آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
این روزها به‌نظر می‌رسد فضای سیاسی کشور دچار تغییراتی شده است. شاید این تغییرات در گذشته رخ داده و اکنون شاهد ظهور و بروز آنها هستیم. پس از انتخابات سال 88 و اعتراضات  صورت گرفته میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد و فاطمه کروبی از اوایل اسفند ۱۳۸۹ در خانه حبس شدند که به حصر خانگی معروف است. فاطمه کروبی نیز که همزمان با این افراد در حبس قرار گرفت، از اواخر اردیبهشت ۱۳۹۰ در وضعیت رفع حصر موقت و پس از آن در وضعیت آزادی کامل قرار گرفته ‌است. سخنرانی اخیر کروبی هم نشان داد شرایط او با گذشته متفاوت است. دیروز سیدمحمدعلی ابطحی معاون پارلمانی دولت اصلاحات درباره وضعیت موسوی در حصر هم اضافه کرد: «ماموران امنیتی پیش‌تر به بنده گفته بودند که همه این شرایطی که برای آقای کروبی فراهم شده است برای آقای موسوی هم مهیاست و حتی گفتند خانم رهنورد حصر نیستند اما خود این بزرگواران تمایلی به تن دادن به این رفع حصر نصف و نیمه ندارند.» پیش از او هم در اردیبهشت 97 ایسنا نوشت:« یک عضو حزب اعتماد ملی مدعی است که حصر زهرا رهنورد رفع شده است. اسماعیل دوستی گفته است:« با توجه به اینکه مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند، رفت‌وآمد ایشان عادی شده و می‌توانند بروند و بیایند. بر همین اساس به نظر من رفع حصر رو‌به بهبود است.» وقتی از دوستی سوال شد: « با توجه به اینکه دختران خانم رهنورد اخیرا عادی شدن رفت‌وآمد او را تکذیب کرده بودند، در این‌باره اطمینان دارید؟» چنین پاسخ داده که :«بله؛ در این خصوص اطمینان دارم.» خبرنگار برای اطمینان بیشتر عنوان کرده که بدون محافظ می‌توانند رفت‌وآمد کنند؟ و دوستی پاسخ مثبت داده است. بنابراین اکنون با استناد به ادعاها می‌توان نتیجه گرفت زهرا رهنورد و فاطمه کروبی از شرایط حصر خارج شده و وضعیت مهدی کروبی هم به آزادی نزدیک است.
 ناراحتی از اخبار مثبت حصر
در طی یازده سال گذشته بارها خبر پایان حصر منتشر و بلافاصله تکذیب شد تا در طی ماه‌های اخیر به مهدی کروبی اجازه داده شد با برخی از دوستان قدیمی خودش دیدار کند تا در نهایت 5 روز پیش مهدی کروبی در خانه غلامحسین کرباسچی به سخنرانی پرداخت و این سخنرانی با تیتر «سخنرانی مهدی کروبی پس از 11 سال» در رسانه‌های داخلی منتشر شد. این به معنای پایان بسیاری از محدودیت‌های حصر بود. دلواپسان پس از انتشار سخنرانی کروبی به عقده‌گشایی پرداخته و تخریب را آغاز کردند. به عنوان نمونه مشرق‌نیوز نوشت:«در روزهای گذشته مهدی کروبی با استفاده از الطاف نظام و به بهانه شرکت در یک مراسم عزاداری؛ نطق سیاسی کرده است. سیاست‌باز سرشکسته اصلاحات در میان جمعی از اعضای حزب کارگزاران و نیز برخی شیوخ حامی یا ساکت فتنه ۸۸ از لزوم اصلاحات ساختاری برای حفظ نظام گفته است! حسین مرعشی سخنگوی عزل شده کارگزاران در تشریح این جلسه می‌گوید: امسال ابتکاری به خرج دادند و جو محدودی از جمله آقای کروبی را دعوت کردند که با موافقت مقامات نیز همراه شد. کروبی مثل سایر دلسوزان ایران و نظام علاقه‌مند هستند تا کشور در مسیر بهبود و ترقی حرکت کرده و همه با کاهش جدایی‌ها و به هم فشرده شدن صفوف، در خدمت مردم باشند تا مجموعه جمهوری اسلامی بتواند به‌صورت یک سیستم و دولت کارآمد، سطح رفاه عمومی را افزایش و جایگاه ایران را ارتقا دهد، ایشان نیز در گفته‌های خود در این جلسه به این موارد اشاره و تأکید داشتند.» و این سایت سپس به تخریب اظهارنظر سیاسیون و مردم عادی در تشویق سخنرانی کروبی پرداخت. نکته جالب آنجاست که برخی سایت‌های دلواپس که تخریب اصلاح‌طلبان را موفقیت کارنامه خود می‌دانند به‌صورت بچگانه سعی در اختلاف‌افکنی کردند به نحوی که خود را دلسوز کروبی نشان داده و به انتقاد از واکنش اصلاح‌طلبان از سخنرانی او پرداختند. یکی از این سایت‌ها نوشت: «پس از انتشار فیلم سخنرانی شیخ فتنه؛ شبکه‌های اجتماعی تبدیل به محلی برای ترور شخصیت این شیخ فتنه‌گر شد. برخی او را فردی ساده‌لوح و خام خوانده‌اند و برخی دیگر اعلام کرده‌اند که دبیر کل سابق حزب اعتماد ملی دیگر برای آنها به‌اندازه سرسوزنی نیز ارزش ندارد.»

این سایت در ادامه آورده است: «روزگار عجیبی است! میلیشیای جنگ خیابانی که کروبی را روی شانه گذاشته و در خیابان می‌گرداند، حالا اگر دستش به رهبر آشوب‌ها برسد؛ مشخص نیست با او چه کرده و چه سرنوشتی در انتظار او است. رضا علیجانی از اعضای گروهک آمریکایی ملی - مذهبی آن‌قدر از شیخ شورشی عصبانی شده است که به سحام‌نیوز ارگان رسمی حامی کروبی (با حمایت مالی شیوخ اماراتی) گفته است: با آقای کروبی باید مراقب باشند پوست خربزه تبدیل ‌شدن به عکس‌العمل نسبت به برخی برخوردهای تند و احساسی عکس‌العملی اخیر علیه ایشان، زیر پایشان نرود و همچنان مشکل اصلی ایران را فراموش نکند!» دلواپسان که استراتژی تخریبی خود را تغییر داده و ایجاد شکاف در جریان اصلاحات را به عنوان اصل رسیدن به اهداف انتخاب کرده‌اند در مورد دیگری نوشتند: «به زبان آوردن ادعای اصلاحات ساختاری از سوی کروبی باعث شده است که هواداران سابقش او را بیمار خطاب کنند، یکی از مشاوران سابق شیخ اصلاحات گفته است که کروبی سندروم استکهلم گرفته است و نمی‌داند که چه می‌گوید. هر چند که مارهای هفت‌خط سیاسی آگاهانه عمل کرده و به صحنه آمدن آنها اتفاقی نیست. این روزها اصلاح‌طلبان در بستر احتضار افتاده و حتی نتوانسته‌اند که ۲ میلیون رأی در انتخابات کسب کنند؛ این وضعیت اتاق فکر جبهه اصلاحات را آشفته کرده است. اصلاح‌طلبان از یک‌سو کارنامه بی‌دستاورد روحانی روی دستشان مانده و از سوی دیگر اعتماد بدنه اجتماعی خود را از دست‌ داده‌اند. این گروه گمان می‌کند که می‌تواند با کارت فتنه سبز دوباره جان گرفته و شرایط را در آینده به سود خود تغییر دهد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar