زوميت/ جيپ به‌تازگي ويدئويي از رانندگي خودروي شاسي‌بلند رانگلر در زير آب منتشر کرده و اميدوار است که در آينده نزديک، خودروهاي الکتريکي اين شرکت بتوانند در زير آب رانندگي کنند.
   
جيپ در تلاش براي نمايش برنامه‌هاي آينده‌ خود، اخيرا ويدئويي منتشر کرد که درکنار ساير موارد، خودروي رانگلر را نشان مي‌داد که در زير آب رانندگي مي‌کند. شايد در نگاه اول فکر کنيد که آن‌ها کمي بيش‌از‌حد خيال‌بافي کرده‌اند؛ اما اين اتفاق رخ داده است و در آينده شايد بيشتر با چنين موضوعي مواجه شويم. 

هفته گذشته کريستين مونيه، مديرعامل جيپ، در گفت‌وگو با نشريه ديترويت فري‌پرس کمي دقيق‌تر درباره اين موضوع صحبت کرد. مونيه گفت:

درپايان کمي چشمک مي‌زنيم که احتمالا بعد از سال ۲۰۳۰ است؛ اما من علاقه‌مندان زيادي را مي‌شناسم و بسياري از افراد در جوامع ما آن را درخواست مي‌کنند. برخي از افراد ديوانه در جامعه جيپ وجود دارند که قبلا چنين کارهايي را با خودرو مجهز به پيشرانه‌ي احتراقي انجام داده‌اند؛ بنابراين، مي‌توانيد خودروي الکتريکي مجهز به باتري را تصور کنيد که اين‌طور خواهد بود.

پيشنهاد در اين‌جا اين است که موتور الکتريکي براي خودرو، برخلاف رانگلر مجهز به پيشرانه‌ بنزيني يا گازوئيلي، براي کار‌کردن در زير آب به هوا احتياج ندارد. بنابراين، اگر سيستم الکتريکي دربرابر آب محفوظ نگه داشته شود، هيچ چيزي مانع از اين نيست که شاسي‌بلند جيپ رانگلر کاملا خود را در آب غرق کند و زير آب رانده شود (حداقل ازلحاظ تئوري).

اين تنها نمونه‌ تصادفي نيست که جيپ انتخاب کرده است. همان‌طور‌که مونيه در نقل‌قول بالا اشاره کرد، اين کاري است که قبلا انجام شده بود. شايد مشهورترين نمونه جيپ در رانندگي زير آب، در قسمت ۵۴ برنامه «Dirt Every Day» کانال موتور ترند باشد. اين ويدئو که سال ۲۰۱۶ منتشر شد، فرد ويليامز مجري را نشان مي‌دهد که پيشرانه ديزلي کامينز را در جيپ رانگلر TJ نصب مي‌کند و چند لوله به سبک بوزوزوکو به آن متصل شده است تا هنگام رانندگي در حوضچه‌اي به عمق ۳/۶ متر (۱۲ فوت) نفس بکشد.

البته اين کمي ساده‌تر از اضافه‌کردن لوله‌هاي بلند ورودي و خروجي پيشرانه است. به‌علاوه، نکته جالب اين است که جيپ ادعا مي‌کند تغيير منبع قدرت خودرو به‌هيچ‌وجه خودرو جيپ را از جيپ بودن تنزل نمي‌دهد و در‌نهايت همان چيزي است که مشتريان مي‌خواهند. به‌هر‌حال، احتمالا در آينده شاهد خواهيم بود که خودروهاي الکتريکي به‌صورت محافظ دربرابر آب طراحي خواهند شد و افراد مي‌توانند با آن‌ها در زير آب رانندگي کنند. شما درباره رانندگي با خودرو الکتريکي در زير آب چه فکر مي‌کنيد؟ 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar