خبرآنلاين/ امروزه تعداد خودروهاي توليد شده در جهان بيشتر از هر موقع ديگري است به طوري که خودروسازان تنها در سال ۲۰۱۸ نزديک به ۷۰ ميليون خودرو توليد کردند؛ اما کدام خودروسازان با توليد خود بازار را در دست گرفته‌اند؟
پيشروترين توليد کننده خودرو در دنيا چين است چراکه اين کشور در سال ۲۰۱۸ توانست ۲۸ درصد از حجم تقاضا جهاني در وسايل نقليه موتوري را پاسخ دهد در اين بين اما ۸۶ درصد از حجم توليدات چين براي مصرف داخلي و تنها ۱۴ درصد باقي مانده براي تجارت خارجي است.

حجم توليدات چين از سال ۲۰۱۸ به بعد در نتيجه جنگ هاي تجاري با آمريکا و يا شيوع ويروس کرونا کاهش چشمگيري داشته است با اينحال اين کشور کماکان سردمدار توليدکنندگان خودرو در دنيا است به طوري که اين کشور با کاهش ۷.۷ درصدي توليد در سال ۲۰۱۹ توانست ۲۵ ميليون و ۷۲۱ هزار وسيله نقليه موتوري توليد کند.

پس از چين،رقيب سرسخت آن يعني کشور ايالات متحده آمريکا قرار دارد که در سال ۲۰۱۸ با توليد ۱۲ ميليون وسيله نقليه موتوري توانست ۱۳ درصد از سهم بازار خودرو را به خود اختصاص دهد.

هر چند که توليدات خودروهاي سواري شخصي آمريکا کم تر از ژاپن و آلمان است اما حجم توليد وسايل نقليه تجاري اين کشور در نسبت با کشورهاي نام برده شده ۵ برابر بيشتر است و در اين بين بيشترين حجم توليدات خودرو در اين کشور متعلق به کمپاني جنرال موتورز است.

اين کشور با وجود کاهش توليدات خود در سال ۲۰۱۹ بازهم توانست در جايگاه دوم بزرگترين توليدکنندگان خودرو در جهان باقي بماند.
جايگاه سوم بزرگترين توليد کننده خودرو در دنيا به کشور ژاپن اختصاص دارد که در سال ۲۰۱۸ توانست يا توليد ۹.۸ ميليون دستگاه وسيله نقليه موتوري به اين جايگاه راه پيدا کند و ۱۰ درصد از بازار تقاضا جهاني را تامين کند و در اين بين کمپاني تويوتا ۲۸ درصد حجم توليدات اين کشور را تامين مي کند و اين کشور نيز در سال 2019 با کاهش ۸.۴ درصدي توليد توانست جايگاه خود را در بين ساير کشورها حفظ کند.

آلمان چهارمين توليدکننده بزرگ خودرو در دنيا است که در سال ۲۰۱۸ توانست با توليد ۶ ميليون دستگاه وسيله نقليه موتوري ۲۲.۷ درصد از حجم تقاضا در بازارهاي جهاني را تامين کند و کمپاني فولکس واگن بزرگترني توليد کننده اين کشور است؛ آلمان نيز از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ کاهش چشمگيري در توليد خودرو را تجربه کرده است به طوري که حجم توليدات اين کشور در سال ۲۰۱۹ به ۴.۷ ميليون عدد رسيد.

هند هرچند در بين کشورهاي اروپايي و آمريکايي شناخته شده نيست اما در نتيجه توليد خودرو براي جمعيت بيش از يک ميليارد نفري خود توانسته است به پنجمين توليد کننده بزرگ خودرو در دنيا تبديل شود.

اين کشور با توليد ۴.۷ ميليون دستگاه وسيله نقليه در سال ۲۰۱۸ توانست به پنجمين توليدکننده بزرگ خودرو در دنيا تبديل شود؛ اما توليد خودرو اين کشور نيز در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگيري داشته است و به رقم ۳.۶ ميليون عدد رسيده است.

سرانجام ششمين توليدکننده بزرگ خودرو در دنيا کشور کره جنوبي است که توانست در سال ۲۰۱۸ با توليد ۴.۵ ميليون دستگاه وسيله نقليه موتوري به اين جايگاه راه پيدا کند و بزرگترين توليدکننده خودرو در اين کشور نيز کمپاني هيونداي است. توليد خودرو اين کشور نيز در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگيري داشته است و به ۴ ميليون دستگاه رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar