سیاست روز/ « ۱۰۰ روز خدمت » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه سیاست روز، محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دولت مردم، امروز ۱۰۰ روزه شد هر چند به مانند دولت پیشین وعده نداده بود که در ۱۰۰ روز اوضاع را تغییر خواهد داد.
دولت سیزدهم در شرایطی روی کار آمد که مردم به خاطر عملکرد دولت دوازدهم امیدشان را از دست داده بودند و در شرایط بسیار سختی قرار گرفته بودند.
همه وعدههایی که دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ تا پایان کار خود به مردم داده بود، محقق نشد و باعث وخامت اوضاع گشت. شرایط اقتصادی روز به روز وخیمتر شد و قیمت کالاها و خدمات با افزایشهای غیرقابل باور همراه شد. بدترین اتفاقی که در کشور افتاد، افزایش عجیب قیمت مسکن و خودور بود که باعث فشار زیادی به قشر متوسط به پایین شد.
بازگرداندن قیمتهایی که بیرویه و بدون هیچ منطقی بالا رفته است شاید غیر ممکن باشد اما دولت کنونی که میراث دار بسیاری از مشکلات و معضلات بجا مانده از دولت تدبیر و امید است با آنها درگیر است.
دولت گذشته حتی برای واکسیناسیون ویروس کرونا نیز همت نکرد و دولت سیزدهم توانست با تلاش شبانه روزی درصد قابل توجهی از مردم را واکسینه کند تا از روند تلفات و مبتلایان این بیماری بکاهد.
در واقع میتوان با صراحت گفت در دولت گذشته که با ژست همه فن حریفی وارد عرصه شده بود، هیچ اقدام مثبتی برای بهبود شرایط و اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم انجام نشد و روز به روز با هر اقدام و تصمیمی که از سوی مسئولین پیشین گرفته میشد بر مشکلات افزوده و بحرانی تر میگشت.
دولت سیزدهم در شرایط بسیار دشواری کار را در دست گرفت،برای ورود به چنین وضعیتی جرأت و جسارت زیادی لازم است چرا که تحویل یک ویرانه و اداره و سر و سامان دادن آن کار بسیار سختی است.
با این وجود در طول ۱۰۰ روز گذشته علاوه بر پایدار کردن شرایط کرونایی در کشور که به سوی کاهش تلفات و بیماری پیش میرود، در زمینه مسائل اقتصادی و معیشتی نیز تلاش دولت بر این سیاست استوار است که اوضاع اقتصادی یک ثبات نسبی پیدا کند و از افزایش قیمتهای بیرویه و افسار گسیخته جلوگیری کند.
راه اندازی سامانه فروش اینترنتی کالاهای ضروری برای مردم را میتوان یک گام مهم برای حمایت از نصرف کننده و قطع دست دلالانی که مدام در جهت افزایش قیمت گام بر میدارند یکی از اقداماتی است که توانسته در میان مردم عادی یک تصمیم مناسب تلقی شود.
هر چند در این میان به خاطر فاصله طبقاتی شدیدی که در طول سالهای گذشته در کشور ایجاد شده مرفهین دغدغهای ندارند و اما اکثریت جامعه را که قشر متوسط و رو به پایین تشکیل میدهند از سامانه خرید کالاهای ضروری استقبال کردهاند.
در کنار اقدامات اقتصادی که از سوی دولت مردم انجام میشود و در بودجه ۱۴۰۱ نیز نمود آن بیشتر دیده خواهد شد،سیاست همگرایی و همکاری با همسایگان نیز در دستور کار دولت قرار دارد.
پیوستن به سازمان شانگهای که یک بازار بزرگ اقتصادی برای ایران و همه اعضای آن است و توافقاتی که در نشست سازمان اکو گرفته شد، نمونههای دیگری از ابتکارات دولت سیزدهم برای بهبود و گسترش روابط با کشورهای همسایه است که در دولت پیشین به هاطر نگاه به غرب نادیده گرفته شده بود.
اکنون نیز مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و آنچه که تاکنون در این مذاکرات دیده میشود، تأکید و اصرار بجا و به حق ایران بر لغو تحریمهای اقتصادی است که نه توافق موقت را میتوان پذیرفت و نه لغو تحریمهای مرحلهای را،ایران علاوه بر تلاش برای لغو تحریمهای اقتصادی، در خنثی سازی تحریمها نیز موفق عمل کرده و این موضوع را اروپا و امریکا به خوبی درک کردهاند و در واقع لغو تحریمهای اقتصادی و بازگشت ایران به تعهدات برجامی لطفی است که جمهوری اسلامی در حق آمریکا و اروپا میکند.
تحریمها کارایی خود را از دست داده و ایران از مرحله دشوار آن گذشته است.
اکنون هر سه قوه همراه و همفکر هستند و هماهنگی آنها نقطه قوتی برای ایران است.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar