logo
  1. برگزیده
تحلیل ها

پایان سکوت ۲۰ ساله عادل؟

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
پایان سکوت ۲۰ ساله عادل؟

دنیای اقتصاد/ دوران طولانی و طلایی اجرا و برنامه‌سازی عادل فردوسی‌پور در تلویزیون، موافقان و منتقدان پرشماری داشته است. طبیعی هم هست. چنین اختلاف نظرهایی در مورد یک آدم مشهور و کاملا «در میدان دید» اصلا دور از انتظار نیست. به علاوه عادل هم مثل هر آدم دیگری نقاط ضعف و قوت خودش را داشت که در مورد هر کدام از آنها به‌طور مفصل می‌شود بحث کرد. با این حال یک گلایه مستمر اهالی فوتبال در مورد فردوسی‌پور، مربوط می‌شد به سکوت سنگین او در مورد حق پخش تلویزیونی. عالم و آدم می‌دانند که همه جای دنیا شبکه‌های تلویزیونی بابت پخش مسابقات فوتبال به باشگاه‌ها پول می‌دهند.
 
در ایران اما صداوسیما این اصل رایج و بدیهی بین‌المللی را نادیده می‌گیرد. این مساله سال‌ها محل اختلاف فوتبالی‌ها با صداوسیما بوده و حتی گاهی کار را به ممنوعیت حضور دوربین‌ها در ورزشگاه‌ها کشانده است. به عنوان مثال دو هفته از مسابقات لیگ چهاردهم (هفت فصل پیش) به همین دلیل از تلویزیون پخش نشد و هم‌اکنون هیچ فیلمی از آن بازی‌‎ها وجود ندارد! نکته مهم اینکه عادل در تمام این دعواها موضع «بی‌طرف» داشت و هرگز حتی در حد یک جمله در مورد رفتار غیرحرفه‌ای صداوسیما سخن نگفت. همین مساله هم همواره واکنش‌های منفی زیادی را علیه او به دنبال می‌آورد. اینکه فردوسی‌پور ۲۰سال در مورد حق پخش تلویزیونی روی آنتن حرف نزد، می‌تواند از یک جنبه قابل درک باشد. به هر حال او کارمند بود و نمی‌توانست منافع کارفرمایش را به خطر بیندازد. قطعا عادل بیم آن را داشت که با او برخورد کنند. حالا اما اوضاع فرق کرده است. فردوسی‌پور به تازگی سایت و صفحه و اپلیکیشن خودش را راه انداخته و دنبال تولید محتوا در فضای مجازی است. او در نخستین گام سراغ علی دایی رفته و مصاحبه‌ای ترتیب داده که بازخوردهای زیادی هم داشته و گفته می‌شود توانسته بازدید میلیونی بگیرد.

حالا انتظار می‌رود عادل بدون قیود و معذوریت‌های قبلی، بالاخره وارد مبحث بسیار کلیدی حق پخش تلویزیونی شود و از ظلمی که بر فوتبال می‌رود سخن بگوید. این حداقل انتظار از یک مجری و کارشناس حرفه‌ای فوتبال است. منصفانه نیست که عادل در رسانه خودش هم این بحث را مسکوت بگذارد. البته که او آدم مستعدی بوده، اما از رهگذر فوتبال به شهرت و موقعیت اجتماعی بسیار بالای کنونی رسیده است. اگر قرار باشد او دین خودش را به فوتبال ادا کند، یک راهش همین است که به سهم خودش برای احیای حق پخش چانه بزند؛ مشروع‌ترین درآمد باشگاه‌ها در همه جای جهان که گاهی تا ۷۰ درصد هزینه‌های آنان را کفاف می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar