وطن امروز/متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوگروه نیروی دریایی ارتش در غرب آمریکای لاتین پرچم ایران را به اهتزاز درآورد.


به گزارش «وطن امروز»، سرانجام نیروی دریایی ایران از شرق تا غرب کره زمین را به عنوان میدان حضور خود تثبیت کرد. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در سال‌های گذشته حوزه حضور خود را وسعت بخشیده بود به قاره آمریکا رسید تا دیگر هیچ دوردستی از دستان ایران دور نباشد.
ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش از مهر امسال با هدف پیمودن دور کره زمین مأموریت خود را آغاز کرده است. امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در همان ایام و به مناسبت آغاز عملیات بزرگ گفت:  ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش با شروع ماه ربیع‌الاول حرکت خود را آغاز کرده و قرار است دور کره زمین را در مجموعه آبی گردش کند تا ان‌شاءالله اقتدار مردم عزیزمان را به همه جهانیان نشان دهد. 
وی پیام ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش را صلح و دوستی برای همه ملت‌های جهان اعلام و تأکید کرد: اگر مردم پشتوانه نیروهای مسلح باشند، البته نیروی مسلحی که همواره در کنار مردم است، نتیجه آن اقتدار مردم است. یعنی اگر ما امروز در اقیانوس‌ها حضور پیدا می‌کنیم، آن کوهی که پشت ما قرار دارد مردم و دعای خیر آنان است.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مأموریت‌های دریانوردی خود در سطح اقیانوسی را از سال 88 با هدف مقابله با دزدی‌های دریایی در خلیج عدن با طی مسافت 3000 کیلومتر به این منطقه آغاز کرد و پس از آن تا امروز در بازه‌های زمانی مشخص، ناوگروهای رزمی ارتش به منطقه خلیج عدن و دریای سرخ و اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس اعزام شدند. 
در همین زمینه هفته گذشته برخی منابع برزیلی از پهلوگیری ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوهای دنا و مکران در بندر ریودوژانیروی برزیل خبر دادند. ناوشکن دنا با شماره بدنه 75، چهارمین محصول شناورهای کلاس موج است که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شد. این ناو خرداد 1400 به ناوگان نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پیوست و به تسلیحات مختلفی مانند موشک‌های کروز ضدکشتی، اژدر و توپ دریایی مجهز است. 
ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک 121 هزار تنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری یک نفتکش به یکی از بزرگ‌ترین ناوبندر‌های بالگردنشین تبدیل کرده‌ است‌. این ناوبندر که در حال حاضر بزرگ‌ترین شناور نظامی کشور است، سال 99 به نیروی دریایی ارتش ملحق شد و وظیفه پشتیبانی از ناوهای رزمی نیروی دریایی را بر ‌عهده دارد. 
مکران قادر است همزمان 5 بالگرد را روی عرشه خود جای دهد. 21 دی امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌ریزی این نیرو برای حضور در کانال پاناما خبر داده بود که به نظر می‌رسد این هدف در جریان مأموریت ناوگروه 86 محقق شده است. به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar