نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
خودرو

شاسی بلندهای بزرگ آن‌ قدر که فکر می‌کنید ایمن نیستند!

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
شاسی بلندهای بزرگ آن‌ قدر که فکر می‌کنید ایمن نیستند!

دیجیاتو/ بسیاری از مصرف‌کنندگان تصور می‌کنند شاسی بلندهای بزرگ به دلیل اندازه خود ایمن هستند اما چنین تصوری همیشه صحیح نیست.

جدیدترین دور تست تصادف مؤسسه بیمه ایمنی بزرگ‌راه‌ها (IIHS) شاسی‌بلندهای بزرگ، به‌ویژه شورولت تاهو، فورد اکسپدیشن و جیپ واگنیر را بررسی کرده است. تصور اکثر مردم این است که اندازه بزرگ خودرو به معنای ایمنی بیشتر سرنشینان است. باوجوداین، IIHS مشکلاتی را در این سه مدل پیدا کرد که همه را از کسب رتبه برتر Safety Pick+ بازداشت. در واقع، اکسپدیشن و تاهو هیچ عنوانی در این زمینه دریافت نکردند.

نگرانی اصلی IIHS شامل تغییر شکل کابین در تست تصادف با هم‌پوشانی کوچک از جلو بود. در این برخورد از روبه‌رو، فقط بخش کوچکی از وسیله نقلیه با جسمی ثابت برخورد می‌کند. واگنیر امتیاز خوبی را در این تست به دست آورد و فقط آسیبی جزئی به فضای پای راننده و سرنشین جلو رسید. نتایج حاکی از ریسک خطر متوسطی در زمینه آسیب به پای چپ راننده بود.

در تاهو که امتیاز قابل‌قبولی دریافت کرد، اوضاع کمی متفاوت بود. این برخورد باعث شد کابین در هر دو تست راننده و سرنشین به سمت داخل و پایین جمع شود. این نفوذ به اندازه‌ای بود که خطر قابل‌توجهی برای آسیب‌دیدگی ساق پای راننده و خطر بالایی برای آسیب به پای راست سرنشین ایجاد کند. احتمال آسیب‌دیدگی پای چپ مسافر نیز در حد متوسط ​​بود.

در اکسپدیشن که در این تست امتیاز متوسط را کسب کرد، اوضاع بدتر بود. علاوه‌بر نفوذ گسترده در قسمت پایینی محفظه سرنشینان، ستون فرمان خودرو تقریباً کنده شد و ستون A از پنل راکر (صفحه فلزی زیر در خودرو) جدا شد. IIHS خطر آسیب‌دیدگی بالا برای پای راست راننده و خطر متوسط​​ برای پای چپ را تعیین کرد. صدمات وارده به سمت سرنشین آن‌چنان زیاد نبود.

دیگر مشکلات شاسی‌بلندهای بزرگ در تست ایمنی
این تنها آزمایشی نیست که شاسی‌بلندهای بزرگ در آن به مشکل خورده‌اند. IIHS تست تصادف با هم‌پوشانی متوسط ​​خودش را به‌روزرسانی کرد تا معیارهایی را برای مسافران ردیف دوم لحاظ کند. بااین‌حال هیچ‌‌کدام از این مدل‌ها امتیاز خوبی در آن دریافت نکردند. واگنیر و اکسپدیشن به‌دلیل فشارهای کمربند ایمنی و وجود نشانه‌هایی از «خطر نسبتاً بالا برای صدمات قفسه سینه» نمره متوسط گرفتند. آدمک آزمایشی در تاهو همچنین خطر بالای آسیب‌دیدگی سر و گردن را نشان داد که باعث شد این خودرو نمره ضعیفی کسب کند.

IIHS به چراغ‌های جلوی تاهو، به‌دلیل تابش بیش از حد برای سایر رانندگان و نداشتن دید نور پایین در سمت راست خودرو امتیاز ضعیفی داد. این می‌تواند عاملی در کسب نمره متوسط تاهو در تست ایمنی عابرپیاده نیز باشد. در روز، سیستم ترمز خودکار فعال شد و قبل از برخورد با شخصی شبیه‌سازی‌شده در حال عبور از خیابان، از برخورد با آن جلوگیری کرد یا شدت ضربه را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد. این شاسی‌بلند در تاریکی با نور پایین اصلاً سرعتش را کاهش نداد.

رائول آربلائز، معاون مرکز تحقیقات خودرویی IIHS، دراین‌باره گفت: «این نتایج دل‌سردکننده نشان می‌دهد برخی وسایل نقلیه محبوب هنوز نمی‌توانند پیشرفته‌ترین استانداردهای ایمنی را رعایت کنند. خبر خوب این است که وجود خودروهای کاملاً ایمن در این بخش از بازار ثابت می‌کند خودروسازان به‌راحتی می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره