صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

 «حسن دانایی‌فر»، سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به ادعای نشریه آمریکایی درخصوص ابتکار مسکو در ایجاد توافق میان تهران و ریاض، عنوان کرد: آنگونه که خبرها نشان می‌دهند این خبر رسانه غربی بیشتر یک تحلیل است اما اگر هم این تحلیل امکان واقعیتش وجود داشته باشد، می‌توان اینگونه گفت که روس‌ها علاقه‌مند هستند که در بحث‌های منطقه‌ای، به‌خصوص حوزه بسیار مهم خلیج‌فارس که طی سال‌های نه‌چندان دور شاهد تحولات مهمی در آن خواهیم شد، نقش‌آفرینی کنند. حوزه‌ای که  از محل رقابت‌های اقتصادی و نفتی به‌سمت رقابت‌های سیاسی در حال تبدیل‌شدن است. 
 
خلیج‌فارس برای قدرت‌های نوظهور منطقه دارای اهمیت است
 این دیپلمات سابق کشورمان تصریح کرد: حوزه خلیج‌فارس بین قدرت‌های قدیم و قدرت‌های نوظهور مثل چین، روسیه و از همه مهم‌تر قدرت نوظهوری مانند ایران دارای اهمیت است. طبیعتا روس‌ها علاقه‌مند هستند که در مسائل منطقه‌ای نقش‌آفرینی کنند، نشانه‌های موجود در منطقه حاکی از آن است که آمریکا حضورشان را کاهش خواهند داد یا لااقل حضور موثری مثل گذشته نخواهند داشت؛ ازاین‌رو روسیه یا چین در تلاش‌اند که نقش موثری در آن داشته باشند. ازآنجایی‌که می‌دانیم چندسالی است، عربستان و روسیه روابط خود را توسعه دادند. درست مثل سال‌های پایانی محمدرضاشاه که به‌سمت شوروی سابق گرایش یافت، در رابطه سعودی و روس‌ها هم‌اکنون اینگونه روی داده و طرفین بر توسعه روابط تاکید دارند.  این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: این‌گونه تحلیل‌ها می‌تواند توجیه یا ادله‌ای برای آن خبری باشد که نشریه غربی درخصوص ابتکار مسکو در روابط تهران- ریاض منتشر کرده و احتمال صدق یا کذب آن نیز می‌رود. بهتر است بگویم، قرینه‌های عقلی آن وجود دارد و این موضوع را تقویت می‌کند که این حرف‌وحدیث‌ها شاید باشد اگر سعودی و روسیه اراده‌ای برای این کار داشته باشند.
 
 از مذاکرات ریاض-تهران تاکنون چیز جدی بیرون نیامده است
 دانایی‌فر در پاسخ به اینکه نتیجه نهایی مذاکرات تهران-ریاض در بغداد به کجا ختم شده است، یادآور شد: در این چند دور مذاکره‌ای که صورت گرفته تا الان خیلی چیز جدی از آن بیرون نیامده است. نباید فراموش کرد، در روابط بین‌الملل اراده مهم‌تر از مذاکره است. ممکن است مذاکره برای شکل‌گیری مذاکره باشد یا این مذاکرات برای جلوگیری از تنش یا گسترش نیافتن تنش باشد یا اینکه این تنش‌ها بیشتر نشود یا کاملا ازبین رود؛ لذا درخصوص چهار دور مذاکرات قبلی باید گفت که چیز جدی از آن بیرون نیامده است، کمااینکه طرفین نیز آن را اعلام کردند. وزیر خارجه سعودی اخیرا حرف‌هایی دوپهلو زد که مذاکرات خوبی داشتیم اما... بیان این واژه «اما» ازسوی سعودی‌ها، کار را می‌پیچاند. ما هم اعلام می‌کنیم که نیاز است. درخصوص این مذاکرات می‌توان گفت، این مذاکرات شاید تا 10دور هم طول بکشد. هنوز آن‌ها نتوانستند تصمیم بگیرند که با ایران مذاکره کنند یا خیر، جناح‌های داخل سعودی اختلاف‌نظرهایی برای این امر دارند. امیدوارم که سعودی‌ها اراده جدی بر احترام متقابل و رعایت شئون همسایگی برای ادامه مذاکرات داشته باشند.
 
 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar