دنياي خودرو/ از جديدترين خودروهاي گذرموقت رويت‌شده در شهر تهران، يک دستگاه مرسدس‌بنز ML500 نقره‌اي‌رنگ مجهز به کيت AMG است. اين خودرو به‌دليل ظاهر اســـپرت و جذابي که دارد، نگاه‌ها را در خيابان به سمت خود جذب مي‌کند.
با نزديک شدن به روزهاي پاياني فصل تابستان و افزايش نسبي سفرها، شاهد ورود و تردد خودروهاي گذرموقت بيشتري نسبت‌به ماه‌هاي گذشته هستيم. 


اين در حالي است که تابستان امسال به‌دليل شيوع ويروس کرونا، نسبت‌به سال‌هاي گذشته براي علاقه‌مندان به خودروهاي خاص که به‌واسطه اخذ مجوز تردد موقت و دريافت پلاک گذرموقت راهي کشور مي‌شدند، از جذابيت‌هاي چنداني برخوردار نبوده و خودروهاي کمتري توانسته‌اند راهي خاک اصلي کشور شوند. 
با اين‌حال انتظار مي‌رود طي هفته‌هاي جاري ميزان ورود خودروهاي گذرموقت به کشور افزايش يابد. همچنين خودروهاي مناطق آزاد نيز پس از اخذ مجوز تردد در خاک اصلي و دريافت پلاک گذرموقت، مي‌توانند از مرخصي سالانه خود بهره‌مند شوند و به مدت يک‌ماه در خاک اصلي کشور تردد کنند.
از جديدترين خودروهاي گذرموقت رويت‌شده در شهر تهران، يک دستگاه مرسدس‌بنز ML500 نقره‌اي‌رنگ مجهز به کيت AMG است. اين خودرو به‌دليل ظاهر اســـپرت و جذابي که دارد، نگاه‌ها را در خيابان به سمت خود جذب مي‌کند.
مرسدس‌بنز کلاس ML خودرويي لوکس و زيباست که در برابر رقيبان هم‌وطن مانند پورشه کاين، ب‌ام‌و ايکس6 و رقيب ژاپني‌اش يعني LX 570  حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. باآنکه تعداد زيادي از اين مدل وارد کشور نشده، اما استقبال از آن خوب بوده و توانسته است مشتريان اين بخش از بازار را به سوي خود بکشاند. باتوجه به قوانين حاکم بر واردات خودرو طي سال‌هاي گذشته، تعداد انگشت‌شماري از مدل ML500 وارد شده است که در ميان نمونه‌هاي ML350 خودنمايي مي‌کنند.

   ظاهري با وقار و جذاب
مرسدس‌بنز ML از نظر ظاهري واقعا زيبا و شکيل است و مي‌توان از آن به‌عنوان يک شاهکار هنري در قالب خودرويي شاسي‌بلند ياد کرد. رگه‌هايي از اصالت در باطن خودرو ديده مي‌شود که ناخودآگاه شما را به ياد محصولات لوکس مرسدس‌بنز نظير کلاس‌اس مي‌اندازد. 
همچنين ظاهر تهاجمي و اسپرتي که براي اين شاسي‌بلند درنظر گرفته شده، مانند يک خودرو اسپرت شما را جذب مي‌کند. در نماي جلو خودرو،  آرم ستاره بنز در وسط جلوپنجره جاي‌ گرفته که از جذابيت‌هاي اين شاسي‌بلند آلماني است. نواري از جنس کروم از پايين سپر جلو به بالا کشيده شده که چهره‌ لوکس اين خودرو را دوچندان کرده است. در نماي جانبي خطوط سيال و تندوتيزي سراسر بدنه را دربر گرفته‌اند که بيش از هرچيز توجه را  جلب مي‌کنند. طراحي ستون‌هاي قسمت C رو به عقب است و ستون‌هاي قسمت D مانند هميشه به‌گونه‌اي در عقب خودرو تعبيه شده‌اند که از ديد خودرو کم نشود.  علاوه‌بر اين يک بادشکن سه قسمتي نقش روان کردن جريان هوا و جلوگيري از اصطکاک را ايفا مي‌کند. نماي پشت ML بيش‌از قسمت‌هاي ديگر بدنه از اصالت مرسدس‌بنز پيروي مي‌کند و اوج آن را مي‌توان در چراغ‌هاي خطر متوازي‌الاضلاع‌شکل مشاهده کرد. 


اجزاي استيل که در بدنه و سپر به‌کار رفته‌اند باتوجه به رنگ مشکي بدنه بسيار جلوه مي‌کنند و چهره‌اي پرزرق‌وبرق را در معرض ديد قرار مي‌دهند. سپرهاي حجيم نقش موثري در ظاهر اين خودرو دارند و ابهت قابل‌توجهي را براي آن پديد آورده‌اند.

   کابين لوکس و با کيفيت
واژه لوکس و باکيفيت براي محصولات مرسدس‌بنز، واژه غريبي نيست و در اکثر موارد مي‌توان براي توصيف محصولات اين برند آلماني استفاده کرد. مرسدس‌بنز ML به‌رغم‌آن‌که يک خودرو شاسي‌بلند بوده اما مانند S500 که يک سدان لوکس و مجلل است، امکانات رفاهي و آپشن‌هاي متعددي دارد. با ورود به کابين اين خودرو نخستين نکته‌اي که توجه شما را به خود جلب مي‌کند، طراحي ساده اما کارآمد، در کنار کيفيت بالاي قطعات مصرفي است. 


نکته‌اي که لازم است به آن اشاره شود، هماهنگي لازم ميان ادوات به‌کاررفته داخل کابين است. سقف شيشه‌اي بالاي کابين يکي از نکاتي است که اين روزها بسياري‌از خريداران به آن توجه مي‌کنند. 
همچنين جنس مرغوب تودوزي از ديگر مواردي است که با ورود به کابين ML مي‌توانيد آن را لمس کنيد. از امکانات اين خودرو به‌اختصار مي‌توان به گرم‌کن و سردکن صندلي‌ها، تنظيم برقي و حافظه صندلي، سيستم تهويه اتوماتيک دوگانه، سيستم صوتي‌وتصويري حرفه‌اي، دوربين 360‌درجه، رادار خطي، رادار نقطه‌اي، کروزکنترل، سيستم تلفن‌همراه، سيستم ورود و خروج بدون کليد و استارتر اشاره کرد.

   مشخصات فني قواي محرکه
اغلب مرسدس‌بنزهايML واردشده به کشور از يک موتور شش‌سيلندر 3.5‌ليتري با توان توليدي 306‌اسب‌بخار بهره مي‌گيرند. اما در اين ميان تعداد انگشت‌شماري نيز با پيشرانه حجيم و قدرتمند هشت‌سيلندر پا به خاک کشور گذاشته‌اند. مرسدس‌بنز ML500 داراي موتوري 4.7ليتري است که توانايي توليد 429 اسب‌بخار نيرو در 5250 دور در دقيقه و گشتاور 700نيوتون‌متري را دارد. 
نکته جالبي که در مورد موتور و جعبه‌دنده اين خودرو وجود دارد، اين است که موتور و جعبه‌دنده درنظرگرفته‌شده براي اين مدل؛ مانند موتور و جعبه‌دنده‌اي است که براي مدل S500  طراحي شده، موتوري حجيم و قدرتمند که توانايي و راندمان بالايي دارد و مي‌تواند راننده را از هر لحاظ راضي نگاه دارد. 
جعبه‌دنده 7سرعته اتوماتيک وظيفه انتقال نيروي توليدشده توسط موتور را به چرخ‌ها برعهده دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar