پدال/ شرکت‌هاي زيادي تلاش کرده‌اند تا خودروهاي چيني را به بازار ايالات‌متحده وارد کنند اما تاکنون همهٔ آن‌ها در اين راه ناموفق بوده‌اند و حالا هولدينگ خودرويي HAAH هم به اين جمع اضافه شده است. اين خبر عجيبي است زيرا در همين آوريل امسال بود که HAAH با شرکت «توسعهٔ فناوري خودروي شانگهاي سيکار» توافق‌نامه‌اي را امضا کرد که قرار بود زمينه را براي عرضهٔ محصولات چري در آمريکا با برندهاي وانتاس و تي‌گو فراهم کند. در آن زمان گفته شد که وانتاس VX و TXL در چين توليد و تا پايان سال ۲۰۲۲ در آمريکا عرضه مي‌شوند.

اما حالا مشخص شده که هيچ‌کدام از اين برنامه‌ها عملي نخواهد شد زيرا قرار است هولدينگ HAAH اعلام ورشکستگي کند. مديرعامل اين شرکت «دوک هيل» دراين‌باره مي‌گويد:

ما در حال حاضر راهي پيش روي وانتاس و تي‌گو نمي‌بينيم.

هيل در ادامه توضيح داده است که وخيم‌تر شدن روابط بين ايالات‌متحده و چين تأثير بزرگي در برنامه‌هاي آن‌ها داشته است زيرا واردات خودرو از چين با تعرفه‌هاي سنگين مواجه خواهد بود. علاوه بر اين، در آمريکا نسبت به محصولات چيني جَو منفي به راه افتاده است زيرا آمريکايي‌ها علاقه‌اي به خريد کالا از جايي که فکر مي‌کنند ويروس کرونا از آنجا آمده ندارند.

با توجه به اين چالش‌ها، سرمايه‌گذاران ديگر علاقه‌اي به سرمايه‌گذاري در هولدينگ HAAH ندارند. اين در حالي است که اين شرکت براي نهايي کردن جوينت ونچر خود با شرکت «توسعهٔ فناوري خودروي شانگهاي سيکار» به تزريق بودجهٔ بزرگي نياز داشت. علاوه بر اين، کساني که قصد گرفتن نمايندگي فروش وانتاس و تي‌گو را داشته‌اند نيز دلسرد شده‌اند زيرا گفته شده ممکن است در هر نمايندگي بين ۱۰۰ تا ۱۷۵ هزار دلار از سرمايهٔ خود را از دست بدهند. همهٔ اين‌ها در حالي است که قرار بود مدل‌هاي وانتاس و تي‌گو بين ۱۵ تا ۲۰ درصد قيمت کمتري نسبت به رقباي خود داشته باشند. علاوه بر اين، براي سبد محصولات تي‌گو برنامه‌هاي گسترده‌اي وجود داشت و قرار بود همه‌چيز از کراس‌اوور و پيکاپ گرفته تا خودروي سواري را شامل شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar