دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

گزارش‌های تایید‌نشده‌ای منتشر شده دال بر اینکه ‌‌«شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، در حبس خانگی قرار گرفته است. بر این اساس، از روز شنبه یک‌مهرماه گزارش‌هایی درباره کودتای نظامی در چین در فضای مجازی دست به دست شده است. «زاندر لاندن» در گزارش ۲۴سپتامبر در نیوزویک نوشت، در میان شایعات تایید‌نشده این خبر در حال چرخش است که «لی شیائومینگ»، ژنرال ارتش جمهوری خلق چین (PLA)، جایگزین «شی» شده است. این ژنرال در سال ۱۹۶۱‌زاده شده و در سال ۲۰۱۹ به درجه ژنرالی در ارتش چین رسید. ژنرال «لی» عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین هم هست. بر اساس گزارش خبرگزاری «نیکی آسیا»، لی به‌عنوان یکی از مدعیان عضویت در کمیسیون نظامی مرکزی چین - هیاتی که اختیار تصمیم‌گیری نظامی را دارد - در نظر گرفته شده بود. انتظار می‌‌رود که چند نفر از اعضای این هیات هفت نفره ماه آینده بازنشسته شوند.


«نیکی آسیا» گزارش داد که «لی» مقاله‌ای نوشت که با [رویکرد] «‌شی» - که می‌خواست کنترل حزب کمونیست بر ارتش را افزایش دهد- سازگاری داشت. به گزارش این نشریه، در مقاله ژنرال لی آمده است: «اتحاد جماهیر شوروی به این دلیل فروپاشید که حزب ارتش خود را نداشت.» حساب‌های توییتری هندی نیز به‌طور گسترده‌ای شایعات مربوط به ‌«شی» رئیس‌جمهور چین را دامن می‌زنند. شایعه برکناری «شی» از سوی «سوبرامانیان سوامی»، سیاستمدار هندی تقویت شد که روز شنبه در توییتی نوشت: «وقتی شی به تازگی در سمرقند بود، قرار بود رهبران حزب کمونیست چین شی را از مسوولیت ارتش این حزب برکنار کنند. سپس حبس خانگی پیش آمد.»

شی هفته گذشته در نشست سران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در سمرقند، ازبکستان، شرکت و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کرد. پوتین در سخنان افتتاحیه خود برای شی جین پینگ در بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در ماه آینده آرزوی موفقیت کرد. انتظار می‌رفت اعضای حزب کمونیست چین برای سومین دوره به شی به عنوان رهبر رای دهند. با شایعه مربوط به برکناری وی، این مساله فعلا به حاشیه رفته است. «گوردون چانگ»، کارشناس چین و نویسنده کتاب «فروپاشی آینده چین»، روز شنبه در توییتی نوشت: «کمبود اخبار چین درباره چند ساعت گذشته نشان می‌دهد که شایعات مربوط به کودتا نادرست است اما آنچه در درون ارتش چین ظرف همین چند روز اخیر رخ داده باشد – احتمالا اتفاقاتی غیرمنتظره افتاده است- به ما می‌گوید که درون رهبر حزب کمونیست آشفتگی‌هایی وجود دارد.» او سپس افزود: «رویدادهای غیرمنتظره در چین درست پس از بازگشت شی جین پینگ از ازبکستان آغاز شد و چند روزی او از نظرها غایب شد؛ چیزی که برای او غیرمعمول است.»

چانگ در مصاحبه با «نیوزمکس» در روز شنبه گفت که در چند روز گذشته اتفاقات «غیرعادی» و «غیر طبیعی» در چین رخ داده است، از جمله تصمیم این کشور برای لغو ۶۰درصد از پروازهای خود در روز چهارشنبه و تعلیق اتوبوس و سفرهای ریلی سرعت بالا در داخل و خارج از پکن. چانگ همچنین اشاره کرد که ویدئویی که به‌طور گسترده در توییتر به اشتراک گذاشته شده صفی از خودروهای نظامی به طول ۸۰کیلومتر را در ۲۲سپتامبر نشان می‌‌دهد که به سمت پکن می‌‌روند. این ویدئو کمتر از یک دقیقه است و نشانه‌ای است از وقوع احتمالی کودتا.

«ایوان پالمر» هم در گزارش دیگری در نیوزویک در ۲۴سپتامبر نوشت، رئیس جمهور چین به یکی از موضوعات «ترند» شده در توییتر تبدیل شد؛ چراکه شایعاتی درباره کودتای نظامی علیه او و در حبس خانگی قرار گرفتنش وجود دارد. عبارت «#Chinacoup» هزاران بار در توییتر منتشر شد. این گزارشگر نوشت اما و اگرها درباره کودتا در حالی مطرح شده که روز شنبه پروازهای خروجی از پکن بسیار انگشت‌شمار بوده است. برخی ناظران بر این باورند که همین امر شاید یکی از دلایلی باشد که بر کودتا علیه شی مهر تایید می‌زند. وب‌سایت فرودگاه پکن هم نشان می‌دهد که بسیاری از پروازهای خروجی لغو شده است. این گزارشگر به نقل از «سوبرامانیان سوامی»، سیاستمدار هندی که در توییتر ۱۰ میلیون پیرو دارد نوشت: «شایعات جدید باید کنترل شود: آیا شی در پکن در حبس خانگی قرار دارد؟ وقتی شی در سمرقند بود، رهبران حزب کمونیست چین او را از سمت رهبری ارتش برکنار کردند. وی سپس در حبس خانگی قرار گرفت.» «درو تامسون»، مقام دفاعی سابق برای امور چین، تایوان و مغولستان، این شایعات را «کاملا دروغ و بی‌مورد» توصیف کرد.

تامپسون نوشت: شایعه‌هایی درباره دستگیری شی جین پینگ وجود داردزیرا این یک لحظه حساس سیاسی در چین است و محاکمه‌ها (و محکومیت‌‌های اخیر) مقامات بلندپایه قدیمی فضای لازم برای این شایعه را ایجاد می‌‌کند. «فریدا گیتیس»، خبرنگار امور جهانی سی‌ان‌ان نوشت که اخباری که از چین منتشر می‌شود «شایعه‌ای بیش نیست». با این حال، این خبرنگار این مساله را هم رد نکرد که «شواهد صحیحی برای این مساله وجود ندارد.» با این تفاصیل، خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش کرد، هیچ حضور امنیتی در پکن پس از شایعه کودتا در چین و یک هفته پیش از برگزاری مراسم مربوط به تاسیس جمهوری خلق این کشور مشاهده نمی‌‌شود.

این خبرگزاری همچنین گزارش کرد؛ گزارش‌های تایید نشده رسانه‌‌ای این هفته حاکی از آن بود که ارتش چین در حال طراحی کودتا در طول «هفته طلایی تعطیلات رسمی» است که پیش از روز ملی چین در اول اکتبر است. خبرنگار اسپوتنیک در چین نیز گزارش کرد، هیچ نشانه‌‌ای از تنش در پکن دیده نشده است. مردم در سراسر شهر از جمله میدان تیان‌‌آن‌‌من زندگی عادی خود را دارند. همچنین سفر «به» و «از» پکن میسر است. بلیت سفرهای هوایی و قطار به صورت آنلاین در دسترس است اگرچه قیمت‌‌ها به‌دلیل برگزاری این مراسم گران شده است. قطعی اینترنت یا رسانه‌های اجتماعی یا حتی تغییر در پخش برنامه‌های تلویزیونی نیز وجود ندارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar