ديپلماسي ايراني/متن پيش رو در ديپلماسي ايراني منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

 بن آرمبروستر-ريسپانسيپل استيت کرافت/ روز دوشنبه گزارش جديدي منتشر شد که نشان مي دهد که برابر با نيمي از بودجه تجميعي پنتاگون از سال مالي 2001 تا سال مالي 2020 که بالغ بر 14 هزار ميليارد دلار بوده، به پيمانکاران نظامي اختصاص داده شده است.

مرکز سياست بين الملل بيل هارتونگ با هماهنگي پروژه هزينه هاي جنگ دانشگاه براون به اين نتيجه رسيده اند که از مجموع اي 14 هزار ميليارد دلار، رقم 4.4 هزار ميليارد دلار براي خريد تسليحات و تحقيقات و توسعه اختصاص داده شده است که عمدتا توسط پيمانکاران انجام مي شود. 

البته در گزارش اينطور توضيح داده شده که رقم 4.4 هزار ميليارد دلار يک تخمين دست پايين است: «رقم 4.4 هزار ميليارد دلار برآورد محافظه کارانه اي از منابع مالي پيمانکاران پنتاگون در دو دهه پس از 11 سپتامبر قلمداد مي شود. در بودجه هنگفت پنتاگون براي عمليات و تعمير و نگهداري نيز کمک هزينه اي براي پيمانکاران در نظر گرفته شده، اما تعيين اينکه دقيقا چه سهمي از بودجه آن بخش به شرکت هاي خصوصي تعلق گرفته، دشوار است.»

اين گزارش همچنين دريافته که حدود نيمي از کل مبلغ 4.4 هزار ميليار دلار، يعني رقمي حدود 2.1 هزار ميليارد دلار، به قراردادهاي پنج شرکت بزرگ تسليحاتي لاکهيد مارتين، بوئينگ، جنرال دايناميکس، ريتئون و نورثروپ گرومن، اختصاص داشته است. 

يافته هاي اين تحقيقات تقريبا با برآورد ديگري که توسط استفان سِملِر، بنيانگذار موسسه اصلاح سياست امنيت، مطرح شده است، همخواني دارد.

هارتونگ براي درک پذيرتر کردن اين اعداد، به طور خاص معامله هاي پنتاگون با لاکهيد مارتين در سال مالي 2020 را برابر با 75 ميليارد دلار مشخص کرد. در مقايسه، کل بودجه وزارت خارجه و آژانس ايالات متحده براي توسعه بين المللي در همان سال مالي در مجموع 44 ميليارد دلار بود.

هارتونگ همچنين اين مساله را يادآور شد که پيمانکاران پنتاگون در لابي گري ها در کنگره در همان بازه زماني بيش از 2.5 ميليارد دلار هزينه کرده اند. در حقيقت، نيمي از کل اين مبلغ توسط پنج شرکت برتر ياد شده براي لابي گري در کنگره هزينه شده است. 

الي کليفتون از ريسپانسيبل استيت کرفت اخيرا به بازدهي بالاي اين سرمايه گذاري هاي پيمانکاران بين المللي اشاره کرده و افزوده پنج شرکت برتر به ازاي هر دلار هزينه شده براي لابي گري، 1813 دلار در قراردادهاي پنتاگون به دست آورده اند. او در گزارش خود در اين باره همچنين نوشته که ارقام سرسام آور تا حدي به دليل فساد موجود در روند تخصيص قراردادهاي پيمانکاري بوده است: «بسياري از شرکت ها از شرايط زمان جنگ و نياز به سرعت در تحويل استفاده کردند؛ اما اين شرايط همچنين به اين معنا بوده که نظارت دقيقي وجود نداشته و احتمالا دولت در بسياري موارد هزينه اي بالاتر از ارزش کالاها و خدمات پرداخته است. احتمال کلاهربرداري و موارد مشابه هم وجود داشته است.» 

کميسيون قراردادهاي زمان جنگ در عراق و افغانستان در سال 2011 در گزارشي تخمين زد که ضايعات، کلاهبرداري و سوء استفاده در قراردادها تا آن زمان حدود 31 تا 60 ميليارد دلار هزينه اضافي به دولت ايالات متحده تحميل کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar