آمريکا را به دليل «عدم اعتماد به دولت بايدن» متوقف کرد.
طبق گزارش نيويورک‌تايمز، چالش کنوني پيش روي تل‌آويو و واشنگتن، در حالي که «نفتالي بنت» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي براي ديدار با «جو بايدن» به واشنگتن سفر کرده، بازسازي اعتماد، آن هم با وجود پيگيري اهداف متناقض در قبال ايران است. مقام‌هاي ارشد صهيونيستي به روزنامه نيويورک‌تايمز گفته‌اند يکي از اهداف کليدي نفتالي بنت مشخص کردن اين خواهد بود که آيا دولت بايدن از عمليات‌هاي مخفيانه اسرائيل عليه برنامه هسته‌اي ايران حمايت خواهد کرد يا خير.
نخست‌وزير رژيم صهيونيستي طي سفر خود به واشنگتن در مصاحبه با نيويورک‌تايمز مدعي شد همچنان به حملات مخفيانه اين رژيم عليه برنامه هسته‌اي ايران ادامه خواهد داد.


بر اين اساس مقام‌هاي صهيونيستي اميدوارند هر گونه توافق جديد با ايران، محدوديتي براي چنين عمليات‌هايي که در گذشته به ترور دانشمندان هسته‌اي ايران و عمليات خرابکارانه در تأسيسات هسته‌اي اين کشور منجر شد پديد نياورد. نيويورک‌تايمز ادعا کرده در ديدار نفتالي بنت با بايدن، نخست‌وزير اسرائيل از آن جهت دست بالاتر را خواهد داشت که ايالات‌متحده براي اطلاعات درباره ايران بيشتر به اسرائيل وابسته شده است. 


به نظر مي رسد ادعاي نيويورک‌تايمز در بزرگ‌نمايي اشراف اطلاعاتي رژيم صهيونيستي بر ايران و وابستگي واشنگتن به تل‌آويو در اين باره، تلاشي براي سرپوش گذاشتن روي شکست اطلاعاتي سيا و موساد از ايران است. گفتني است مقامات آمريکايي تا اين لحظه در مورد «شکست شبکه‌سازي اطلاعاتي خود در ايران» حاضر به ارائه توضيحي نشده‌اند.


تلاش نيويورک‌تايمز براي القاي ضربه خوردن همکاري اطلاعاتي‌هاي آمريکا و اسراييل در حالي است که اين روزنامه پنجشنبه به نقل از منابع آمريکايي و صهيونيستي گزارش داد رژيم صهيونيستي ۲ ساعت قبل از عمليات خرابکارانه در تأسيسات هسته‌اي نطنز در ماه آوريل- زمان نخست‌وزيري نتانياهو- دولت بايدن را از اين عمليات مطلع کرده بود.
اين روزنامه مدعي شده سرويس اطلاعات خارجي رژيم صهيونيستي، موساد ۲ ساعت قبل از اين حمله دولت بايدن را از قصد خود براي خرابکاري در نطنز مطلع کرده بود. ۲۲ فروردين‌ماه امسال رخ دادن حادثه‌اي در بخشي از شبکه توزيع برق مجتمع غني‌سازي شهيد احمدي‌روشن (نطنز) اعلام شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar