کیهان/متن پیش رو در «کیهان» منتشر شده و انتشارش در «آخرین خبر» به معنای تایید آن نیست

در حالی که بانیان خسارت برجام از رویارو شدن با پرسش‌های مردم و صاحب‌نظران در رسانه ملی طفره می‌روند، روزنامه وابسته به مدعیان اعتدال و اصلاحات نوشت: فضا را برای مناظره ظریف و صالحی با منتقدان فراهم کنید.
 
روزنامه جمهوری اسلامی می‌نویسد: «محمدجواد ظریف، نامی که دگرباره به فراوانی از زبان‌ها برمی‌خیزد و بر کاغذها می‌نشیند. او به ظرافت، به خبر اول حوزه سیاست تبدیل می‌شود. هم از نوع بین‌المللی و چند برابر در سیاستِ داخلی.
کلاب ‌هاوس، سه‌شنبه شب او را به اول خط آورد هرچند طی روزهای گذشته با توئیت‌هایش درباره زوایای «ترکمنچای»، در حوزه سیاست یک سینی چای قند پهلو گذاشت. در کلاب‌ هاوس هم در گستره‌ای وسیع‌تر حرف‌هایی زد که می‌توان جواب خیلی از منتقدان و مخالفانش شمرد. از برجام، از اصطلاحات حقوقی و فنی، از «فرق لیفت و ساسپنشن» و فرآیند مصوبات و درمیان گذاشتن آن با مقامات عالی. او به فصل هفت هم مفصل پرداخت. احوال مداحان را هم پرسید و به انگلیسی‌دانی آنان طعنه زد.
چوب‌هایی که لای چرخ می‌گذاشتند را هم یک به یک، تعریف کرد از جلیلی تا احمدی‌نژاد تا گاندو‌سازی‌های مخالفان و خیلی حرف‌های دیگر. او به آنچه به شکل فراوان و یک‌طرفه علیه او در رسانه‌های جریانات خاص مطرح شده بود پاسخ گفت و هنر پاسخگویی خود را هم به رخ کشید. به کنش‌های بین‌المللی دولت فعلی هم ‌اشارت‌هایی داشت.
به واقع گفتنی فراوان داشت و خواندنی نیز هم. فکر می‌کنم که مخالفان او هم حرف داشته باشند در‌باره «نوگفته»‌های او. البته رسانه فراوان دارند از دیداری و شنیداری و مکتوب تا منبر و محراب و تریبون‌های گوناگون و حتی تا فضای مجازی نیروهای فراوان با عناوین گوناگون.

نویسنده می‌افزاید: «زمان آن رسیده است که همه چیز را در یک مناظره
رو در رو ببینیم. در یک مناظره زنده، چشم در چشم و کلمه در برابر کلمه. این حق مسلم ماست که بدانیم چه براین کشور رفته است. بدانیم چه کسی راست می‌گوید و ناراستگویی برخی‌ها چه هزینه‌هایی برای مردم و کشور ایجاد کرده است. دکتر محمدجواد ظریف به عنوان نفر اول دیپلماسی و دکتر علی‌اکبر صالحی به عنوان نفر اول فنی مذاکرات برجام، یک‌سوی میز باشند و جریان مقابل هم مردان خود را به میدان بفرستد. بسیارشان خود را مرد میدان می‌دانند. پس این گوی و این میدان.»
رو در رو بگوئید و بشنوید نه در تریبون‌های یک‌طرفه. ما مردم هم به دنبال برد این و باخت آن نیستیم. می‌خواهیم همه چیز روشن شود تا حق و حقیقت آشکار شود. مناظره نه مسابقه بوکس است که به سر و کله هم بکوبند و نه مسابقه فوتبال که هواداران، برنده و بازنده، صندلی بشکنند و خود را سرور دیگری بدانند. مناظره، ساحت مقدسی است که ائمه هدی(ع) به پرچمداری آن نام بردارند. با اخلاق رضوی به سمت مناظره برویم برای روشن شدن حقیقت».
در همین حال، امیرحسین ثابتی مجری برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا»، خبر داده که دو روز تلاش همکاران وی برای دعوت ظریف به گفت‌و‌گو و طرح پرسش‌ها و ابهامات بی‌نتیجه مانده است.
او روز پنج‌شنبه خبر داد: برای برنامه شنبه‌ شب جهان‌آرا داریم تلاش می‌کنیم تا مناظره‌ای با حضور دکتر ظریف و یکی از منتقدان برجام برگزار کنیم اما با هرکدام از شماره‌های ایشان که تماس گرفتیم موفق به برقراری ارتباط نشدیم.
وی همچنین دیروز نوشت: تماس‌ها، پیامک‌ها، ایمیل و سایر پیام‌های همکارانم خطاب به دکتر ظریف برای دعوت از ایشان به برنامه جهان‌آرا (چه به صورت مناظره و چه به صورت تک‌نفره) تا این لحظه بدون پاسخ مانده است. صداوسیما هزاران برابر کلاب ‌هاوس مخاطب دارد، چرا ایشان در یک برنامه زنده چالشی حاضر نمی‌شود؟
این در حالی است که اخیرا روزنامه هم‌میهن با‌اشاره به گرد و خاک یک‌طرفه ظریف در شبکه کلاب‌ هاوس، مدعی شده بود روش رفتاری منتقدان دولت روحانی و ظریف، تک‌گویی و «خود گویی و خود خندی» است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar