کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آمریکا و اروپا از ایران قوی و موفقیت‌های کشور در عبور از تحریم‌ها عصبانی هستند. آنها ضایعه درگذشت مهسا امینی و التهابات اخیر در برخی نقاط کشور را بهانه کرده و ضمن حمایت گسترده از آشوبگران، تشدید تهدیدات و تحریم‌ها علیه ایران را در دستورکار خود قرار داده‌اند.

باز هم آمریکا و اروپا در حمایت از اغتشاشگران و اراذل اجاره‌ای به میدان آمدند و با ژست‌های بشردوستانه از تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند!
غربی‌ها با آن ‌همه سابقه ننگین حقوق بشری، درگذشت مهسا امینی و التهابات و ناآرامی‌های اخیر در برخی نقاط ایران را بهانه قرار داده تا سکانس دیگری از فشار علیه جمهوری اسلامی ایران علی‌الخصوص تحت تأثیر قرار دادن موضوع توافق احیای برجام را کلید بزند.
غرب و تکرار سناریوی فشار
در فتنه 88 و آبان 98
تحلیل رفتار آمریکا در موارد مشابه (فتنه 88 و آبان 98) حاکی از آن است که هدف اصلی واشنگتن از تلاش برای ظهور و بروز جنگ داخلی در ایران و بهره‌برداری سیاسی از ناآرامی‌های اجتماعی، افزایش قدرت چانه‌زنی خود و تعدیل مواضع و مطالبات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین است.
بر همین اساس می‌توان گفت، در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران توانسته با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و دیپلماسی منطقه‌ای و همچنین هم‌افزایی و همکاری‌های راهبردی با چین، روسیه و... تیغ تحریم‌ها را کند کرده و در عبور از تحریم‌ها الگوی برخی کشورها قرار گیرد، آمریکایی‌ها تلاش دارند از طریق تهییج و تحریک افکار عمومی و حمایت از اراذل اجاره‌ای، همان استراتژی آزموده شده و البته محکوم به شکست خود در وقایع بعد از فتنه 88 و آبان 98 را تکرار کنند.
لازم به یادآوری است که باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت آمریکا، سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری 88 در ایران، در پیام نوروزی خطاب به ایرانیان اعلام کرد که می‌خواهد با رهبران جمهوری اسلامی صحبت کند. او در فروردین 88 هم در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب از ایشان خواسته بود که برای آغاز فصل جدیدی از مناسبات بین ایران و آمریکا به واشنگتن کمک کند.
اما تنها بعد از گذشت یک سال از فتنه 88 بود که ایران به‌دنبال قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل رسماً زیر فصل هفتم منشور سازمان ملل و بند 41 آن قرار گرفت و تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران مقرر شد.
رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا که بعد از وقایع 88، حمایت از جنبش سبز را یکی از اهداف استراتژیک ایالات‌متحده عنوان کرده بود پس از صدور قطعنامه 1929، قانون «سیسادا» یا قانون تحریم‌های جامع ایران (مصوبه سنا) را در تیرماه 89 امضا کرد.
وقتی خبرنگار واشنگتن‌پست از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا پرسید که «قطعنامه 1929 علیه ایران چه اثر قابل‌توجهی دارد؟» او در پاسخ گفت: «این قطعنامه در حمایت از جنبش سبز صادر شده است و...»
در وقایع آبان 98 هم، آمریکایی‌ها همین استراتژی را در پیش گرفتند؛ آنها که در آبان‌ماه 98، حمایت از آشوبگران را در دستورکار خود قرار داده بودند، همان مقطع ایران را به استفاده از «مکانیسم ماشه» تهدید کردند. همچنین یک ماه بعد از آبان 98، پمپئو وزیر خارجه وقت آمریکا در کنفرانس خبری گفت «فشار حداکثری تا تغییر رفتار جمهوری اسلامی ادامه دارد.»
واشنگتن که آشوب و اغتشاش در ایران را بهانه‌ای برای فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی می‌دانست به تشدید تحریم‌ها و تهدیدها علیه ایران (از تحریم شرکت‌های هوایی و کشتیرانی، تحریم صنایع فولاد و آهن، تحریم پتروشیمی، تحریم بانک‌ها و نهادها و مقامات جمهوری اسلامی گرفته تا تحریم تسلیحاتی و مکانیسم ماشه و...) روی آورد.
حالا هم همین وضعیت است. غربی‌ها با همکاری پادوهای داخلی خود، درگذشت مهسا امینی را بهانه کرده و به هدایت و حمایت از اراذل اجاره‌ای خود پرداختند. بعد از همین حمایت‌ها بود که یکی دو روز گذشته، مقامات آمریکا و اروپا در اظهارنظرهای رسمی از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند.
رئیس‌جمهور آمریکا در ماجرای ناآرامی‌های اخیر، ضمن حمایت از اغتشاگران از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد. «ویلیام برنز» مدیر سیا هم در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این کشور علناً از اغتشاشات در ایران حمایت کرد. انگلیس، فرانسه، آلمان و کانادا هم با لفاظی و ادبیات مداخله‌جویانه خواستار تحریم‌ها علیه ایران شدند.
آمریکا؛ حمایت از اراذل اجاره‌ای
و اعمال تحریم‌های جدید
علیه ایران
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد و اعلام کرد: «من به‌شدت نگران گزارش‌های مربوط به تشدید سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ازجمله دانشجویان و زنان در ایران هستم، افرادی که خواهان حقوق برابر و کرامت انسانی اولیه خود هستند.»
«کارین ژان‌پیر» سخنگوی کاخ سفید هم برای چندمین بار مواضع دولت جو بایدن درباره ناآرامی‌های اخیر در ایران را تکرار و در تداوم دخالت در امور داخلی تهران، از اغتشاشگران حمایت کرد.
«ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم روز سه‌شنبه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این کشور علناً از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.
مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مدعی شد: «من فکر نمی‌کنم که این اعتراضات منزوی و در گوشه و کنار باشد و آنچه که حداقل برای من و تحلیلگران ما در این‌جا قابل توجه است، گستردگی و فراگیری این اعتراضات در حال حاضر است. این‌ها افراد واقعاً شجاعی هستند و بسیاری از آنها زنان واقعاً شجاع هستند. آنها از بسیاری از جهات دیگر خسته شده‌اند و مایل هستند که ریسک انجام تظاهرات را بپذیرند، به‌خاطر اینکه از فروپاشی اقتصادی، فساد و از محدودیت‌های اجتماعی که به‌ویژه زنان ایرانی با آن مواجه هستند و همچنین از سرکوب سیاسی خسته شده‌اند.»
پیش ‌از این نیز، وزارت خزانه‌داری آمریکا پلیس امنیت اخلاقی ایران را به «خشونت علیه زنان» متهم کرده و آن را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. آمریکا در آن بیانیه، بدون اشاره به هیچ مستنداتی پلیس امنیت اخلاقی را بابت مرگ «مهسا امینی» مسئول دانست.
وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه‌بر این، ۷ نفر از مقام‌های ارشد سازمان‌های امنیتی ایران- شامل پلیس امنیت اخلاق، وزارت اطلاعات و امنیت، نیروی زمینی ارتش، نیروی مقاومت بسیج و نیروی انتظامی ایران- را نیز در فهرست سیاه مربوط به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه قرار داد.
انگلیس: مردم ناراضی هستند؛ ایران تسلیم توافق هسته‌ای شود!
«جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس اخیراً در اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره اوضاع داخلی ایران، گفت: ما به همکاری با شرکایمان جهت پاسخگو کردن مقامات ایران به‌خاطر نقض فاحش حقوق بشر ادامه خواهیم داد.
وی همچنین چهارشنبه ۳۰ شهریورماه در اظهاراتی تلاش کرد از اعتراضات به مرگ «مهسا امینی» بهره‌برداری کرده و آن را به مذاکرات رفع تحریم‌ها ارتباط دهد.
وی از مقامات ایران خواست «مسیری دیگر» را ازجمله پذیرش توافق هسته‌ای انتخاب کنند.
این مقام ارشد انگلیسی به خبرگزاری فرانسه در سازمان ملل گفت: مقامات ایران باید توجه کنند که مردم از جهتی که آنها در پیش گرفته‌اند ناراضی هستند.
کلورلی در ادامه با اتهام‌زنی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: «آنها می‌توانند جاه‌طلبی‌های سلاح‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارند» و مدعی شد: «می‌توانند سرکوب صداها در داخل کشور خود را متوقف کنند. می‌توانند فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود را متوقف کنند».
بر همین اساس بود که در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات وزارت خارجه انگلیس در ماجرای التهابات اخیر در ایران، «سایمون شرکلیف» سفیر این کشور در جمهوری اسلامی ایران برای دومین‌بار (یکی در 2 مهرماه و دیگری هم روز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه) به وزارت امور خارجه احضار شد.
فرانسه؛ حمایت از آشوبگران
و اعلام اعمال تحریم علیه ایران
به گزارش خبرگزاری «رویترز» وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه هم در حمایت از آشوبگران گفت که اتحادیه اروپا به‌دنبال مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر شماری از مقامات ایرانی است.
«کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه به قانون‌گذاران فرانسوی در پارلمان این کشور گفت که این اقدام فرانسه در اتحادیه اروپا جهت هدف قرار دادن افرادی است که بنا به ادعای او با مردم (آشوبگران) مقابله کرده‌اند.
کانادا؛ تحریم علیه ایران در حمایت از اغتشاشگران
وزیر خارجه کانادا نیز روز دوشنبه از تحریم علیه ایران در حمایت از اغتشاشگران و با سوءاستفاده از ماجرای مرگ «مهسا امینی» خبر داد. «ملانی جولی» وزیر امور خارجه کانادا با سوءاستفاده از مرگ مهسا امینی اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند.
جولی در توئیتی در این زمینه نوشت که ۹ نهاد و ۲۵ فرد ازجمله مقامات ارشد ایرانی و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف تحریم‌های کانادا قرارگرفته‌اند.
منابع خبری پیش‌تر گزارش داده بودند که دولت کانادا قصد دارد ده‌ها فرد و نهاد ایرانی ازجمله پلیس امنیت اخلاقی را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد. «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفته بود: «خطاب به زنان ایرانی که در حال اعتراض هستید و کسانی که از شما پشتیبانی می‌کنند می‌گویم که ما در کنار شما هستیم.»
آلمان خواهان اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا
علیه ایران شد
«آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان هم هفته گذشته در سخنانی مداخله‌جویانه از اتحادیه اروپا خواست، ایران را از ماجرای مرگ «مهسا امینی» مورد تحریم قرار دهد
وی ضمن لفاظی علیه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد هر کاری که بتواند در چارچوب اتحادیه اروپا انجام خواهد داد تا تحریم مقامات ایران را ممکن کند.
بورل: اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را
بررسی می‌کنیم
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم بیکار ننشست و سه‌شنبه‌شب در حمایت از آشوب‌های اخیر، از بررسی اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران خبر داد.
بورل گفت: ««ما به بررسی همه گزینه‌های در اختیارمان ازجمله اقدامات محدودکننده برای رسیدگی به قتل مهسا امینی و نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به تظاهرات ادامه خواهیم داد.»
منظور بورل از اقدامات محدودکننده، تحریم‌های ضدایرانی است. دیپلمات‌ها گفته‌اند که انتظار می‌رود این اقدامات در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در ۱۷ اکتبر (دوشنبه ۲۵ مهر) مورد تأیید قرار گیرد.
ژست‌های بشردوستانه کشورهای اروپایی
و درگیری‌های داخلی آنان در این روزها!
ژست‌های بشردوستانه اروپا و تلاش آنان برای حمایت از اغتشاشات در حالی است که خود کشورهای اروپایی مانند آلمان، هلند، فرانسه و انگلیس در روزهای اخیر به‌دلیل مسائل اقتصادی، با اعتراضات و اعتصابات اجتماعی رو‌به‌رو هستند.
همین دیروز معترضان هلندی در اعتراض به ناتوانی دولت هلند برای کنترل قیمت انرژی و رکود، در شهر لاهه تظاهرات برپا و به سمت عکس نخست‌وزیر تخم‌مرغ پرتاب کردند. چند روز پیش نیز، هزاران شهروند فرانسوی با فراخوان چندین اتحادیه و انجمن جوانان به خیابان‌ها آمدند و علیه افزایش قیمت‌ها و طرح اصلاح بازنشستگی دولت اعتراض کردند. به گفته یک اتحادیه، بیش از 250000 نفر در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه به خیابان‌ها آمده بودند.
در انگلیس هم شنبه همین هفته (9 مهرماه) به‌صورت همزمان اعتصاب لوکوموتیورانان و تظاهرات هزاران نفری شهروندان انگلیسی در بسیاری شهرهای این کشور در اعتراض به هزینه‌های بالای انرژی برگزار شده و اختلالاتی را ایجاد کرد.
عصبانیت غربی‌ها از موفقیت‌های کشور
نکته دیگر آنکه علاوه‌بر استراتژی «فشار علیه ایران» که از سوی آمریکا و اروپا برای تأثیرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود یکی دیگر از اهداف آنان، ایجاد بن‌بست برای سروسامان نیافتن اقتصاد در جمهوری اسلامی ایران است.
غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و اتخاذ سیاست‌های جدید (دیپلماسی اقتصادی، متوقف نکردن حرکت کشور به مصالح برجام، حذف ارز ترجیحی و...) ترمز تورم کشیده شده و مشکلات در مسیر حل شدن است.
این واقعیات بارها از سوی رسانه‌ها، مقامات و اندیشکده‌های خارجی مورد تأکید قرار گرفته است تا جاییکه به اعتراف مقامات آمریکایی (از رابرت مالی، لیندسی گراهام، جان بولتون و... تا برخی مقامات دولت بایدن) فشار حداکثری آمریکا امروزه به خودشان بازگشته است. در حقیقت و به قول نشریه اکونومیست «اکنون ایران است که آمریکا را تحت‌فشار حداکثری قرار داده است.»
آمریکا و اروپا از ایران قوی و موفقیت‌های کشور در عبور از تحریم‌ها عصبانی هستند. بر همین اساس است که آنها ضایعه درگذشت مهسا امینی و التهابات اخیر در برخی نقاط کشور را بهانه کرده و ضمن حمایت گسترده از آشوبگران، تشدید تهدیدات و تحریم‌ها علیه ایران را در دستورکار خود قرار داده‌اند.
رهبر انقلاب:
دشمنی با اصل ایران مستقل و قوی است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا روز دوشنبه در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح با اشاره به حوادث اخیر تصریح کردند: با صراحت می‌گویم این حوادث طراحی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله‌روهای آنها است. مشکل اصلی آنها با ایران قوی و مستقل و پیشرفت کشور است. ملت ایران در این حوادث کاملاً قوی ظاهر شد و در آینده نیز هر جا که لازم باشد، شجاعانه وارد میدان خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب، ملت ایران را همچون مولای خود حضرت امیرالمؤمنین علی‌(ع) ملتی مظلوم و درعین‌حال قوی خواندند و افزودند: در این حادثه‌ای که پیش آمد، دختر جوانی درگذشت که دل ما هم سوخت اما واکنش به این حادثه که بدون تحقیق و بدون اینکه امر مسلّمی وجود داشته باشد، عده‌ای بیایند خیابان‌ها را ناامن کنند، قرآن آتش بزنند، حجاب از سر زن محجبه بکشند، مسجد و حسینیه و خودروی مردم را به آتش بکشند، یک واکنش عادی و طبیعی نبود.
فرمانده کل قوا با تأکید بر اینکه این اغتشاش‌ها برنامه‌ریزی‌شده بود، گفتند: اگر قضیه این دختر جوان هم نبود، بهانه دیگری به وجود می‌آوردند تا امسال در اول مهر، در کشور ناامنی و اغتشاش ایجاد کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من به‌صراحت می‌گویم این اغتشاش‌ها و ناامنی‌ها، طراحی آمریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود و حقوق‌بگیران آنها و برخی از ایرانی‌های خائن در خارج به آنها کمک کردند.
ایشان افزودند: برخی افراد نسبت به اینکه گفته شود فلان حادثه طراحی و کار دشمن بوده است، حساس هستند و سینه سپر می‌کنند برای دفاع از سازمان جاسوسی آمریکا و صهیونیست‌ها و انواع تحلیل‌ها و لفاظی‌های مغالطه‌آمیز را نیز به‌کار می‌گیرند تا بگویند کار خارجی‌ها نیست.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در دنیا، اغتشاش‌های زیادی به‌وجود می‌آید و در اروپا و به‌خصوص فرانسه و پاریس هرچند وقت یک‌بار اغتشاش مفصلی به‌وجود می‌آید اما آیا تاکنون شده است که رئیس‌جمهور آمریکا مجلس نمایندگان آمریکا از اغتشاشگران حمایت کنند و بیانیه بدهند؟ آیا سابقه دارد که پیام بدهند و بگویند در کنار شما هستیم؟ آیا سابقه دارد رسانه‌های جمعی وابسته به سرمایه‌داری آمریکا و مزدوران آنها همانند برخی دولت‌های منطقه و ازجمله سعودی‌ها از اغتشاشگران در این کشورها حمایت کنند؟ و آیا سابقه دارد آمریکایی‌ها اعلام کنند که ما فلان سخت‌افزار یا نرم‌افزار اینترنتی را در اختیار اغتشاشگران قرار می‌دهیم تا به‌راحتی ارتباط برقرار کنند؟
واکنش کنعانی
به رفتار مداخله‌آمیز و حمایت آشکار برخی دولت‌های غربی از اغتشاشات اخیر در ایران
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (چهارشنبه) ۱۳ مهرماه در صفحه خود در شبکه اجتماعی درباره مداخله‌جویی‌های این روزهای غربی‌ها در امور داخلی ایران نوشت: «اعتراض» و «اغتشاش» هم ماهیت متفاوتی دارند و هم نتایج متفاوتی.
وی افزود: رفتار مداخله‌آمیز و حمایت آشکار برخی دولت‌های غربی از اغتشاشات اخیر در ایران و تداوم رفتارهای تحریک‌آمیز آنان، اثبات کرد که آنها هر زمان فرصتی ببینند، در اقدام مستقیم و غیرمستقیم علیه ثبات، امنیت و استقرار نظام و کشورمان تردید نخواهند کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در دگرگونی اوضاع و فرازوفرود زمانه، دولت و ملت ایران دوستان و دشمنان خود را بهتر می‌شناسد.
وی همچنین نوشت: «دشمنان فقط با جمهوری اسلامی مخالف نیستند با ایران مخالف‌اند.»
هشدار امیرعبداللهیان به اتحادیه اروپا:
منتظر اقدام متقابل ایران باشید
«لوئیجی دی‌مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا دیروز (چهارشنبه) ۱۳ مهرماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان تلفنی گفت‌وگو کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد عملی به دموکراسی، همواره به مطالبات مسالمت‌آمیز مردم توجه کرده است. در وقایع اخیر مداخله گران خارجی، عوامل سازمان‌دهی شده و تروریست‌ها به‌ویژه در زاهدان و غرب کشور ایران، مسیر اجتماعات مسالمت‌آمیز مردم را به سمت خشونت، آشوب و کشتار مردم بی‌گناه و پلیس و حافظان امنیت سوق دادند.
امیرعبداللهیان افزود: بار دیگر مردم بزرگ ایران با برخورداری از بصیرت سیاسی اجازه تعرض خارجی و خدشه سیاسی به استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و حاکمیت کشور را ندادند.
وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما براساس قوانین محکم خود نسبت به درگذشت یکی از فرزندانمان (مهسا امینی) متعهدیم و رسیدگی دقیق و عادلانه به آن با جدیت ادامه دارد. درعین‌حال از مواضع و مداخلات برخی مقامات اروپا در وقایع اخیر ناخرسندیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتاب‌زده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام مؤثر و متقابل جمهوری اسلامی ایران باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar