آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
مساله احیای برجام موضوعی است که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته همواره تاکید ایران و سایر طرفین توافق بوده اما در عرصه عمل شاهد چندان رویکردهای اجرایی از سوی طرف غربی نبوده‌ایم و آنها صرفا در مقام سخن و اظهار نظر به احیای برجام تاکید داشته‌اند و گامی در جهت حل مسائل و مشکلات فی مابین برنداشته‌اند. با این حال پس از اعلام جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا مبنی بر ارائه پیشنهاد نهایی اروپا برای خروج مذاکرات احیای برجام طرفین اصلی مذاکره یعنی ایران، نماینده اتحادیه اروپا و آمریکا از روز چهارشنبه بار دیگر در وین بر سر میز مذاکره حاضر شدند تا دوره تازه‌ای از مذاکرات را در هتل کوبورگ وین کلید بزنند. با این حال هر چند که مذاکرات پیشین در دوحه قطر با رویکردهای غیرسازنده و درخواست‌های نه چندان معقول آمریکایی‌ها به نتیجه نرسید اما باز هم روزنه‌های امیدی برای از سرگیری مذاکرات در وین وجود داشت و بر همین اساس نیز طرفین دوباره به وین رفتند. در همین راستا نیز طرفین طبق روالی که در مذاکرات دوحه دنبال می‌شد با انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا گفت‌وگو و مواضع رسمی پایتخت‌های خود را اعلام کرده‌اند. مباحث در دستور کار در این دور از مذاکرات نیز که توسط کارشناسان فنی ایران و اتحادیه اروپا بررسی می‌شود؛ بحث‌های فنی و حقوقی است که در چارچوب حل و فصل مسائل پادمانی میان ایران و آژانس دنبال می‌شود. در همین راستا آنچه مسلم است و رسانه‌ها بدان پرداخته‌اند اینکه طی روزهای گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده اما از آنجا که هنوز همه مسائل مخصوصا شروط ایران و مهم‌تر از همه بحث‌ پادمان و اتهامات واهی غربی‌ها به ایران هنوز حل و فصل نشده نمی‌توان گفت که اساسا تفاهم یا توافقی حاصل شده است. قدر مسلم غربی‌ها باید بدانند که برجام و موضوعات پیرامون پادمان اموری تفکیک ناپذیرند و آنها باید به جای پرداختن به برخی مواضع که چندان کمکی به پیشرفت مذاکرات نمی‌کند قدم های‌سازنده بردارند. چه اینکه پرونده پادمان در زمان انعقاد برجام بسته شد و به نظر می‌رسد که اظهارات و خواسته‌های جدید غربی‌ها چیزی جز بهانه‌گیری نباشد. گرچه آنها همواره بر مبنای تصمیمات خود عمل می‌کنند و حتی زمانی که مذاکرات در جریان بود با فشار بر شورای حکام قطعنامه‌ای ضد ایرانی تصویب کردند که بار دیگر مواضع خصمانه و غیرسازنده‌ خود را در جهت فشار بر ایران برای رسیدن به اهداف خود تحمیل کردند. اما غربی‌ها باید این مهم را فهم کنند که رسیدن به توافق موضوعی است که باید همه شروط و مسائل طرفین لحاظ گردد و مهم‌تر از آن اگر هم توافقی حاصل شد طرفین به تعهدات خود ذیل توافق متعهد و پایبند باشند و نشود ماجرای انعقاد برجام که صرفا ایران به تعهدات و وظایف خود عمل کرد اما آمریکا به‌طور یکجانبه از توافق خارج شد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند. قدر مسلم ایران همواره با نگاه حل مساله و رسیدن به تفاهم با سایر طرف‌ها مذاکرات را دنبال کرده و با ایستادگی بر روی خطوط قرمز ؛ مطالبات حداکثری خود را دنبال کرده است. حال اینکه همه طرفین و رسانه‌ها به پیشرفت مذاکرات تاکید دارند باید دیدی چه زمانی دود سفید توافق از هتل پله کوبورگ اتریش به هوا خواهد خاست.

از پیشنهادات جدید مورا تا ادعای پایان مذاکرات
پس از گذشت چند روز از مذاکرات وین و پیشرفت‌های حاصله؛ وال استریت ژورنال از قول انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات آورد: «مذاکرات ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای 2015 نزدیک به اتمام است. متن توافق ممکن است در ساعات آینده نهایی شود. با این حال، ایران باید تصمیم بگیرد که آیا مطالبه‌اش مبنی بر احیای برجام تنها در صورت بستن پرونده تحقیقات آژانس را کنار می‌گذارد یا نه.» این در حالی است که روز گذشته یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه در خصوص ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر آماده شدن متن نهایی توافق در وین بیان کرد: «باتوجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم. این مقام وزارت امور خارجه افزود: هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران نظرات سازنده خود را با هدف پیشبرد مذاکرات به طرف مقابل ارائه کرده است و نتیجه گفت‌وگوها به اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم بستگی دارد. همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.» این در حالی است که روز گذشته خبرنگار پولیتیکو به نقل از دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا از پایان مذاکرات احیای برجام خبر داد. استفانی لیخشنتاین نوشت: دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا می‌گوید که طرفین مذاکره، وین را طی چند ساعت آینده ترک می‌کنند. مذاکرات به اتمام رسید. وی افزود: بهترین توافق ممکن را مذاکره کردیم، اکنون این طرفین مذاکرات هستند که باید توافق را بپذیرند.

مذاکرات با جدیت دنبال می‌شود
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه سلاح هسته‌ای در دکترین ایران جایگاهی ندارد تاکید کرد: برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار جدی هستیم و اکنون نیز مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می‌شود. حسین امیرعبداللهیان در خصوص گفت‌وگوی تلفنی دیروز خود با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در صفحه اینستاگرامش نوشت: «با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به صورت تلفنی گفت‌وگو کردم.» رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه نوشت: «در پاسخ به سخنان آقای گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته‌ای به ایشان یادآوری کردم فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت کاربرد سلاح هسته‌ای برهمگان حجت و روشن است. سلاح هسته‌ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست و اعتقادات ما است.»

در حال حرکت رو به جلو هستیم
معاون دبیر کل اقدام خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار جداگانه با نمایندگان ایران و ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: مذاکرات در حال پیشرفت است و به نتیجه‌ کار خوش بین است. انریکه مورا که این مطلب را عصر یکشنبه مطرح کرد گفت: مذاکرات در چهار روز گذشته پیشرفت‌هایی داشته است. این مقام اروپایی درباره اختلافات باقی‌مانده برای رسیدن به توافق نهایی گفت: نمی‌توانم وارد جزئیات شوم. وی افزود: ما در خصوص برخی مسائل فنی در متن ارائه شده توسط آقای بورل مذاکره می‌کردیم. وی درباره روند گفت‌وگوها بیان کرد: ما در حال حرکت رو به جلو هستیم انتظار دارم که گفت‌وگوها را زود به پایان خواهیم رساند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar