صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

تعدادی از ایثارگران مشمول ماده۳۸ قانون جامع ایثارگری در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات و مطالبات‌شان از روز شنبه در مقابل بنیاد شهید و امور ایثارگران تجمع کردند؛ تجمعی که حالا شکل تازه‌ای به خود گرفته و ادامه‌دار شده است؛ اگرچه در گذشته نیز شاهد تجمعات این‌چنینی بوده‌ایم اما این‌بار گویا اعتراض‌ها ریشه‌دارتر و جدی‌تر شده است. توجه به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران موضوعی است که علی‌رغم پیگیری‌های بسیار به سرانجام مطلوب نرسیده و حالا با تغییر مدیریتی در صدر این بنیاد نه‌تنها اوضاع بهتر نشده است، بلکه برخی اقدامات نسنجیده، این عزیزان را ناراحت‌تر و نگران‌تر کرده است. انتقادها به عملکرد مسوولان و رسیدگی به مشکلات حالا پس از ریاست جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، روند روبه‌رشدی داشته است و نحوه تعامل و برخورد با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران نیز با چالش‌هایی همراه بوده که باعث نگرانی بسیاری شده است.ماده۳۸ ایثارگران مشمول افرادی می‌شود که در دوران دفاع‌مقدس در جبهه‌ها حضور داشتند اما در هیچ‌یک از سازمان‌ها و نهادها استخدام نشده‌اند. محمود پاکدل، معاون اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز گذشته در این رابطه، گفت: در این مدت ۴۵هزار و ۵۰۰نفر را که مشمول این قانون شده و ثبت‌نام کرده بودند شناسایی و به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی کردیم و احکام آنان صادر شد و احکام این افراد از سال۱۳۹۱ ابلاغ و اجرایی شده است.
 
تشریح مشکلات ایثارگران
 وی افزود: ما در سال۹۹ حدود هزار و ۷۱۰میلیارد تومان از معوقات این افراد را در بودجه پیش‌بینی و پرداخت کردیم. به گفته پاکدل، امسال نیز هزار و ۳۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی و تا شهریور این مبلغ به این عزیزان پرداخت شد. وی ادامه داد: اما بار مالی این موضوع بیش از مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه بود و ایثارگران هنوز ۶۵۰میلیون تومان طلبکارند. پاکدل خاطرنشان کرد: البته ما این اعداد را به سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کردیم و به محض تخصیص بودجه معوقات بحق ایثارگران پرداخت می‌شود.در ادامه طاهر موهبتی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران این تجمع را مربوط به پرداخت‌های ماده۳۸ توصیف کرد و ابراز داشت: برداشت ما این است که بعضی به‌دلیل اطلاع‌رسانی ناقص ما دچار اشتباه شدن که شاید پولی به حساب بنیاد واریز شده و ما آن را به عزیزان پرداخت نکردیم.وی با تاکید بر اینکه ریالی بابت معوقات اخیر به بنیاد شهید پرداخت نشده است، گفت: وظیفه و رسالت ما پیگیری مشکلات جانبازان و ایثارگران است و بلافاصله پس از تامین اعتبار معوقات را پرداخت خواهیم کرد. قول می‌دهیم لحظه‌ای در پیگیری این موضوع درنگ نخواهیم کرد.
 
بنیاد، خانه ایثارگران است
 موهبتی با تاکید بر اینکه اگر پولی امروز به حساب ما واریز شود، ظرف ۲۴ساعت آن را در اختیار ایثارگران قرار خواهیم داد، اظهار داشت: اطمینان دارم دولت و آقای رئیسی نسبت‌به مساله ایثارگران حساس هستند و پیگیری می‌کنند. بنیاد شهید ۱۲۶هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از این مبلغ دریافتی بنیاد ۳۱هزار ۶۰۰میلیارد تومان است.وی افزود: ۹۰هزار جانباز و ایثارگر داریم که بخش عمده این افراد باید بازنشسته می‌شدند اما چون اعتباری داده نشده،‌ امکان تحقق این امر نیست و طبیعی است که مخاطراتی را به وجود می‌آورد. البته ایثارگران می‌دانند که اعتبارات در اختیار ما نیست، باوجوداین تجمع آن‌ها در مقابل بنیاد به دلیل این است که بنیاد خانه‌شان است و طبیعی است که به‌سمت بنیاد بیایند.این مشکلات تنها متوجه خود ایثارگران نیست و خانواده‌های آن‌ها نیز امروز با چالش‌هایی متوجه هستند. سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در روزهای اخیر در نشستی با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران یزد گفت: به‌دنبال تغییر و اصلاح قانون هستیم و به همین منظور فهرستی  از وظایف قانونی بنیاد آماده شد تا بتوانیم خدمات را کامل و به بهترین نحو ممکن ارائه کنیم .
 
ناراحتی خانواده شهدای هسته‌ای از بی‌تدبیری‌ها
 رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: هم‌اکنون ۳۳هزار نفر از فرزندان ایثارگران کشور بدون شغل هستند، وجود این تعداد افراد جویای کار بیانگر آن است که قانون سهمیه اشتغال پدران این افراد در دستگاه‌های دولتی به‌خوبی اجرا نشد.عدم اجرای قوانین مربوط به ایثارگران حالا گریبان خانواده‌های آن‌ها را نیز گرفته و برخی سوءتدبیرها در دوره جدید نیز باعث شده است تا وضعیت بغرنج‌تر شود. از آخرین حواشی ایجادشده باید به لغو دیدار سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با پنج خانواده‌ شهدای ترور و هسته‌ای اشاره کرد که واکنش‌هایی را در پی داشت.همزمانی این دیدار‌ها باعث شد که دیدار با خانواده شهدای ترور و هسته‌ای برای بار سوم به تعویق بیفتد. این در حالی بود که خانواده این شهدا در ساختمان مرکزی بنیاد شهید حضور یافته بودند که ناهماهنگی‌ها موجب دلخوری آن‌ها شد و این دلخوری و ناراحتی حتی به فضای مجازی و رسانه‌های معاند هم کشیده شد.مشخص نیست که بنیاد شهید همواره بدون کمترین حاشیه‌ای اداره‌شده،در دوران قاضی‌زاده هاشمی چرا تا این حد خبرساز و وارد حاشیه شده  است. فردی که خود را در قامت ریاست‌جمهوری می‌دید اکنون در زیرمجموعه‌اش مشکلات فراوانی دیده می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar