فوتبال 360/متن پیش رو در فوتبال 360 منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

رای دادگاه منچسترسیتی ممکن است به قیمت بازپس گرفتن جام‌ها تمام شود.
به گزارش فوتبال 360، پرونده اتهامات منچسترسیتی که در گذشته به نظر می‌رسید توسط اتحادیه فوتبال اروپا مختومه اعلام شده، بار دیگر در دادگاهی مستقل باز شده و این بار بسیار جدی‌تر از گذشته، خطراتی نظیر کسر امتیاز، سقوط به دسته پایین‌تر، بازپس‌گیری قهرمانی‌های گذشته و... آبی‌های منچستر را تهدید می‌کند.
طبق اعلام رسمی، اتحادیه فوتبال انگلیس، بررسی اتهامات منچسترسیتی با استناد به مدارک به دست آمده که بسیاری‌شان تازه هستند، برعهده یک کمیسیون مستقل گذاشته شده و اتفاقی که برای یوونتوس افتاد، ممکن است مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر را هم به ورطه سقوط بکشاند. سیتی در 5 فصل گذشته، 4 مرتبه قهرمانی در لیگ برتر انگلیس را تجربه کرده و ولخرجی‌های مالکین اماراتی این باشگاه، به پپ گواردیولا این فرصت را داد تا در عرض یک سال، تیم موردنظرش را ساخته و به افتخار برسد. آن‌ها تا جایی پیش رفته‌اند که دیگر فقط قهرمانی در لیگ برتر انگلیس راضی‌شان نمی‌کند و تنها هدفشان فتح لیگ قهرمانان اروپاست.


بیش از صد تخلف در 9 سال
دامنه تحقیقات و حسابرسی‌ها از سال 2009 تا 2018 را نیز در برمی‌گیرد و در صورت احراز تخلف، ممکن است 6 جام قهرمانی منچسترسیتی در این مدت تا سال گذشته از آنها باز پس ستانده شود. مدیریت سیتی در این فاصله 9 ساله، بیش از صد قانون مرتبط با فیرپلی مالی و سایر مواد قانونی را زیر پا گذاشته و هرگز حساب‌های شفافی را به بازرسان اقتصادی ارائه نکرده است. آن‌ها حتی در مقطعی با کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا برای حسابرسی همکاری نکرده‌اند و مدارک در دست این کمیسیون، اثبات می‌کند سیتی بیش از آن که درآمد فوتبالی داشته باشد، با حساب‌سازی‌های دروغ و پرداختی‌های اضافه بر مبنا به بازیکنان و کادرفنی، حتی به مقصد امارات هزینه داشته است.


پای روبرتو مانچینی هم در میان است
در بیانیه رسمی آمده یکی از سرمربیان منچسترسیتی (احتمالاً روبرتو مانچینی) با قراردادهای پنهانی، بدون شک دریافتی بیش‌تری از باشگاه منچسترسیتی، نسبت به آنچه در صورتحساب‌های رسمی باشگاه به ثبت رسیده، داشته و درحالی که آن ها هیچ گونه همکاری با اتحادیه فوتبال انگلیس نداشته‌اند، این بار ممکن نیست شکایتشان دچار فرجام‌خواهی در CAS شده (همچون سال 2020) و اساساً در صورت احراز اتهامات، باشگاه حق اعتراض به حکم صادره در دادگاه عالی ورزش را ندارد. فوریه 2020 سیتی نسبت به برخی از همین اتهامات، با محرومیتی 2 ساله از حضور در لیگ قهرمانان اروپا و جریمه نقدی 30 میلیون یورویی مواجه شد و در نهایت موفق شد به هر راهی که بود، مدارک به دست آمده از اشپیگل و هکر پرتغالی را انکار کرده و جریمه‌اش را صرفاً به 10 میلیون یورو، بدون محرومیت حضور در مسابقات اروپایی کاهش دهد.


قهرمانی‌های منچستریونایتد به 23 می‌رسد؟
روند اعلام حکم، پیش‌بینی نمی‌شود در کوتاه مدت به سرانجام برسد اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که حتی امکان بازپس گرفتن جام‌های قهرمانی سیتی، در سناریویی کم و بیش مشابه با کالچوپولی برای یوونتوس وجود دارد و در این صورت، جام قهرمانی در فصول مورد اشاره به تیم‌های نایب قهرمان خواهد رسید که منچستریونایتد (2012، 2018، 2021) و لیورپول (2014، 2019، 2022)، هر کدام 3 بار بیش‌تر منتفع خواهند شد. حتی در صورتی که بنا به حکم بدوی، سیتی با کسر 15 امتیاز مواجه شود به رتبه دهم جدول با 30 امتیاز در چنته سقوط خواهند کرد اما همچنان از لیورپول بالاتر خواهند بود. از همه مهم‌تر اما یادآوری صحبت‌ها گواردیولاست که چندی پیش گفته بود به باشگاه اطمینان کامل دارد زیرا او را هم قانع کرده‌اند.


فراتر از بازپس گیری جام‌ها
در صورتی که تخلفات منچسترسیتی محرز شده و پپ هم قانع شود که مدیران باشگاه او را دور زده‌اند، شاید او را دیگر روی نیمکت منچسترسیتی نبینیم. پپ پیش از این گفته بود: «زمانی که باشگاه محکوم شد، من خودم از آنها توضیح خواستم که اینجا چه کردید؟ آنجا چه کردید؟ و آنها توضیح دادند اینجا این اتفاق افتاد و آنجا آن اتفاق. بنابراین، من هم قانع شدم و تصمیم گرفتم اطمینان داشته باشم. اما در صورتی که به من دروغ گفته باشند، به شما اطمینان خواهم داد فردای اثبات جرائم، من دیگر سرمربی منچسترسیتی نخواهم بود. به آنها گفته‌ام در این صورت، دیگر دوست شما نیستم.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar