مهر/ «وندي شرمن» ديپلمات يهودي و معاون وزارت خارجه آمريکا در دولت اوباما و نماينده ارشد آمريکا در مذاکرات هسته‌اي با ايران که به امضاي توافق برجام انجاميد، در کتاب خاطراتش با عنوان «بدون‌هراس» به جزئيات مذاکرات با طرف‌هاي ايراني پرداخته است.

نوه من و نوه عباس
ايجاد روابط انساني ناگزير به مذاکرات بهتري ختم مي‌شود. بنابراين  بخش عمده‌اي از رسيدن به توافق فهميدن نگراني‌هاي طرف مقابل است و براي فهميدن آن ما بايد انگيزه‌هايشان را بدانيم. مهم است که به احترام متقابلي برسيم و اين احساس که هدف مشترکي داريم در ما ايجاد شود. در اواسط مذاکرات ايران، زماني که من و عراقچي داشتيم به موضوعات حساس و پرتنشي مي‌پرداختيم، ناگهان دخترم براي من عکس‌هايي از پسرنوزادش فرستاد. ما که هر دو در همين اواخر پدربزرگ و مادربزرگ شده بوديم، خيلي زود شروع کرديم به نشان دادن عکس‌هاي نوه‌هايمان. به مدت چند دقيقه، ما گفت‌وگويي عادي داشتيم و از هم مي‌پرسيديم که چند نوه داريم و چند سالشان است و اسم‌شان چيست.

کريسمس مبارک!
در خلال موضوعات هسته‌اي و غيرهسته‌اي و سياسي و فرهنگي که صحبت در موردشان ممنوع بود، ما به نقطه‌اي وارد شديم که صحبت در مورد آن کاملا مجاز بود. بين من و عراقچي در آن لحظه پيوند انساني پايداري ايجاد شد.
سال‌هاي پس از پايان مذاکرات، عراقچي هنوز هم در زمان کريسمس براي من کارت تبريک مي‌فرستد و من براي او هنگام نوروز کارت مي‌فرستم. با اين‌که من يک يهودي‌ام و کريسمس را جشن نمي‌گيرم، ‌ولي قدردان حس عراقچي هستم. ما هنوز نمي‌دانيم که اين پيوند انساني ميانمان، چگونه مي‌تواند در آينده براي جهان سودمند باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar