نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
کتاب

رُمان جیم‌ کری، کمدین معروف هالیوودی به ایران آمد

منبع
مهر
بروزرسانی
رُمان جیم‌ کری، کمدین معروف هالیوودی به ایران آمد

مهر/ رمان «خاطرات و اطلاعات نادرست» اثر جيم‌ کري ستاره هاليوود و دانا وا چون به‌تازگي با ترجمه رعنا غمگسار توسط انتشارات تاو منتشر و راهي بازار نشر شده است.

در اين‌داستان، ستارگاني چون آنتوني هاپکينز و نيکلاس کيج از سينماي هاليوود حضور دارند و درد آن‌ها هم مثل درد انسان‌هاي مبتلا به ترس و تنهايي است که مثل استخواني در گلويشان گير کرده است؛ به‌ويژه که آن‌ها هميشه بلندتر از بقيه خنديده‌اند.

در آغاز رمان پيش‌رو، مخاطب با شخصيت کري آشنا مي‌شود که شخصيت اول داستان است و او را وسط يک بحران موجوديتي پيدا مي‌بيند؛ شخصيتي که به‌دليل شک به خود خرد شده و در آپارتمانش در لس‌آنجلس گير کرده است. او آنجا فقط با نت‌فليکس، يوتيوب و تي‌ام‌زي زنده است. موفقيت‌هاي او به عنوان يک‌بازيگر، چه در زمينه کمدي و چه درام، مانند اشياي دوردست در آيينه عقب زندگي هستند و حالا او فقط به مرگ ناگزير خود و پايان بي‌فرار جهان فکر مي‌کند.

به اين ترتيب يک ماجراجويي هجوگونه آغاز مي‌شود که در آن کري به اعماق فرهنگ خودشيفته هاليوود سفر مي‌کند؛ کري در جستجوي معنا در زندگي و حرفه خود است و در عين‌حال سعي دارد در يک فيلم بيوگرافيکي که قرار است درباره مائوتسه تونگ ساخته بشود نقش انتخاب کند و در فيلم‌هاي استوديويي بر پايه اسباب‌بازي‌هاي کودکان نقش‌آفريني کند. او در اين‌فيلم‌ها با آتش‌سوزي‌هاي فاجعه‌بار، مجموعه بازيگران تمام زن يک حمله اکوتروريستي و آدم فضايي‌ها مواجه مي‌شود و با امثال نيکلاس کيج، گويينت پالترو و آنتوني هاپکينز رفت‌وآمد دارد.

قهرمان داستان اين‌کتاب، به دنبال مامن و ماوايي از عشق است و گاهي ملجا و پناهگاهي در امور معنوي مي‌خواهد. او گاهي از شدت خنده، زار مي‌زند و گاهي از فرط درد، به‌طور هذيان‌گونه‌اي مي‌خندد.

هرچند روايت اين‌کتاب در عمل به سمت فاجعه جهاني مي‌رود و در سالي که پر از شيوع بيماري و قيام است، جنبه‌اي تحريک‌آميز دارد، اما جيم کري قول داده خوانندگانش، يک‌شادي تمام عيار را تجربه کنند. او مي‌گويد: اين‌جهان براي شما به شکل پوچ‌ترين سرگرمي و شگفت‌انگيزترين شکل ممکن پايان مي‌يابد. او در عين‌حال به شکلي خوش‌بينانه به جامعه پس از کرونا فکر مي‌کند و مي‌گويد شايد اين‌فرصت لازم بود تا زمين بتواند نفس بکشد.

اين‌کتاب با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قيمت ۶۰ هزار تومان منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar