دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

در حالی که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای سراسر جهان محدودیت‌های جدید سفر اعمال کرده‌اند، بازارهای مالی متزلزل شده‌اند و چشم‌‌‌انداز خروج از این بیماری پاندمی مجددا مبهم شده است. به همین دلیل بازارهای مالی و بازار نفت جهان با هشدار نسبت به نوع جدید ویروس کرونا که در جنوب آفریقا جهش یافته است، واکنش منفی نشان داده‌اند. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌‌تایمز، تنها دو روز پس از اینکه جهان از این گونه جدید باخبر شد، سازمان بهداشت جهانی به‌طور رسمی آن را «سویه نگران‌‌‌کننده» نامید که جدی‌‌‌ترین سویه نگران‌‌‌کننده پس از سویه غالب دلتا به‌‌‌ حساب می‌‌‌آید.


این نام به این معنی است که این سویه دارای جهش‌‌‌هایی است که ممکن است آن را مسری‌‌‌تر یا خطرناک‌‌‌تر کند، یا واکسن‌‌‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه را کمتر موثر کند؛ اگرچه هیچ یک از این اثرات هنوز ثابت نشده است. پس از یک جلسه اضطراری، سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌‌‌ای هشدار داد که شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این «سویه» در افرادی است که قبلا کووید-۱۹ داشته‌‌‌اند. مطابق با روش نام‌گذاری انواع حروف الفبای یونانی، سازمان بهداشت جهانی گونه جدید را «Omicron» نامید. سازمان بهداشت جهانی و دانشمندان در چند قاره هشدار دادند که هنوز اطلاعات کمی در مورد نوع اومیکرون وجود دارد. همچنین آنها گفتند هنوز مشخص نیست که باید نسبت به خطرات آن نگران باشیم یا نه. دانشمندان آفریقای جنوبی روز چهارشنبه گفتند تعداد مواردی که به‌‌‌طور قطعی شناسایی کردند هنوز اندک و زیر ۱۰۰ نفر است. اما واکنش‌‌‌های سریع جهانی نشان داد که مقامات کشورها پس از نزدیک به دو سال مواجهه با اتهاماتی مبنی بر اینکه در مقابله با پاندمی بسیار آهسته و ترسو عمل می‌کنند، این‌‌‌بار سریع واکنش نشان دادند و ترجیح می‌دهند که به این «سویه» جدید به چشم یک تهدید بزرگ نگاه کنند.

روبرتو اسپرانزا، وزیر بهداشت ایتالیا که کشورش در موج اول بیشترین آسیب را دید و قربانیان فراوانی هم داشت، گفت: «ما مسیر حداکثر احتیاط را دنبال می‌‌‌کنیم.» روز جمعه، اسرائیل، سنگاپور، چند کشور اروپایی به صورت جداگانه و سپس اتحادیه اروپا به عنوان یک بلوک متحد، ایالات متحده و کانادا از الگوی بریتانیا پیروی کردند و به‌‌‌طور موقت ورود مسافرانی را که از آفریقای جنوبی یا کشورهای همسایه‌‌‌اش بازدید داشته‌‌‌اند، ممنوع کردند. مانند ممنوعیت‌‌‌های پیشین در خصوص مسافرت‌ها، کشورها به شهروندان خود و ساکنان دائمی‌‌‌شان اجازه می‌دهند در صورت منفی بودن آزمایش ویروس، به خانه بازگردند و برخی از آنها پس از ورود نیاز به آزمایش‌‌‌های اضافی و قرنطینه دارند. جو بایدن، رئیس‌‌‌جمهوری ایالات متحده تصمیم گرفت از روز دوشنبه، پس از جلسه توجیهی مشاوران ارشد خود در مورد پاندمی، از جمله دکتر آنتونی فائوچی، ورود مسافران آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو، اسواتینی، موزامبیک و مالاوی را ممنوع کند.

بایدن که در نان‌‌‌تاکت در تعطیلات به سر می‌‌‌برد، به خبرنگاران گفت: «تصمیم گرفته‌‌‌ایم که محتاط باشیم.» او افزود: «ما چیز زیادی در مورد این نوع نمی‌‌‌دانیم جز اینکه این یک نگرانی بزرگ است و به نظر می‌رسد (این سویه) به سرعت در حال گسترش است.» مقامات هشدار دادند که حتی با وجود محدودیت‌های مسافرتی که به‌‌‌سرعت اعمال می‌‌‌شوند، Omicron، مانند انواع گذشته، مطمئنا گسترش می‌‌‌یابد و به ایالات متحده می‌‌‌رسد، اگرچه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌‌‌ها جمعه شب در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد که هنوز هیچ موردی شناسایی نشده است. دکتر فائوچی در مصاحبه‌‌‌ای گفت: «این برای ما زمان خواهد خرید.» او افزود: «نمی‌توان این عفونت را از کشور دور نگه داشت اما سوال این است: آیا می‌توانید سرعت آن را کاهش دهید؟» وی گفت: شما نمی‌توانید بگویید نگران نیستید، اما ما به سرعت در حال جمع‌‌‌آوری اطلاعات هستیم. اعداد افراد مبتلا هنوز کوچک هستند، در حالی که زمان دو برابر شدن بسیار سریع و شیب افزایش نسبتا شدید است.»

به گفته یکی دیگر از مقامات دولتی که به شرط ناشناس ماندن برای افشای مکالمات خصوصی با نیویورک‌‌‌تایمز صحبت کرد، گفت: «دولت در حال مذاکره با سازندگان واکسن در مورد این احتمال است که آنها ممکن است مجبور شوند واکسن‌‌‌ها را برای واکنش به گونه جدید دوباره فرموله کنند.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar