باشگاه خبرنگاران/ مشخصات فنی خودروی نیسان ماکسیما و سیتروئن زانتیا SX2000 در این گزارش آمده است تا به کمک آن‌ها بتوانید خودروی مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 
یکی از مقایسه‌های خودرویی پر مخاطب بازار، نیسان ماکسیما اتوماتیک با سیتروئن زانتیا SX2000 است. تا چندین سال پیش خرید خودرو کاری آسان به‌شمار می‌آمد، اما پیشرفت این صنعت که با آمدن مدل‌های گوناگون در سگمنت‌های مختلف همراه شد، کار خرید و انتخاب را برای خریداران کمی دشوار کرد. امکانات رفاهی فراوان، طراحی‌های متفاوت و مشخصات فنی گوناگون، پارامتر‌هایی است که ممکن است علاقه‌مندان را دچار تردید کند.

معرفی نیسان ماکسیما اتوماتیک:
نیسان ماکسیما اتوماتیک، خودرویی ساخت کشور ژاپن است که در سال ۱۳۸۲ طراحی شد و در آن از یک موتور ۶ سیلندر با ۲۴ سوپاپ استفاده شده است. حجم موتور این خودرو ۳۰۰۰ سی‌سی است و به همین دلیل حداکثر قدرت آن ۲۲۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ و ۴۰۰ دور در دقیقه است. بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که نهایت گشتاور این خودرو ۲۸۸ نیوتن متر در ۳۰۰۰ و ۶۰۰ دور در دقیقه است.

در سیستم حرکتی آن از یک جعبه دنده ۴ دنده خودکار استفاده شده است. جالب است بدانید که این خودرو می‌تواند حداکثر سرعت ۲۵۵ کیلومتر در ساعت به شما هدیه دهد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برای آن ۸ ثانیه است. مصرف سوخت ترکیبی در این خودرو ۱۱.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و حجم باک آن ۷۰ لیتر است. 

ماکسیما در طول ۱۰ سال مونتاژ در ایران (تا سال ۱۳۹۱) همواره به‌ عنوان یکی از برترین خودرو‌های مونتاژی کشور مطرح بود و علاقه‌مندان بسیاری داشته و دارد. مدل‌های دست‌دوم ماکسیما، به‌خصوص در نسخه‌های اتومات که به وفور در بازار وجود دارند، یکی از معدود خودرو‌های ایران است که بعد از گذشت چندین سال همچنان بازار دست‌دوم پرسود و منحصربه فردی دارد.


معرفی سیتروئن زانتیا SX۲۰۰۰:
سیتروئن زانتیا SX۲۰۰۰، خودرویی ساخت کشور فرانسه است که در سال ۱۳۸۰ طراحی شد و در آن از یک موتور ۴ سیلندر با ۱۶ سوپاپ استفاده شده است. حجم موتور این خودرو ۲۰۰۰ سی‌سی است و به همین دلیل حداکثر قدرت آن ۱۳۵ اسب بخار در ۵۰۰۰ و ۵۰۰ دور در دقیقه است. بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که نهایت گشتاور این خودرو ۱۸۷ نیوتن متر در ۴۰۰۰ و ۲۰۰ دور در دقیقه است.


در سیستم حرکتی آن از یک جعبه دنده ۵ دنده دستی استفاده شده است، جالب است بدانید که این خودرو می‌تواند حداکثر سرعت ۲۰۳ کیلومتر در ساعت به شما هدیه دهد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برای آن ۱۰.۳ ثانیه است. مصرف سوخت ترکیبی در این خودرو ۹.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و حجم باک آن ۶۵ لیتر است.

از جمله امکانات این خودرو می توان به قابلیت تنظیم ارتفاع خودرو و سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام حادثه اشاره کرد.

خودرو
نیسان ماکسیما اتوماتیکسیتروئن زانتیا SX2000
کشور سازنده
ژاپنفرانسه
سال (طراحی)
13821380
موتور
6 سیلندر 24 سوپاپه4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور
3000سی سی2000سی سی
حداکثر قدرت
227 اسب بخار در 6400 دور در دقیقه135 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور
288 نیوتن متر در 3600 دور در دقیقه187 نیوتن متر در 4200 دور در دقیقه
جعبه دنده
4 دنده خودکار5 دنده دستی
شتاب 0 تا 100
8 ثانیه10.3 ثانیه
حداکثر سرعت
255 کیلومتر در ساعت203 کیلومتر در ساعت
وزن
1390 کیلوگرم1264 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر)
4930 طول - 1780 عرض - 1435 ارتفاع4524 طول - 1755 عرض - 1400 ارتفاع
فاصله بین دو محور
2751 میلیمتر2741 میلیمتر
مصرف سوخت ترکیبی
11.5 لیتر در هر صد کیلومتر9.1 لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک
70 لیتر65 لیتر
استاندارد آلایندگی
یورو 3یورو 2
میزان تولید CO2
228 گرم در هر کیلومتر217 گرم در هر کیلومتر
ترمز و پایداری
ABS - BAS - EBDABS
کیسه هوا
کیسه هوای سرنشین جلو -مجموعا ۲ کیسه هواسرنشین جلو و راننده
سیستم صوتی
سیستم صوتی با قابلیت پخش سی دی و شش باند - چنجر با 6 CDبا شش بلندگو با امکان کنترل از روی فرمان مجهز به رادیو با امکان سی دی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar