عصر ايران/ اکسپلورر در قسمت دماغه طراحي ساده اي دارد که در آن خبري از الگوهاي پيچيده و گرافيک حرفه اي براي چراغ هاي اصلي نيست اما همين جزئيات ساده به خوبي کنار يکديگر قرار گرفته اند تا نمايي اسپرت و باکيفيت پيش روي مخاطب قرار بگيرد. 
اکسپلورر يکي از برندهاي فعال در مجموعه فورد است که اولين بار در سال 1990 معرفي و تا به امروز روي خط توليد کمپاني آمريکايي قرار دارد. اين محصول در کلاس شاسي بلند کامپکت و همچنين ميان سايز عرضه مي شود.

نسل اول از 1991 تا 1994، نسل دوم از 1995 تا 2001، نسل سوم از 2002 تا 2005، نسل چهارم از 2006 تا 2010، نسل پنجم از 2011 تا 2019 و نسل ششم از 2020 معرفي شده است. طي اين مدت انواع نسخه هاي ويژه و مدل هاي فيس ليفت اين محصول نيز روانه بازار شده است.

در ادامه اين مطلب تريم اس تي مدل 2020 اکسپلورر را مورد بررسي قرار مي دهيم.
پيش از هر چيز بايد گفت لوگوي اس تي پرفورمنس روي بدنه محصولات فورد به مفهوم حضور جزئيات اسپرت استاندارد کارخانه اي(فورد) است.

از اين رو با يک کراس اوور اسپرت سر و کار داريم که برچسب قيمت 59099 دلار در مدل پايه و 64599 در حالت آپشن که تصاوير آنرا استفاده کرده ايم، روي آن قرار گرفته است.

طراحي
فورد اکسپلورر اس تي از منظر ابعاد برابر با 5063 ميليمتر در طول، 2004 ميليمتر در عرض و 1782 ميليمتر در ارتفاع توسعه يافته است. با اين اعداد براحتي مي توان نتيجه گرفت که اين محصول به خوبي در تمامي قسمت ها توسعه داشته و کاملا روي جاده استوار و باثبات است.

اکسپلورر در قسمت دماغه طراحي ساده اي دارد که در آن خبري از الگوهاي پيچيده و گرافيک حرفه اي براي چراغ هاي اصلي نيست اما همين جزئيات ساده به خوبي کنار يکديگر قرار گرفته اند تا نمايي اسپرت و باکيفيت پيش روي مخاطب قرار بگيرد.

در نماي جانبي؛ بخش هاي پلاستيکي هلال فندرها(گلگير) و رينگ هاي آلومينيومي 21 اينچي ظاهري آفرودي و جان سخت به اکسپلورر داده اند که جذاب و دوست داشتني است.
اما مهمترين ويژگي طراحي اين خودرو را بايد در نماي عقب و از ستون آخر به بعد مشاهده کرد. اينجا منظره اي خاص پيش روي ما قرار مي گيرد که با چراغ هاي اصلي زيبا و خروجي هاي اگزوز دوقلو در هر طرف به اوج خود مي رسد.

کابين
داخل کابين محيطي باکيفيت و فناورانه شکل گرفته که شامل نمايشگر ديجيتال آمپر و نمايشگر اصلي تبلتي در مرکز کنسول مي شود. در حالت استاندارد نمايشگر ويژه تنظيمات سيستم سرگرمي در اندازه 10 اينچي ارائه مي شود اما با پرداخت 1500 دلار بيشتر مي توان از آپشن 12.3 اينچي نيز استفاده کرد.
سيستم صوتي بنگ اند اولافسن، واي فاي هات اسپات 4جي و سقف مونوروف دو پنله يکي ديگر از جذابيت هاي کابين است که منظره اي زيبا را بالاي سر سرنشينان شکل مي دهد. گرمکن فرمان، صندلي، تهويه هوشمند و ... نيز در وضعيت فعال قرار دارند.

در بخش ايمني نيز مي توان به مواردي مانند: ورود بدون کليد، هشدار خروج از خط و دستيار حفظ خودرو بين خطوط، هشدار برخورد از جلو، کنترل پايداري الکترونيکي و ... اشاره کرد.

پيشرانه
اما جذاب ترين راز فورد اکسپلورر اس تي مدل 2020 را بايد اينجا جستجو کرد! جائيکه موتور 3 ليتري 6 سيلندر توربودوقلوي آن از خانواده اکوبوست؛ خروجي 400 اسب بخاري را در اختيار راننده قرار مي دهد. گشتاور نيز برابر با 415 پوندفوت محاسبه شده است. اين مجموعه با جعبه دنده 10 سرعته اتوماتيک هماهنگ شده است.
اين خودرو فاقد سامانه تمام چرخ محرک بوده و قدرت پيشرانه به محور جلو منتقل مي شود.

آمار مصرف سوخت براي هر 100 کيلومتر رانندگي در شهر برابر با 13.3 ليتر، در بزرگراه 9.8 ليتر و در حالت ترکيبي 11.8 ليتر است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar