تسنیم/ محمد جواد شرافت، شاعر، با اشاره به جشنواره شعر فجر گفت:‌ این جشنواره می‌تواند به یکی از اصلی‌ترین جشنواره‌های ادبی کشور تبدیل شود‌؛ به شرط اینکه جشنواره را از یک رویداد کم خبر به یک رویداد پرخبر و با اهمیت تبدیل کنیم؛ این در حالی است که به نظر من جشنواره شعر فجر به شکل رویدادی کم‌خبر برگزار می‌شود‌، برای نمونه در این دوره من جز چند خبر در رسانه‌ها خبر ویژه‌ای از آن ندیده‌ام.

وی ادامه داد: در برخی دوره‌ها به ویژه در سال‌های نخست جشنواره که اغلب دوره آزمون و خطا بود و نوع دریافت آثار متفاوت بود‌، موج رسانه‌ای به راه می‌افتاد،‌ اما رفته‌رفته جشنواره تبدیل به یک رویداد بی سرو صدا شد. برای منِ شاعر که مخاطب جدی شعر هستم،‌ جشنواره شعر فجر نباید تبدیل به یک خبر در دی‌ماه و چند خبر در بهمن‌ماه شود‌. جشنواره باید جنب و جوشی در فضای شعری کشور ایجاد کند. منِ شاعر زمانی که می‌خواهم کتاب شعر چاپ کنم،‌ باید گوشه‌چشمی هم به برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر داشته باشم؛ در حالی که چنین نیست.

جشنواره شعر فجر نتوانست در این 17 سال تبدیل به یک رویداد مهم ادبی در کشور شود

شرافت با اشاره به برگزاری 17 دوره از جشنواره شعر فجر گفت: متأسفانه جشنواره شعر فجر نتوانست در این 17 سال تبدیل به یک رویداد مهم ادبی در کشور شود،‌ استان‌ها و شهرستان‌ها باید بیشتر درگیر این موضوع باشند،‌ شاعران استانی باید سهم بیشتری در جشنواره داشته باشند.

وی با اشاره به دیگر راهکارها برای بهتر برگزار شدن جشنواره شعر فجر یادآور شد:‌ در جشنواره شعر فجر در کنار ارزیابی کتاب‌های شعر، باید تک اثر نیز بررسی شود؛ حتی می‌توان هر سال به فراخور موضوعی ویژه را انتخاب کرد و به برترین اشعار با موضوع ویژه نیز جایزه داد. جشنواره شعر فجر برای ارتقای خود باید خود را تبدیل به یک دغدغه در بین شاعران کند.

شرافت با تأکید بر فعال بودن دبیرخانه جایزه در طول سال گفت: جشنواره باید در طول سال فعال باشد،‌ کارگاه‌های آموزشی‌، شب‌های شعر و ... با اسم شعر فجر در سراسر کشور برگزار شود،‌ درباره شعر انقلاب،‌ آرمان‌های امام و رهبری‌، مکتب حاج قاسم و ... فضاسازی کرد. نمی‌شود طی دو تا سه ماه به برگزاری جشنواره‌ای پرداخت و انتظار اثرگذاری از آن داشته باشیم.

شعری که ضد نظام فکری امام(ره) است، نباید در جشنواره فجر جایزه بگیرد

وی با اشاره به برخی انتقادات مبنی بر اینکه دامنه شعر فجر نباید محدود به موضوعات خاص شود، بلکه باید همه سلیقه‌های ادبی را پوشش دهد،‌اضافه کرد: انقلاب  یعنی تمام شئون زندگی.  انقلاب یعنی معاد و معاش؛ یعنی اهل بیت(ع). اگر ما یک شعر عاشقانه عفیف و نجیب داشته باشیم،‌ آیا جزو شعر انقلاب نیست؟ شعر انقلاب گستره وسیعی دارد. نگاه محدود به شعر انقلاب نگاه غلطی است‌، اما شعری که ضد نظام فکری امام(ره) است، نباید در جشنواره فجر جایزه بگیرد، شعری که مقابل مسائل دینی موضوع گرفته نباید از جشنواره فجر جایزه بگیرد. موضوع انقلاب موضوع محدودی نیست، می‌تواند گسترده باشد و شعر اجتماعی و شعر اعتراض خوب می‌تواند نمونه‌هایی از شعر انقلاب باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به صحبت‌های شما  می‌توان گفت که انتقاد شما به جشنواره شعر فجر بیشتر ناظر بر فعالیت و کارکرد رسانه‌ای جشنواره است،‌ گفت:‌ بخشی از مشکلات متوجه رویکرد رسانه‌ای است‌، برای نمونه ما در سایر جشنواره‌های فجر همچون فیلم فجر شاهد حضور گسترده رسانه‌ها از جمله رسانه ملی هستیم،‌ اما در طول برگزاری جشنواره شعر فجر چه برنامه ویژه تلویزیونی برای شعر وجود دارد؟ در طول 17 دوره گذشته جشنواره شعر فجر این همه برگزیده داشته است،‌ چند کلیپ شعرخوانی از شاعران برگزیده از رسانه ملی پخش شده است؟ در طول سال دبیرخانه چه برنامه‌های فعالی برای گروه‌های سنی مختلف در حوزه شعر دارد؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar