ديپلماسي ايراني/متن پيش رو در ديپلماسي ايراني منتشر شده و بازنشر آن در آخرين خبر به معناي تاييدش نيست

توماس زايبرت-تاگس اشپيگل/ صف هاي طولاني مقابل پمپ هاي بنزين، فقط يک ساعت برق در روز: لبنان به سختي نفت و گاز مورد نياز مصرف کنندگان، شرکت ها و بيمارستان ها را تامين مي کند. 

لينا منذر، نويسنده لبناني در "نيويورک تايمز" مي نويسد: "من هرگز فکر نمي کردم که پايان جهان را ببينم." اما اين دقيقا همان چيزي است که در لبنان به دليل سقوط اقتصاد اتفاق مي افتد. 

در حال حاضر رقباي بين المللي براي بهبود شرايط با هم رقابت مي کنند: ايران و آمريکا مي خواهند در اين وضعيت اضطراري نجات دهنده باشند. مدل اقتصادي که بر پايه پوند لبنان به دلار آمريکا و ورود سرمايه زياد از خارج بود، در سال 2019 سقوط کرد. از آن زمان به بعد، پوند 90 درصد ارزش خود را از دست داده است و از هر پنج لبناني چهار نفر در فقر زندگي مي کنند. 

بيماران سرطاني ديگر قابل درمان نيستند زيرا پول کافي براي واردات دارو وجود ندارد. بنزين به ندرت يافت مي شود و حتي ديزل براي فعاليت ژنراتور در کلينيک ها کمياب است. حزب الله که متحد تهران است، وعده کمک داده و سه نفتکش سوخت به ايران سفارش داده است. به گفته شرکت تنکر ترکرز (Tanker Trackers) که تردد جهاني نفتکش ها را زير نظر دارد، دو تانکر از ايران به راه افتاده اند.

گازوئيل ايراني مي تواند در درجه اول براي تأمين نيروگاه هاي خصوصي در لبنان مورد استفاده قرار گيرد که تامين انرژي را براي بسياري از شرکت ها، کلينيک ها و مردم عادي آسانتر کند. با اين حال، هر تانکر فقط نيازهاي جمعيت هفت ميليوني لبنان را براي چند روز تأمين مي کند. با وجود اين، تحويل نفت و گازوئيل ايران موفقيت چشمگير سياسي براي حزب الله و تهران خواهد بود. دولت لبنان گفت که هيچ ارتباطي با توافق پيشنهادي ندارد، اما بعيد است که اين امر جلوي کار حزب الله را بگيرد.

واشنگتن در حال کار روي جايگزيني براي غلبه بر حزب الله و ايران است: گاز مصر را از طريق اردن و سوريه به نيروگاهي در شمال لبنان منتقل کند، جايي که مي توان از آن برق توليد کرد. اين سه کشور اين هفته در نشستي بر سر اين پروژه توافق کردند، اما هنوز خط لوله نياز به تعمير دارد. هزينه واردات گاز نيز از طريق بانک جهاني تامين مي شود.

حداقل در حال حاضر، حزب الله در نبرد قدرت بر سر پمپ بنزين ها و ژنراتورهاي لبناني پيشتاز است. با سفر آزادانه، نفتکش هاي ايران مي توانند ظرف چند روز به سواحل لبنان يا سوريه برسند و سوخت مورد نياز را به دست لبناني ها برسانند. اما گاز مصر تا قبل از پايان سال جاري در دسترس نخواهد بود. علاوه بر اين، با گاز مصر حدود 450 مگاوات برق توليد مي شود و لبنان در حال حاضر مي تواند 700 مگاوات را تأمين کند. اما کل نياز کشور، 3600 مگاوات است.

بنابراين فعلا ايران پيشتاز است و امريکا و متحدانش عقبند. تداوم اين پيشتازي ولو در کوتاه مدت مي تواند دستاوردهاي بسياري مهي براي ايران و متحدش در لبنان به وجود آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar